امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58887
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۷
تعداد بازدید: 50
کای ایده نماینده پیشین سازمان ملل در امور افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در حاشیه اجلاس امنیتی هرات، اظهار داشت: ثبات منطقه بستگی ...

کای ایده نماینده پیشین سازمان ملل در امور افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در حاشیه اجلاس امنیتی هرات، اظهار داشت: ثبات منطقه بستگی به شرکت هر 2 کشور پاکستان و ایران در کنفرانس‌های منطقه‌ای به صورت همزمان دارد.

وی با اشاره به عدم شرکت پاکستان در این کنفرانس اظهار داشت: حساسیت کشورهای همسایه افغانستان نسبت به مسائل این کشور و همکاری با یکدیگر برای حل ناامنی، می‌تواند گامی مثبت در آینده تحولات منطقه قلمداد شود.

ایده با اشاره به نتایج نشست اخیر گفت: روند و رویکرد اجلاس بگونه‌ای بود که در صورت اعتماد کشورها به یکدیگر و اجماع در تصمیمات، شاهد نتایج مثبتی خواهیم بود.

نماینده پیشین سازمان ملل در افغانستان همچنین بار دیگر تاکید کرد که به نفع کشورهای ایران و پاکستان است که برای ثبات خود و منطقه نیز در نشست‌های منطقه‌ای با موضوع افغانستان حضور فعال تری داشته باشند.

کای ایده در ادامه با اظهار خوشبینی در خصوص همکاری‌های ایران و آمریکا پس از گذشت 3 دهه اظهار داشت: در صورت انجام و رعایت برخی قواعد سیاسی، فرصت‌های مناسبی در پس این برقراری رابطه حاصل خواهد شد.

این نماینده نروژی سازمان ملل تاکید کرد، نتایج حاصل از برقراری چنین روابط و نشست‌هایی فوری نبوده بلکه در صورت رعایت برخی قواعد سیاسی و اجماع نظر طولانی مدت، نتایج مثبت آن مشخص خواهد شد.

وی حضور ایران در این نشست را قابل توجه دانست و از پاکستان هم خواست در کنفرانس‌های منطقه در آینده شرکت کند تا در ثبات منطقه سهیم شود.

کنفرانس گفت‌وگوی امنیتی به مدت ۲ روز با میزبانی هرات و هیئت عالی رتبه دولتی، در ارگ اختیارالدین این شهر برگزار شد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار