امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58902
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۹
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست «تهذیب و خودسازی در نهج‌البلاغه» عصر روز گذشته (15 مهر) با ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست «تهذیب و خودسازی در نهج‌البلاغه» عصر روز گذشته (15 مهر) با حضور آیت‌الله سید جمال‌الدین دین‌پرور، رییس بنیاد نهج‌البلاغه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

دین‌پرور در ابتدای بحث عنوان کرد: مسأله تهذیب، اخلاق و سیر و سلوک به دو صورت مدنظر قرار می‌گیرد؛ نخست ضرورت تهذیب و سیر و سلوک و دوم همگانی بودن این مسأله.

وی در ادامه افزود: برخی شاید تصور کنند که در جامعه ما تنها اگر یک یا چند نفر مهذب باشند، کفایت می‌کند که جامعه به سمت اخلاقیات سوق یابد در حالی که این امر اشتباهی است و باید یک یک افراد جامعه مهذب باشند، چرا که زندگی در جامعه ضوابط و اصولی دارد تا افراد بتواند راحت زندگی و جامعه نیز مهد امنیت و آسایش باشد.

*انسان نخست از تعالی وجودی خود بهره‌مند می‌شود

دین‌پرور با اشاره به اینکه جامعه اخلاقی توجه به معنویات انسان را می‌طلبد، گفت: در این رابطه ابزار و ادوات تکنولوژی اثر کافی ندارد، این انسان‌ها هستند که باید تحولی در وجودشان اتفاق افتد تا در اثر آن این امر بروز و ظهور پیدا کند بنابراین اگر ملکه عالی انسان در وجودش باشد علاوه بر اینکه وی را متعالی می‌کند، انسان نیز از این تعالی برخوردار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اداره جامعه با پلیس و مقررات رسمی نمی‌تواند صورت بگیرد، گفت: مگر ما چقدر پلیس می‌توانیم داشته باشیم؟ این راه بازگشتن آرامش به جامعه نیست باید یک حقیقیت در وجود انسان‌ها به وجود بیاید تا به طور خودکار آنها بتوانند به وظایف عالی انسانی عمل کنند و این امر منوط به این است که تک تک افراد جامعه به حقیقت معنوی وجود خود توجه داشته باشند.

دین‌پرور با بیان اینکه انسان براساس طبع اولی خود دوست دارد که کارها را به نفع خود انجام دهد اما نکته اینجاست که باید این نفس مهار شود وگرنه ناامنی ایجاد می‌کند، افزود: قطع نظر از روز قیامت، خود زندگی این دنیایی و تشکیل جامعه ایده‌آل منوط به این امر است که ملکه اخلاق و تهذیب را در اختیار داشته باشیم.

*سیروسلوک باید در متن اجتماع اتفاق بیافتد

وی با اشاره به اینکه مفهوم خودسازی توضیحات زیادی دارد، گفت: شاید تهذیب، خودسازی، سیر و سلوک و دیگر مفاهیم به اذهان برساند که انسان باید زندگی جسمانی را کنار گذاشته و مشغول سیر و سلوک معنوی و از اجتماع جدا شود درحالیکه این مفهوم با تعالیم اسلامی سروکار دارد و بنابراین سیر و سلوک در متن جامعه و اوج فعالیت‌های مختلف باید باشد در غیر اینصورت تهذیب و خودسازی تحقق نمی‌یابد.

رییس بنیاد نهج‌البلاغه با بیان اینکه سیر و سلوک و تهذیب زمانی رخ می‌دهد که دو جاذبه متضاد در حال درگیری و چالش با یکدیگر باشند، گفت: در کشاکش دو جاذبه حالت سیروسلوک تحقق می‌یابد در مسایل روحی، اخلاقی و سیر عالی انسانی باید این جاذبه‌ها و مقاومت‌ها صورت گیرد تا آن تهذیب انجام شود، این جایی است که عوامل بازدارنده و مخالف وجود داشته باشد تا انسان در برابر آنها با اختیار چشم پوشی کند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته عده‌ای تصور می کردند که اگر در مجاورت اماکن مقدس چون مشهد، کربلا و ... بروند و نیایش کنند به سلوک می‌رسند درحالی که اینگونه نیست، توضیح داد: تهذیب یک ضرورت است اگر بخواهیم یک جامعه ایده‌آل انسانی ایجاد کنیم بدون سیروسلوک و اخلاق و تهذیب به سعادت نمی‌رسیم حالا این در هر کشوری که می‌خواهد باشد.

وی درباره ضرورت همگانی بودن جنبه‌های معنوی و اخلاقی گفت: به هر اندازه این اخلاق پررنگ‌تر و فراگیرتر باشد، آسایش مشهودتر است اما هرچه کمرنگ شود آسایش برچیده می‌شود. عالمان، معلمان و اساتید در هر رشته‌ای که هستند در رابطه با دانشجویان باید این نکته را مدنظر قرار دهند که اخلاق و تهذیب در درونشان وجود داشته باشد.

دین‌پرور یادآور شد: در نهایت برای زندگیمان باید به اخلاق، خودسازی و تهذیب برسیم این یعنی توجه انسان به ماورای مادیات و انسان فراتر از این هم می‌رود، اگر خود را به کمتر از بهشت بفروشیم کم کاری کرده‌ایم، انسان‌ها در هر رشته و کاری باید انسان باشند، این کرامت انسانی در پرتو رابطه با خدا تحقق می‌یابد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها