امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۹:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58698
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۷
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر به صربستان، عصر امروز با حضور ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر به صربستان، عصر امروز با حضور در دانشکده حقوق دانشگاه بلگراد، طی سخنانی در جمع دانشجویان این دانشگاه با بیان اینکه ایران با یوگسلاوی از گذشته دور روابط تنگاتنگی داشته است اظهار داشت: در این سفر در پی آنیم که روابط دو کشور ایران و صربستان عمیق‌تر شود.

وی با اشاره به سابقه تمدنی چندهزار ساله ایران گفت: در عهد یونان باستان، دو امپراطوری بزرگ در دنیا وجود داشت که یکی امپراطوری ساسانی در ایران و دیگری امپراطوری روم در اروپا بود.

لاریجانی با نام بردن از برخی دانشمندان ایرانی نظیر خوارزمی، زکریای رازی و ابوعلی سینا و با اشاره به اوضاع اروپا در قرون وسطی و تفتیش عقاید در اروپا، اظهار داشت: ایران در آن زمان، مخصوصا با ورود اسلام شاهد شکوفایی علمی بود. 

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در قرن هشتم میلادی شرایط سخت علمی در اروپا وجود داشت اما در آن زمان ما در ایران شاهد شکوفایی‌های علمی بسیاری بودیم.

لاریجانی با بیان اینکه مراوداتی بین اروپا و ایران در طول سالها وجود داشت گفت: اما موضوعاتی مانند حمله مغول‌ها به ایران رخ داد که شرایط را عوض کرد.

لاریجانی با بیان اینکه در چند قرن اخیر، برخی حوادث، کشور ایران را متاثر کرد، گفت: حکومت‌های دیکتاتوری در دو سه قرن اخیر به ایران ضربه زدند، اینها دیکتاتوری‌هایی بودند که از سوی آمریکا و کشورهای غربی به کشور ایران تحمیل شدند. ایران از نظر نفت و گاز، یک کشور ثروتمند است و بیشتر فشارهای آمریکا و کشورهای غربی نیز به دلیل طمع به این ثروت‌های خدادادی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در یک قرن اخیر، گرفتار یک نوع دیکتاتوری بدخیم شده بودیم که نتیجه آن مقداری عقب‌افتادگی علمی بود، تصریح کرد: انقلاب اسلامی 34 سال قبل دیکتاتوری شاه را که وابسته به آمریکا بود سرنگون کرد و دموکراسی را به وجود آورد. در انتخابات اخیر، 73 درصد مردم در رای‌گیری شرکت کرده‌اند که حاکی از رشد دموکراسی در کشور ایران است.

وی افزود: آنچه مایه حیرت ایران است، این است که بسیاری از کشورهای غربی که باید از دموکراتیک شدن ایران حمایت کنند، در مقابل ایران ایستادند، اگر آمریکایی‌ها با ایران ستیز می‌کنند عجیب نیست زیرا ما یک حکومت وابسته به آمریکا را سرنگون کردیم اما وجه و دلیلی وجود نداشت که کشورهای اروپایی با ایران ستیزه‌جویی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انقلاب ایران، انقلابی مردمی بود و مردم نیز در طول این 34 سال ایستادگی کردند، به مسئله هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: مسئله هسته‌ای ایران حرکت موفقی بود که غربی‌ها آن را دستاویزی برای ستیزه‌جویی قرار دادند.

لاریجانی با اشاره به اینکه در 34 سال گذشته همیشه تحت تحریم آمریکایی‌ها بودیم، ادامه داد: تحریم، مشکلاتی را به وجود آورد اما فایده مهم آن این بود که ما روی پای خودمان ایستاده‌ایم، به بسیاری از تکنولوژی‌ها در زمینه‌های سدسازی، فولاد، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادین و پیشرفت در صنایع نظامی رسید‌ه‌ایم.

وی با بیان اینکه رویکرد اصلی ما این است که هم در سیاست خارجی مستقل باشیم و هم در فناوری روی پای خود بایستیم، تاکید کرد: امروز ایران قدرت تاثیر‌گذار در منطقه است و ما به دلیل استقلال سیاسی که داریم با جنگ‌افروزی در کشورهای منطقه از جمله افغانستان، لبنان و فلسطین مخالفیم و اینگونه اقدامات را عامل رشد تروریسم در منطقه می‌دانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکایی‌ها شعار مبارزه با تروریسم را سر می‌دهند اما در عمل به ترویج این پدیده کمک می‌کنند و این نشان می‌دهد که آنها به دنبال چیز دیگری هستند.

لاریجانی با بیان اینکه زمان نظامی گری به سر آمده است، اظهار داشت: نسل جوان امروز ایران، سیاسی‌ترین نسلی است که در دو قرن اخیر وجود داشته است.

وی همچنین به مسئله فلسطین اشاره کرد و اظهار داشت: موضوع اصلی این است که ملتی آواره شده و هر روز هم علیه آنها کشتار انجام می‌شود و ما این را ظلم می‌دانیم و هر جای دیگر دنیا که این ظلم صورت بگیرد با آن مخالف هستیم.

لاریجانی رفتار‌های دوقطبی در صحنه بین‌المللی را قبیح دانست و تاکید کرد: با آنها گفته‌ایم سلاح هسته‌ای را خلاف می‌دانیم اما دانش هسته‌ای مربوط به همه کشورها است، اینها با ایرانی که اعلام می‌کند با سلاح هسته‌ای مخالف است و عضو ان.پی.تی است، ستیزه‌جویی‌ می‌کنند اما رژیم صهیونیستی را با 300 کلاهک هسته‌ای آزاد گذاشته‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی این رفتار دوگانه را باعث بی‌ارزش شدن نهادهای بین‌المللی و جنبه ابزاری پیدا کردن آنها دانست و اظهار داشت با این روش‌ها مخالفیم و روی مواضع خودمان ایستاده‌ایم.

وی در خاتمه به مذاکرات با مقامات عالیرتبه صربستانی اشاره کرد و گفت: امیدواریم این بحث و گفت‌وگوها سبب گسترش روابط دوجانبه ایران و صربستان در حیطه‌های گوناگون شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها