امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۰۶:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5870
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۴۵
تعداد بازدید: 176
محمدرضا پور ابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد اقتصادی 8 ساله دولت سازندگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: دوران 8 ...

محمدرضا پور ابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد اقتصادی 8 ساله دولت سازندگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: دوران 8 ساله ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دوران خاصی بود، چرا که  پس از هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس کشور به دلیل مسائل خاص پس از آن و همچنین پذیرش قطع‌نامه در شرایط خاصی قرار داشت.

وی در ادامه، افزود: در آن دوران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رویکرد خاصی برای پیشبرد اهداف اقتصادی و توسعه داشت و افزایش توانمندی‌های کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی اولویت اول بود و مبانی اعتقادی، ارزشی، دینی و گفتمان انقلاب اسلامی که ادبیات اصلی انقلاب است، شاید در اولویت دوم برای وی قرار داشت، برنامه‌هایی هم که در آن دوره اجرا شد، حکایت از همین وضعیت داشت.

پور ابراهیمی بیان داشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برنامه‌های زیادی در 4 ساله اول و دوم دوران ریاست جمهوری خود در جهت تحقق بخشیدن به رشد اقتصادی که آرمان و ایده فعالیت‌های اقتصادی کشور بود انجام داد.

وی افزود: کابینه دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم از نیروها و تحصیل‌کرده‌هایی بودند که با مبانی اعتقادی و نگاه خودشان موضوع توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور را دنبال می‌کردند.

* عدالت اجتماعی اولویت اول دولت هاشمی رفسنجانی نبود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: در 4 ساله دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی حرکت‌های خوبی در جهت پیشرفت کشور و زیر ساخت‌ها و فعالیت‌هایی که برای توسعه پایدار کشور به آن نیازمند بودیم، انجام شد، ولی در آن دوران نگاه به عدالت اجتماعی اولویت اول کشور نبود.

وی گفت: مقام معظم رهبری نیز بعد از تحویل دولت‌ها بارها به این نکته اشاره کرده‌اند که دولت‌ها همه چیز را باید با هم ببینند و جمهوری اسلامی پیشرفت را همراه با عدالت و توسعه را همراه با گفتمان عدالت خواهی می‌خواهد، در حالی که این موضوع در دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی محقق نشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص بررسی رویکرد کلی دولت آقای هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تلاش‌های زیادی در جهت روند توسعه کشور انجام دادند، اما توسعه‌ای که اولویت‌های گفتمان‌های انقلاب مثل عدالت، رفع محرومیت، کمک به ضعفا و نگاهی که به توده‌ها داشته باشد نبود. 

پور ابراهیمی گفت: این گفتمان‌ها به شکل جدی در آن دوران انجام نشد و بعدها به شکل شکاف‌های شدید و جدی در اقتصاد کشور نمایان شد، همچنین عدم نظارت و دقت بر فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های مختلف فضایی را فراهم کرد که بعدها موجب سوء استفاده‌ افراد مختلف را در زمینه‌های اقتصادی فراهم کرد و در دولت‌های بعدی هم ادامه پیدا کرد.

وی در ادامه افزود: عدم نظارت و کنترل و یا به عبارتی عدم توجه به نظارت و کنترل جدی از جمله مشکلات دوران هشت ساله ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به شمار می‌رفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نگاه آن دوران این بود که ریخت و پاش هزینه توسعه است و چنین تفکری مسیر توسعه را با مشکلات و سوء استفاده‌های زیادی مواجه کرد.

پور ابراهیمی تأکید کرد: در مجموع تلاش‌های دولت هاشمی رفسنجانی بعد از دوران جنگ تحمیلی در حوزه فعالیت‌‌های عمرانی و اجرایی قابل تقدیر بود، ولی ای کاش همراه با مبانی ارزشی و گفتمان انقلاب اسلامی همراه می‌شد و به بسیاری از پیامدهای ناشی از مشکلات فقر، و محرومیت مردم و مستمندان رسیدگی می‌شد.

وی گفت: بعد از گذشت 34 سال از انقلاب اسلامی هنوز هم هجمه‌ زیادی از مردم را می‌بینیم که تحت نظر کمیته امداد و نهادهای و سازمان‌هایی از این نوع هستند، در صورتی که این مسائل در همان سال‌های اول انقلاب اسلامی می‌توانست رسیدگی و حل و فصل شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها