امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58752
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۹
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسن اختری رئیس مرکز افکار سنجی مهر امروز در آیین افتتاحیه این مرکز اظهار داشت: طراحی مرکز افکارسنجی مهر در اوایل سال ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حسن اختری رئیس مرکز افکار سنجی مهر امروز در آیین افتتاحیه این مرکز اظهار داشت: طراحی مرکز افکارسنجی مهر در اوایل سال گذشته ارائه شد و مدیرعامل این خبرگزاری با کلیات طرح موافقت کرد به طوری که از مرداد ماه سال گذشته طرح کلید زده شد.

رئیس مرکز افکار سنجی خبرگزاری مهر افزود: برای راه اندازی این مرکز مطالعه در خصوص مراکزی که پیش از این وجود داشته است جز اولین اقدامات بود.

وی ادامه داد: مراکز افکار سنجی در کشور به تعداد انگشتان دست است البته مراکز دانشگاهی و پژوهشگاهی و همچنین مراکز علمی پژوهشی نیز دارای چنین مراکز افکارسنجی هستند.

به گفته وی مراکزی که با شناسنامه رسمی کار نظر سنجی انجام می‌دهند کمتر از 10 مرکز هستند.

وی با اعلام اینکه دو شاخص در دعوت از افراد به منظور فعالیت در این مرکز مورد توجه قرار گرفته است ادامه داد: بهره‌گیری از افراد و نیروهای علمی، فعال و با تجربه از جمله این شاخص‌ها بوده است.

اختری جذب و آموزش پرسشگران ناظر را نیز به عنوان دومین حرکت این مرکز عنوان کرد و بیان داشت: با وجود گذشت 14 ماه از عمر این مرکز 21 طرح اولیه به این مرکز ارائه شد که 14 پروژه به مرحله اجرایی رسید به طوری که گزارش آن نیز منتشر شد.

رئیس مرکز افکار سنجی با بیان اینکه مصاحبه، نظر سنجی و بهره گیری از فضای اینترنتی سه روش فعالیت این مرکز است یادآور شد: نظر سنجی‌های اینترنتی قابل تعمیم به تمام امور نیستند و فقط افرادی که به آن سایت مراجعه می‌کنند را در بر می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه در آذر ماه اولین نشست علمی با همکاری مراکز نظر سنجی برگزاری می‌شود، افزود: در تهران 6 میلیون و در کل کشور 96 میلیون تلفن ثابت وجود دارد و بر همین اساس امکان انتخاب نمونه کاملا تصادفی به واسطه نرم افزار وجود دارد.

اختری مهمترین مقوله را نظارت بر عملکرد مراکز افکار سنجی عنوان کرد و گفت: بهره‌گیری از این روش در مقایسه با سایر روشها هزینه‌های کمتری را متحمل می‌کنند.

وی متذکر شد: بر همین اساس این امکان وجود خواهد داشت که از سایر کشورها فقط با داشتن پیش شماره شهرهای کشورهای مختلف نظر سنجی، صورت پذیرد.

اختری با اعلام اینکه حرکت دراین مسیر محدودیت‌های خاص خود را خواهد داشت، یادآور شد: با توجه به انبوه سازی که در کشور است عملا کار نظر سنجی محلی و میدانی با مشکل خاص مواجه می‌شود.

رئیس مرکز افکار سنجی خبرگزاری مهر با اعلام اینکه سیاست این مرکز این است که با سایر مراکز نظر سنجی رابطه حسنه برقرار کند، ادامه داد: بر همین اساس در برخی موارد تفاهم نامه‌ای با مراکز منعقد شده است.

وی سیاست دیگر این مرکز را انتشار نتایج نظرسنجی‌ها البته در مواردی که کارفرما خود خبرگزاری باشد، عنوان کرد و متذکر شد: از انتشار گزارش‌ها تاکنون بهره‌مند بودیم و با این کار می‌توانیم در راستای اعتماد سازی حرکت موثری آغاز کنیم.

اختری یکی از شاخصه‌های علمی را بحث استقلال مراکز دانست و گفت: آخرین نظر سنجی در تاریخ 21 خرداد ماه انجام شد و کتابچه آن با نام رسمی برای 6 کاندیدای ریاست جمهوری ارسال شد.

رئیس مرکز افکار سنجی بر ضرورت تربیت پژوهشگران حرفه‌ای در سطح ملی تأکید کرد و گفت: لازم است مرکزی که در سطح ملی فعالیت می‌کنند اقدام به تربیت پژوهشگران حرفه‌ای کنند چرا که با این کار علاوه بر ایجاد اشتغال می‌توانند فرصتی بزرگ را نیز فراهم کنند.

وی همچنین با تأکید بر ضرورت توجه سیاست گذاران به افکار و نظرات مردم افزود: با توجه به اینکه نظام کشور یک نظام مردم سالاری است بر همین اساس مسئولان می‌توانند به این مراکز بهای بیشتری بدهند.

اختری در پایان با بیان اینکه نظر سنجی در سایر کشورها قانونمند است و در ایران هیچ قانونی در این‌باره وجود ندارد، خاطر نشان کرد: لازم است که شورای ملی افکارسنجی در کشور ایجاد شود.

در پایان این مراسم نیز تابلوی یادبود مرکز افکار سنجی مهر به امضای حجت‌الاسلام ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، سید نظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و حسن اختری رئیس مرکز افکار سنجی رسید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار