امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58701
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۷
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فاطمه آلیا عضو هیئت اجرایی بین‌المجالس مجلس شورای اسلامی در کمیته دموکراسی و ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فاطمه آلیا عضو هیئت اجرایی بین‌المجالس مجلس شورای اسلامی در کمیته دموکراسی و حقوق بشر اتحادیه جهانی بین‌المجالس در ژنو سخنرانی کرد.

در مجمع اتحادیه بین‌المجالس، موضوع حمایت از کودکان مهاجر و نقش پارلمان‌ها در حمایت از کودکان به ویژه کودکان بی‌همراه مهاجر و ممانعت از استثمار آنان در شرایط جنگ و منازعه مورد بحث نمایندگان پارلمان‌های جهان قرار گرفت.

با توجه به تصویب قوانین حمایتی متعدد در خصوص حمایت از کودکان مهاجر افغان، عراق و ... در مجلس شورای اسلامی ایران و نیز گزارشات مثبت سازمان‌های حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد و تخصیص بودجه‌های حمایتی، گزارش جمهوری اسلامی ایران مورد توجه نمایندگان سایر کشورها قرار گرفت.

فاطمه آلیا در ابتدای سخنرانی خود در نشست این کمیته اظهار داشت: پدیده مهاجرت بین‌المللی در حال حاضر یکی از موضوعات مسائل مورد توجه جامعه جهانی است. وضعیت کشورهای مهاجرفرست، کشورهای مهاجرپذیر، علل و عوامل مهاجرت و پیامدهای آن، مسائل توسعه‌ای، فرهنگی و نیز نحوه ادغام در جامعه جدید از جمله مسائل قابل طرح در این خصوص است.

وی افزود: مهاجرت، تأثیراتی با ابعاد مختلف را بر ساختار خانواده و کل اعضای آن متحمل می‌سازد. تحقیقات انجام شده مؤید این نکته است که سیستم روانی کودکان و نوجوانان متعلق به خانواده‌های مهاجر به طور خاص در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

آلیا ادامه داد: در واقع بزرگ‌ شدن در خانواده مهاجر می‌تواند به بحران‌های ویژه دوران نوجوانی، اشکال متفاوتی داده و حتی منجر به افزایش این بحران‌ها شود. بنابراین توجه و حمایت از این گروه کودکان و نوجوانان از وظایف هر جامعه‌‌ای است.

نماینده تهران در مجلس متذکر شد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل قرار گرفتن در شرایط جغرافیایی و سیاسی خاص همواره بدون کمک و یاری مؤثر دیگر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی در طول سه دهه گذشته، پذیرای پناهندگانی از کشورهای همسایه بوده است که نمونه بارز آن میلیون‌ها نفر از اتباع عراقی و افغانی است که نرخ جمعیت کودکان و نوجوانان مهاجر در این زمینه بسیار قابل توجه است.

به گفته وی، بر اساس آمارها، در حال حاضر 249 هزار دانش‌آموز عراقی و افغانستانی در مدارس ایران تحصیل می‌کنند.

عضو هیئت اجرایی بین‌المجالس مجلس در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: قابل توجه آنکه هزینه تحصیل هر فرد مهاجر برای دولت ایران سالانه حدود یک میلیون و سیصد تا یک میلیون و هشتصد هزار تومان گزارش شده است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به بسیاری از معاهدات بین‌المللی در زمینه حقوق کودکان پیوسته است و در قالب موافقتنامه‌‌های دو جانبه با سایر کشورها نیز حمایت از کودکان مهاجر را مورد توجه قرار داده است. به علاوه برخی قوانین داخلی در حمایت از کودکان مهاجر وضع شده‌اند که از آن جمله می‌توان به قانون «ایجاد شرایط تسهیل زمینه‌های ادامه تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان افغانی و عراقی مقیم ایران» اشاره نمود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: نمونه دیگر، طرح بیمه خدمات درمانی پناهندگان است که برای نخستین بار در جهان،  در کشور ما اجرا شده است.

وی اضافه کرد: آنچه اکنون بیش از هر زمان دیگر در حمایت از حقوق کودکان ضروری می‌باشد، توجه به وضعیت آنان در منازعات و ناآرامی‌ها در مناطق مختلف در دنیا و به خصوص در خاورمیانه است.

عضو هیئت اجرایی بین‌المجالس مجلس در ادامه سخنانش تأکید کرد: جنگ‌افروزی و اشغالگری از عوامل محرک مهاجرت هستند که باید از میان برود. چنانکه افغانستان، عراق، فلسطین و سوریه از منابع مهاجرت در منطقه خاورمیانه می‌باشند.

وی ادامه داد: وضعیت اسفبار کودکان در فلسطین تحت اشغال و سایر کشورهای منطقه قلب هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد. استفاده از کودکان به عنوان سپر انسانی توسط گروه‌های تروریستی، اذیت، آزار و تجاوز به نوجوانان دختر و پسر، ترغیب افراد به حملات انتحاری، کشتار کودکان و زنان بی‌دفاع توسط هواپیماهای بدون سرنشین، تعطیل شدن امور آموزشی و بهداشتی تنها بخشی از نقض حقوق این آینده‌سازان جامعه بشری به شمار می‌رود.

فاطمه آلیا بر همین اساس توضیح داد: به اعتقاد اینجانب دفاع از حرمت انسانی کودکان دنیا، دفاع از حقوق آنان، تأمین زندگی شایسته، رفع رنج و مشقت از زندگی این هدیه‌های الهی در گرو تلاش همه ماست. کودکان جوامع مختلف در نهایت فرزندان جامعه بشری هستند. بنابراین نباید از کنار درد و رنجشان بگذریم. باید برای زندگی کودکانه آنها احترام قائل شویم و فرصت کودکانه زیستن را از آنها نگیریم. پس بیاید با هم کوشش کنیم که شرایط بهتری برای آنان فراهم نماییم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از آنجایی که مطابق با ماده 38 کنوانسیون حقوق کودک، گروه‌های درگیر منازعات نباید از کودکان در جنگ استفاده کنند و همچنین «پروتکل اختیاری منع مداخله در منازعات مسلحانه» از طرفین درگیری‌ها می‌خواهد که به کودکان اجازه شرکت در جنگ داده نشده و سربازگیری اجباری در مورد این افراد نیز ممنوع می‌باشد، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای کنوانسیون حقوق کودک و امضاکننده پروتکل الحاقی عدم بکارگیری کودکان در منازعات مسلحانه، مطابق با ماده 4 قانون خدمت نظام وظیفه عمومی همه افراد مذکور را از سن 19 سالگی برای خدمت فرا می‌خواند و دختران را این امر معاف می‌نماید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها