امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۲۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58938
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۵
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی که ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی که صبح امروز در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، اظهارداشت: آمبودزمان در کشورهای مختلف به شیوه‌های مختلفی اعمال می‌شود، حیطه امور آبودزمانی در هر کشور متفاوت است ضمن اینکه در هر کشوری آمبودزمان‌ها از سوی نهادهای مختلف اعتبار پیدا می‌کنند.

وی افزود: برای مثال در برخی کشورها مجلس به آمبودزمان اعتبار می‌دهد و در برخی کشورهای دیگر آمبودزمان‌ها از سوی دستگاه‌های اجرایی اعتبار پیدا می‌کنند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه گفت: همچنین در برخی از کشورها آمبودزمان جنبه پیشنهادی دارد اما در برخی کشورهای دیگر رسیدگی‌های آمبودزمانی الزام‌آور است.

وی در تعریف آمبودزمان گفت: آمبودزمان به شخص یا نهادی اطلاق می‌شود که نماینده دولت یا قوه قضاییه جهت رسیدگی به شکایات است.

وی در ادامه گفت: آنچه مهم است واقعیت نظارت بر دستگاه‌ها است، ما در ایران براساس قانون اساسی توجه ویژه‌ای را به بحث نظارت در ابعاد مختلف داشته‌ایم.

آملی‌لاریجانی تصریح کرد: نظارت از آن جهت صورت می‌گیرد که هم دستگاه‌ها مطابق قانون عمل کنند و هم در حق شهروندان ظلمی صورت نگیرد و حقوق بشر به خوبی رعایت شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اصل 173 قانون اساسی، گفت: براساس این امر دیوان عدالت اداری در ایران مرجع رسیدگی به شکایات مردم از مأموران دولتی و یا آئین‌نامه‌ها است.

وی افزود: اگر آئین‌نامه یا دستورالعملی خلاف قانون باشد، دیوان عدالت اداری این حق را دارد که آن آئین‌نامه را ابطال کند و در این میان سازمان بازرسی کل کشور هم روند کار سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی را رصد می‌کند.

آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور تلاش می‌کند تا به هر نحوی از فساد جلوگیری کند و بر همین اساس هم این سازمان زیر نظر قوه قضاییه تشکیل شد و قانون حدود و اختیارات این سازمان را تعیین می‌کند.

وی استقلال دستگاه‌های نظارتی را یکی از خصوصیات بارز دستگاه‌های نظارتی در ایران عنوان کرد و گفت: دستگاه‌های نظارتی همچون قوه قضاییه از استقلال کامل برخوردار هستند چرا که با استقلال بیشتر می‌توان اقدامات بهتری را در بحث نظارتی انجام داد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به بحث حقوق بشر، گفت: همچنین ستاد حقوق بشر که متشکل‌از عالی‌ترین مسئولان قضایی است تاسیس شد تا از حقوق شهروندان دفاع کند.

آملی لاریجانی تاکید کرد: نهادهای مهم مقتدری در ایران برای رسیدگی به شکایات مردمی تاسیس شده و این از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است.
ادامه دارد..
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها