امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۵:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58930
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۵
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سیزدهمین اجلاس آمبودزمان کشورهای آسیایی ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سیزدهمین اجلاس آمبودزمان کشورهای آسیایی ضمن بیان اینکه این افتخار بزرگی است که به عنوان نماینده قوه قضائیه در این اجلاس حاضر شود گفت: امید بسیار دارم که با تلاش تمام شرکت‌کنندگان اجلاس حاضر زمینه‌ای باشد برای تقویت هر چه بیشتر همکاری‌های فراملی، تبادل نظریات، برنامه‌ریزی‌ها برای تهیه نقشه راه در جهت تقویت مکانیزم‌ها و ماهیت سیستم‌های نظارتی در کشور‌های عضو.

وی به تاریخ و گذشته نظارت و بازرسی اشاره کرد و گفت: تاریخ گویای این واقعیت است که نهاد نظارت و بازرسی به عنوان یک مکانیزم حفاظت از حقوق شهروندان در قبال طبقه حاکم در جامعه ریشه در آغاز زندگی اجتماعی بشر دارد.

سراج ادامه داد: سنگ‌نوشته‌های ایران باستان در خصوص حقوق انسان‌ها، نهاد نظارتی سلسله پادشاهی چین در 221 سال قبل از میلاد، سیستم بازرسی ایجاد شده توسط هند در 250 سال قبل از میلاد و در نهایت آموزه‌های دینی و اسلامی همه گواهی می‌دهند که بحث نظارت و بازرسی بحثی مهم است.

وی یادآور شد: آنچه که در تاریخ معاصر به آن کمتر پرداخته شده بحث منشأ و ریشه تأسیس نهاد آمبود‌زمان در سده‌های اخیر است. اگر چه این کلمه از زبان سوئدی وارد ادبیات حقوقی دنیا شده اما مبنای تأسیس آن ریشه در تاریخ و آموزه‌های اسلامی دارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به تاریخ تأسیس آمبود‌زمان توسط پادشاه سوئد اشاره کرد و گفت: زمانی که پادشاه سوئد به دولت اسلامی عثمانی پناهنده شد با آموزه‌ها و مقررات اسلامی حکومت آشنا شد و تصمیم به تاسیس دفتری برای نظارت بر عملکرد نهادهای دولتی گرفت.

وی در ادامه نگاه زمان حاضر را به وضعیت تأسیس آمبود‌زمان آسیایی این گونه بیان کرد که اکنون بیش از 16 سال از تأسیس مجمع آسیایی آمبود‌زمان می‌گذرد حرکتی که با توجه به اهمیت موضوع بازرسی و نظارت بر عملکرد نهادهای عمومی و حفاظت از حقوق شهروندان به درستی مورد توجه و حمایت نهادهای مسئول در کشورهای آسیایی قرار گرفت و زمینه‌ساز تشکیل نهادی شد تا به عنوان بستری باشد برای همکاری بیشتر و تبادل اندیشه و تجربیات اعضاء.

نماینده رئیس قوه قضاییه در اجلاس آمبودزمان آسیایی خاطر نشان کرد: اکنون بیش از 127 نهاد نظارتی از 19 کشور عضو آمبود‌زمان این نهاد هستند که با نگاهی به گستره جغرافیایی آن می‌توان به اهمیت این نهاد پی‌برد و زمینه را برای گسترش آن فراهم نمود.

سراج افزود: اکنون ما به عنوان سازمان بازرسی کل کشور ایران افتخار داریم که میزبان سیزدهمین اجلاس باشیم. اجلاسی که سعی دارد تا در حدود و ثغور وظایف مقررات، چارچوب‌ها، سیاست‌ها، اهداف و برنامه‌های گذشته و موجود از آن به عنوان بستری ارزشمند برای برنامه‌های آتی استفاده کند.

وی تأکید کرد: ضرورت نگاهی جامع و فراملی به توانمندی‌ها، نیازها، کاستی‌ها در جهت ایجاد تحولاتی مؤثر در مسیر اجرای وظایف نظارتی بین کشورهای مختلف کاملاً محدود است. بنابر این ما در این اجلاس حول چهار محور اصلی به تبادل و نظر خواهیم پرداخت.

وی داشتن آمبودزمان حرفه‌ای و کارآمد را محور اول این اجلاس عنوان کرد و گفت: برای نیل به این هدف رعایت سه اصل استقلال و بی‌طرفی، شفافیت، قاطعیت و حفظ اعتبار در کنار در دسترس بودن و داشتن ارتباطات الزامی است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزایش سطح همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی را دیگر محور این اجلاس خواند و تأکید کرد: تقویت نقش و  جایگاه سیستم نظارتی و بازرسی در جامعه در کنار تعیین نقشه راه آینده آمبودزمان برای سال 2020 دیگر محورهای این اجلاس هستند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها