امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58707
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۱۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، نخستین جلسه شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری با حضور نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت در ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، نخستین جلسه شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری با حضور نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه برگزار شد.

 سعید اوحدی در نخستین جلسه شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری با اعلام اینکه برنامه زمان‌بندی عمره آینده و حج 93 در موسم حج 92 نهایی می‌شود، گفت: طی چندین جلسه که با مسئولان مربوطه عربستان سعودی داشته‌ایم، پذیرفتند که عملیات عمره آتی برای زائران ایرانی از ماه صفر انجام شود لذا امید داریم که پروازهای عمره از نیمه صفر شروع شود و ثبت‌‎نام را نیز از دهه اول محرم آغاز کنیم.

وی درباره زمان پیش‌بینی شده برای عمره آینده نیز گفت: در نظر است که یک بسته 10 روزه، 5 روز مدینه و 5 روز مکه، داشته باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت بر انجام آسیب‌شناسی موسم حج در حین عملیات تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه زمان‌بندی حج سال 92 در حین عملیات حج امسال بسته می‌‎شود، زمانی نداریم که آسیب‌شناسی عملیات حج امسال را به بعد از موسم حج موکول کنیم لذا با آسیب‌شناسی گزارش‌هایی که در زمینه امور حمل و نقل و مسکن زائران وجود دارد، ساختمان‌هایی که بر اساس گزارش‌های بازرسی نامناسب بوده‌اند را از رده خارج کرده و در حج سال آتی برای اسکان زائران کشورمان در نظر نمی‌گیریم.

اوحدی با اشاره به حج 92، گفت: شرکت‌های حمل و نقلی که طرف قرارداد برای جابجایی زائران ایرانی هستند اما از عهده فراهم کردن خدمات مورد نیاز زائران ایرانی برنیامده و گزارش منفی درباره نحوه خدمت‌رسانی آنها زیاد است و نیز در صورتی که برای حل مشکل اقدام نکنند از گردونه قراردادهای حج سال آینده خارج می‌شوند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی‌عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این جلسه وظیفه کارگزاران حج را دفاع از حقوق زائر دانست و گفت: زائر باید احساس راحتی بیشتری کند لذا هر چه از فرصت خدمتگزاری به ضیوف‌الرحمن، بیشتر استفاده کنیم، خداوند برکاتش را بیشتر شامل حال خواهد کرد.

سرپرست حجاج ایرانی با یادآوری اینکه مدیران و روحانیون کاروان‌ها بر طبق برنامه از پیش تعیین‌شده و دستورالعمل‌ها اقدام به اداره جلسات کاروان کنند، بر رعایت حال زائران تأکید کرد و گفت: مدیران و روحانیون کاروان‌ها طوری برنامه‌ها را جلو ببرند که زائران، خسته و دچار استرس نشوند.

بر طبق این گزارش، مسعود مجردی، رئیس ستاد مکه سازمان حج و زیارت نیز همدلی و تعامل میان مسئولان ستادهای اجرایی و بعثه مقام معظم رهبری در حوزه اجرا و فرهنگ در عملیات حج 92 را مثال‌زدنی توصیف کرد و در اشاره به تلاش‌ها برای افزایش خدمت‌رسانی به زائران در مشاعر مقدسه، از اموری نظیر مفروش شدن کلیه خیمه‌ها با فرش، برق‌رسانی به خیمه‌ها، تهیه فریزر برای کاروان‌ها و ... نام برد.

وی با اشاره به تأکید رئیس سازمان حج و زیارت بر روی تنوع غذایی زائران، گفت: هیأتی در حال بررسی بر روی تنوع غذایی هستند. همچنین تهیه متمرکز میوه نیز که از اولین‌های حج 92 است با رعایت سه پارامتر کیفیت، کمیت و توزیع به موقع انجام شده است.

بر طبق این گزارش، غلامرضا رضایی، رئیس دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان سعودی نیز با اعلام اینکه عملیات حج سال 92 با پشتوانه 200 قرارداد با نهادها و مؤسسات کشور میزبان برای تأمین کالا و خدمات مورد نیاز زائران به پیش می‌رود، گفت: فقط 20 قرارداد از این تعداد، درباره جابجایی‌های درون شهری، بین شهری، مشاعر، ویژه جانبازان و انتقال بیماران است.

وی با بیان اینکه 300 دستگاه اتوبوس برای نقل درون شهری زائران ایرانی در مکه مکرمه به کار بسته شده است، گفت: 230 دستگاه از این اتوبوس‌ها نو هستند. برای نقل جانبازان نیز شرکت حمل‌و نقل مربوطه، 10 دستگاه اتوبوس مخصوص نقل درون شهری و بین شهری جانبازان وارد کرده که در کنار 5 دستگاه قبلی، در حال حاضر 15 دستگاه اتوبوس در خدمت کاروان ویژه جانبازان است.

نادری، رئیس بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه مکرمه با اعلام اینکه آمار تعداد زائران فوت شده در مکه به 5 نفر رسیده است، گفت: تا کنون 65 نفر در سی‌سی‌یو در مکه بستری شده‌ و 24 نفر برای درمان به بیمارستان‌های سعودی منتقل شده‌اند.

حشمت‌الله قنبری همدانی، معاون توسعه و منابع انسانی بعثه مقام معظم رهبری نیز با بیان اینکه مجالس انس و معرفت با حضور زائران کشورمان باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار شده است، گفت: همچنین برنامه‌ریزی دقیقی برای امور مربوط به مراسم برائت از مشرکین و دعای عرفه پیش‌بینی شده است.

علیرضا بیات، مدیرکل منابع انسانی بعثه مقام معظم رهبری نیز فضای کاری در عرفات برای برپا نمودن چادرهای زائران کشورمان را روان و بدون مشکل گزارش کرد.

بر طبق این گزارش، حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی، مدیرکل آموزش معاونت امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز به تهیه نرم‌افزارهای آموزشی و ویدئو پروژکتور برای اقامتگاه‌های زائران کشورمان جهت اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی اشاره و ابراز امیدواری کرد: توسعه فعالیت‌های قرآنی بیش از پیش مدنظر روحانیون کاروان‌ها قرار داشته باشد.  
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها