امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58433
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه عربستانی «الحیات» چاپ لندن به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک گزارش داد که کشورهای 1+5 در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه عربستانی «الحیات» چاپ لندن به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک گزارش داد که کشورهای 1+5 در نشست آتی خود در ژنو در نیمه ماه فعلی (23 و 24 مهر) با تیم مذاکراتی ایران پیشنهاد جدیدی را درباره پرونده هسته‌ای ایران مطرح خواهند کرد.

با توجه به اینکه پیشتر تهران اعلام کرده بود که پیشنهادهای پیشین 1+5 به تاریخ پیوسته و ایران به دنبال رویکرد جدید این گروه است منابع آگاه تأکید کردند که پیشنهاد جدید 1+5 شامل موافقت ایران با تعلیق غنی سازی 20 درصد اورانیوم و تعطیل کردن تأسیسات غنی سازی فردو است.

بر این اساس همچنین ایران باید اورانیوم غنی سازی شده تا 20 درصد خود را نیز به کشور هسته‌ای بزرگی تحویل دهد و در مقابل میله سوخت 20 درصد برای مصارف و تحقیقات پزشکی رآکتور تهران دریافت کند.

ایران همچنین باید پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح اتمی را امضا کند و در مقابل کشورهای 5+1 متعهد شوند که حق غنی سازی 5 درصد اورانیوم ایران را تحت نظارت بین المللی به رسمیت بشناسند و مرحله به مرحله [گام به گام] در راستای لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران اقدام نمایند تا پرونده هسته ای ایران از شورای امنیت به آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای ارجاع داده شود.
به گزارش این منابع تماس‌ها و گفت‌وگوهای هیئت ایرانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به صورت کلی درباره پرونده‌های موجود میان ایران و جامعه جهانی بوده است تا اینکه این موضوعات به صورت جزئی در نشست ژنو مورد بررسی قرار گیرند.
با توجه به اینکه دور تازه مذاکرات درباره پرونده هسته‌ای ایران بر اساس قواعد جدید آغاز خواهد شد دو طرف از طریق «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، پیش از مذاکرات ژنو دیدار خواهند کرد تا سطح مشارکت در این نشست را مشخص کنند.
به گزارش الحیات وزیر خارجه ایران در آستانه گفت‌وگوهای ژنو، نقشه راهی برای تیم مذاکراتی ایران بر اساس دستاوردها و گفت وگوهای صورت گرفته در نیویورک تعیین کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها