امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۱:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58662
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۸
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، معصومه ابتکار در کارگروه کاهش آلودگی هوا که در استانداری البرز به ریاست استاندار و با حضور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، معصومه ابتکار در کارگروه کاهش آلودگی هوا که در استانداری البرز به ریاست استاندار و با حضور جمعی از اعضای کارگروه برگزار شد، یکی از امتیازات استان البرز را داشتن برنامه  توسعه محیط زیست دانست و اظهار داشت: حرکت استان البرز در مسیر حفاظت از محیط زیست این استان را بر روی ریل پایداری حفظ محیط طبیعی قرار می‌دهد.

برمبنای توان منابع طبیعی بهره برداری شود

وی در ادامه با تأکید بر اینکه می‌بایست بر اساس توان منابع طبیعی از ظرفیت‌های موجود بهره‌برداری کرد، افزود: بخشی از منابع طبیعی تجدید پذیر و بخش دیگری از آن تجدید ناپذیر است و برای استفاده از ظرفیت‌های خاک، محیط زیست و بهره‌برداری از زمین‌ها اگر توان زمین و منابع نادیده گرفته شود خسران بوده و قحطی اقتصادی و سرمایه‌های موجود را در بر خواهد داشت.

ابتکار تدوین سند آمایش سرزمین در استان البرز را نیز گامی در جهت شناسایی ظرفیت‌های موجود استان و خط قرمز استفاده بی رویه از منابع طبیعی قلمداد کرد.

کشور دچار بحران زیست محیطی است

معاون رئیس جمهور در ادامه با مصداقی عینی از وضعیت بحران زیست محیطی شهر اراک و با بیان اینکه کشور دچار بحران زیست محیطی شده است، تصریح کرد: بحران های زیست محیطی امروز کشور را فرا گرفته و اگر علاجی برای آن نشود به نقطه حاد می‌رسیم.

وی افزود: علاوه بر خسارت‌های سنگین از هر شکست بازگشت به دوران تعادل نیز هزینه‌های بالایی را در بر خواهد داشت.

ابتکار هشدار داد: هم اکنون که فرصت داریم باید برنامه‌ها را جدی گرفته و در سیاست گذاری‌ها گام‌ها را رو به جلو برداریم.

وی یادآور شد: برنامه‌ریزی و سیاست گذاری محیط زیست توسعه پایدار را رقم زده و کشور را از بسیاری بحران‌ها نجات می‌دهد و رسیدن به توسعه پایدار نیز به نوبه خود تعادل در اقتصاد و صنعت را در برخواهد داشت.

رئیس سازمان محیط زیست کشور تدوین سند توسعه پایدار در استان ها را نیز حرکتی رو به شتاب در این حوزه قلمداد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون به جهت آلودگی‌های زیست محیطی هزینه‌های سرسام آوری از سوی مردم پرداخته می‌شود، تصریح کرد: هزینه‌هایی که امروز مردم در بخش درمان متحمل هستند و تحت عنوان بیماری‌های آلرژی، آسم و ...به بیمارستان‌ها مراجعه می کنند همگی ریشه در آلودگی زیست محیطی دارد و همین امر نیز وظایف دست اندرکاران این حوزه را خطیر تر می‌سازد.

ضرورت واگذاری بخشی از وظایف زیست محیطی به شهرداری‌ها و شوراها

ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود با مطلوب ارزیابی کردن طرح‌های استان البرز برای رسیدن به شاخص‌های هوای پاک گفت: رویکرد استان البرز با « سند توسعه محیط زیست» که به تصویب شورای برنامه ریزی نیز رسیده است، مثبت بوده و ضروری است که بخشی از وظایف نیز در این حوزه با محوریت محیط زیست به شهرداری و شوراها واگذار شود.

وی اجرای طرح کهاب به عنوان پایلوت کشور در استان البرز را نیز گامی در جهت رسیدن به شاخص های هوای پاک ذکر کرد.

ضرورت رعایت استاندارد سوخت و اندازه‌گیری شاخص‌های بخارات توسط شهرداری‌ها و سازمان‌های مربوطه، پیگیری جدی برنامه کاهش آلودگی هوا در شهر کرج و همچنین اهتمام و تلاش جهت به مشارکت گذاشتن مردم و تنویر افکار عمومی از دیگر محورهای کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر کرج بود.

تدوین سند آمایش سرزمین البرز مهمترین اولویت استان است

حسن پسندیده مدیرکل محیط زیست استان البرز ،در این کارگروه ضمن تشریح وضعیت استان البرز در حوزه محیط زیست، آلودگی هوا، حمل ونقل عمومی و... بر ضرورت تدوین سند آمایش سرزمین استان تأکید کرد و اظهار داشت: استان البرز از جمله استانهای تازه تأسیس کشور است که روند شتابان و رو به توسعه‌ای را داشته است.

وی افزود: احصاء پتانسیل‌های استان در شرایط فعلی مستلزم تدوین سند آمایش سرزمین است.

مدیرکل محیط زیست استان البرز عنوان کرد: در حال حاضر در فاز جمع آوری اطلاعات این سند هستیم و تا به اکنون نیز تنها 45 درصد از اطلاعات مذکور به دست آمده است.

مدیرکل محیط زیست استان البرز یادآور شد: استان البرز از حیث وجود امکانات صنعتی، توریستی، گردشگری و.... ظرفیت‌های قابل توجهی برخوردار است که با تدوین این سند می‌توان به نحو مطلوبی آن را مدیریت کرد.

ضرورت ساماندهی صنایع نوین آلاینده در البرز

پسندیده در ادامه با بیان اینکه 3 هزار و 600 صنایع آلاینده در استان البرز مستقر است، به مصوبه هیئت وزیران در خصوص ساماندهی صنایع نوین اشاره کرد و گفت: ساماندهی صنایع نوین در استان ضرورتی انکار ناپذیر است و باید به عنوان یکی از اولویت‌های صنعتی استان در دستورکار قرار گیرد.

سند محیط زیست استان در حال تهیه است

پسندیده در بخش دیگری از سخنان خود به تدوین سند محیط زیست از جمله برنامه‌های پنجم توسعه اشاره کرد و یادآور شد: هماهنگونه که در برنامه پنجم توسعه نیز تدوین سند محیط زیست در استانها به تصویب رسیده است کلید آن در استان البرز از سال 90 زده شد و با طرح در شورای برنامه‌ریزی استان دنبال می‌شود.

تحلیل و بررسی طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهرکرج، وضعیت حمل و نقل عمومی استان و نقش آن در آلودگی هوا و پیشنهاداتی به منظور رفع آلودگی هوا از دیگر محورهای این کارگروه بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها