امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۱۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58612
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 140
حسین رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات رخ داده در مصر طی ...

حسین رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص تحولات رخ داده در مصر طی چند وقت اخیر گفت: کودتایی که در مصر رخ داد چون علیه یک گروه و به سود گروه دیگری بود به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه کودتا به دنبال حذف اخوان و جایگزینی گروه مقابل آنها بوده است، اظهار داشت: تمام فعالیت‌های پس از آن یعنی منحل کردن جریان اخوان، بازداشت رهبران آنها و مصادره مراکز و سرکوب هواداران آن نشانگر آن است که دولت به سمتی می‌رود که اخوان را از صحنه خارج کند.

این کارشناس مسائل  خاورمیانه افزود: اخوان یک گروه ریشه‌دار در مصر است و قابل حذف نیست و تا زمانی که این سیاست‌ها ادامه دارد، بعید می‌دانم که اعتراضات متوقف شود.

رویوران با ذکر این نکته که آنچه منطقی و قابل قبول است، این است که دولت فضای جدیدی را به وجود آورد تا اخوان بتواند مشارکت داشته و در انتخابات آینده حضور داشته باشد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه یادآور شد: اینکه جهت‌گیری‌ها همه به سمت حذف اخوان و عدم شرکت آن در انتخابات باشد، قطعاً بحران‌زا خواهد بود.

وی در خصوص راهپیمایی‌های هفتگی از سوی اخوانی‌ها و آینده آن گفت:‌ تا زمانی که سیاست حذف ادامه یابد، اعتراضات هم ادامه می‌یابد، کشتار، ارعاب و تهدید نتیجه‌بخش نبوده و نتوانسته اعتراضات را مهار کند.

رویوران افزود: این موضوع نشان می‌دهد که اخوان پایگاه اجتماعی دارد و علیرغم همه کارهایی که نظامیان انجام دادند در جمعه گذشته بیش از 60 نفر کشته شدند. آنها در هفته‌های آینده هم حضور خواهند یافت. نظام دنبال راه‌حل نیست دنبال یکسره‌سازی است که یکسره‌سازی در مصر علیه اخوان امکان‌پذیر نیست.

رویوران در خصوص احتمال به قدرت رساندن السیسی برای پست ریاست جمهوری گفت: خود السیسی اعلام کرده که مشخص نیست که کاندیدا شوم، اما برخی سعی می‌کنند وی را کاندیدا کنند.

وی ادامه داد:‌ در روز جمعه که سالگرد جنگ 1973 اکتبر است و به عنوان روز حماسه ارتش در مصر جشن گرفته می‌شود، چاپ و توزیع عکس‌های السیسی کاملاً معنی دار بود که نشان می‌دهد در داخل کسانی هستند که به دنبال کاندید کردن وی برای ریاست جمهوری هستند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به شاخص‌هایی که نشان می‌دهد برخی دنبال قدرت‌گیری السیسی هستند، گفت: این موضوع به طور رسمی اعلام نشده اما به قدرت رسیدن السیسی پایان قیام در مصر و بازگشت ارتش با جبهه جدید خواهد بود.

رویوران در پاسخ به این سوال که ارتش و اخوان باید چه تعاملی با یکدیگر داشته باشند، گفت: ارتش هم مانند اخوان یک بازیگر اصلی در مصر است و قابل حذف نیست. حذف قدرت‌های واقعی و دارای پایگاه اجتماعی یک اشتباه در مصر است.

وی افزود: در زمان عبدالناصر بسیاری از رهبران جریان اخوان از بین رفتند، اما این جریان حذف نشد. در زمان سادات و مبارک نیز این موضوع تکرار شد، اما اخوان حذف نشد که این واقعیت را نشان می‌دهد که اخوان یک نیروی گسترده مردمی بوده قابل حذف نمی‌باشد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص سیاست مصر برای بازگشت به دوران گذشته گفت:‌ در یک دوره مصر نقش منطقه‌ای داشته که در دوران جمال عبدالناصر بود. مصر در این دوره با گرایشات ناسیونالیستی یک گرایش منطقه‌ای داشت، متاسفانه زمانی که اخوان آمد دنبال آن نقش برای مصر نبودند و زمانی که ملی‌گراها آمدند نیز همین طور بود، تنها قومی‌گراها چنین بودند.

رویوران ادامه داد: این نشانگر این واقعیت است که مصر به طور طبیعی جایگاه منطقه‌ای دارد که ملزومات آنها را نیز در اختیار دارد.

وی افزود: مصر پایتخت سیاسی و فرهنگی جهان عرب است، اما مصری که وابسته به غرب و بدهکار عربستان باشد نمی‌تواند نقش منطقه‌ای خود را ایفا کند، لذا زمانی به جایگاه قبلی بازمی‌گردد که سیاست خارجی آن آزاد باشد و در داخل نیز از یک پایگاه گسترده سیاسی برخوردار باشد.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها