امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58904
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۹
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرنگار ادبیات انقلاب اسلامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین عصرانه ادبی فارس پاسداشت شاعر آئینی و انقلابی کشورمان ...

به گزارش خبرنگار ادبیات انقلاب اسلامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین عصرانه ادبی فارس پاسداشت شاعر آئینی و انقلابی کشورمان زنده‌یاد ژولیده نیشابوری ساعت 16 امروز در سالن اجتماعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار می‌شود.

بنابراین گزارش، علیرضا قزوه، رضا اسماعیلی، عبدالرحیم سعیدی‌راد، منوچهر سوری، گلعلی بابایی، علی‌محمد مودب حسین قرایی و تعدادی از شاگردان و همچنین خانواده مرحوم ژولیده نیشابوری از مهمانان این مراسم خواهند بود.

گزارش فارس حاکی است، سومین عصرانه ادبی فارس پاسداشت شاعر آئینی و انقلابی کشورمان زنده یاد ژولیده نیشابوری عصر امروز از ساعت 16 در سالن اجتماعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار می‌شود.

محمدحسن فرحبخشیان معروف به ژولیدهٔ نیشابوری (زادهٔ سال ۱۳۲۰-درگذشتهٔ ۱۹ مهر ۱۳۸۶) شاعر اهل نیشابور بود.
فرحبخشیان از کودکی به امام‌های شیعه علاقمند بود.
او منشا این علاقه را به حضورش در مراسم مذهبی در دوران کودکی مربوط می‌دانست. به گفته‌ی حودش از ۱۲ سالگی و پس از آن‌که شبی در خواب، شخصی او را به شعر گفتن تشویق کرد، سرودن شعر را آغاز کرده بود.

او در وقایع خرداد سال ۴۲ به سرودن شعرهای انقلابی روی‌آورد که به خاطر آن ۳ سال و ۸ ماه را در زندان گذراند.
پیـام رهـبر ایران در این جهـــان این اسـت
سـکوت در برابر ظالم، خـلاف آییـــن است
چـو دید عکس خمینی، به خود بگفتا شاه:
کسی که کاخ مرا زیر و رو کند، این است!
ژولیده پس از آزادی از زندان، تا سال ۱۳۵۷، دو بار دیگر و در جمع، ۶ ماه دیگر زندان را تجربه کرد.

طبق گفته‌ خودش لقب «ژولیدهٔ شوریدهٔ خاکی» را سیدمحمود طالقانی زمانی که برای اولین‌بار او را در زندان ملاقات کرده بود برای خطاب کردنش استفاده کرده بود و در دیدارهای بعدی، لقب «ژولیده» را برای او برگزیده بود. ژولیده در دوران جنگ ایران و عراق در جبهه حضور داشت و برخی سروده‌های حماسی وی به آن دوران برمی‌گردد.
ژولیدهٔ نیشابوری، پس از رهایی از زندان قصر مدتی در ورامین ساکن شد، و سپس به وطن مراجعت نمود و در مرحلهٔ دوم از سال ۱۳۶۸ در ورامین سکونت گزید و تا آخر عمر آنجا باقی ماند.

سرانجام، ژولیدهٔ نیشابور، در عصرگاه روز پنجشنبه، نوزدهم مهر ۱۳۸۶ شمسی، در بیمارستان سوم شعبان تهران بر اثر سکتهٔ قلبی درگذشت و پیکرش در گورستان ورامین -موسوم به گلزار شهدای حسین رضا- در کنار فرزندش دفن شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها