امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۰:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58589
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۹
تعداد بازدید: 54
غلامحسین دولت آبادی مترجم، نویسنده و محقق حوزه تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تالیف کتاب ...

غلامحسین دولت آبادی مترجم، نویسنده و محقق حوزه تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تالیف کتاب پژوهشی - تاریخی تئاتر همراه با ناصر حبیبیان خبر داد و  عنوان کرد: این کتاب اثری تاریخی است که بازه زمانی سال 1334 تا 1342 را در بر می‌گیرد. در آن زمان چهار استاد آمریکایی به نام‌های دیوید سن، پرفسور کوئین‌دی، بلچر و هیدن گری به دعوت دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برای تدریس تئاتر به ایران می‌آیند و زمینه‌ساز فعالیت‌های بزرگی در عرصه تئاتر ایران می‌شود.

وی ادامه داد: این اساتید بعد از تدریس تئاتر توسط شاهین سرکیسیان، در دانشکده ادبیات به تدریس تئاتر می‌پردازند و برای اولین بار تئاتر را با شیوه نوین آموزش می‌دهند و مطالب به روز دنیا بیان می‌شود. این آموزش‌ها سبب اثرگذاری در اندیشه تئاتر می‌شود.

این پژوهشگر حوزه تئاتر با بیان اینکه تاکنون اثری درباره این بازه زمانی منتشر نشده است، گفت: این کتاب با رویکردی تاریخ نگارانه است و بخشی از تاریخ که مغفول مانده است را به تصویر می‌کشد. 10 سال جمع‌آوری مطالب این اثر به طول انجامیده و تمام اسناد، مدارک و عکس‌هایی که در این زمینه در میان برگه‌های تاریخی بوده است را در بر می‌‌گیرد.

وی افزود: دو نسخه از تدریس‌های دیوید سن هم به عنوان بخش اصلی در کتاب آورده خواهد شد. عکس‌های مختلفی مانند امضای کوئین‌دی هم در کتاب آورده خواهد شد.

دولت آبادی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: در این کتاب با جعفر والی، جمشید لایق، مرحوم مسعود فقیه و ... که از شاگردان این اساتید آمریکایی بودند هم گفت‌وگوهایی شده است و داستان ورود این اساتید به کشور هم آورده شده است.

به گفته وی نام نهایی این کتاب که به صورت مشترک توسط غلامحسین دولت‌آبادی و ناصر حبیبیان در حال تالیف است تا بیست‌و هفتمین نمایشگاه بین‌اللملی کتاب تهران منتشر خواهد شد.

غلامحسین دولت آبادی مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر از دانشکده‌ هنرهای زیبای دانشگاه تهران دارد. انتشارات افراز تاکنون کتاب‌ «میراث صحنه، زندگی تئاتری جمشید لایق» و ترجمه‌ کتاب‌های «تحلیل متن نمایشی»، «آب حیات»، «پرتره‌ دورا»، «دشمن مردم» و‌ «نمایش اسپانیایی» را از این نویسنده و مترجم منتشر کرده است. از ناصر حبیبیان هم به تازگی کتاب «تماشاخانه های تهران از 1247 تا 1389» منتشر شده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها