امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58979
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، ولی الله خبره قایم مقام سازمان بازرسی کل کشور صبح امروز در جلسه افتتاحیه اجلاس انجمن آمبود زمان آسیایی به عنوان دبیر ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، ولی الله خبره قایم مقام سازمان بازرسی کل کشور صبح امروز در جلسه افتتاحیه اجلاس انجمن آمبود زمان آسیایی به عنوان دبیر اجرایی این اجلاس، گزارشی از فعالیت‌هایی که برای برگزاری جلسات هیأت مدیره و سیزدهمین اجلاس انجمن آمبودزمان آسیایی تدارک دیده شده بود را ارائه کرد.

وی گفت: انجمن آمبودزمان آسیایی در سال 1357 با هدف ارتقای روش‌های رسیدگی غیر قضایی به شکایات مردم و نظارت بر رعایت حقوق شهروندی در دستگاه‌های اجرایی به ابتکار وفاقی محتسب پاکستان، سازمان بازرسی کل کشور، وزارت نظارت چین، آمبودزمان‌های کره، ژاپن، هنگ کنگ و مالزی بوجود آمد.

خبره افزود: این درحالی بود که در قاره‌ها و مناطق دیگر جهان آمبودزمان‌هایی قاره‌ای و بین‌المللی تشکیل شده و فعالیت‌های مؤثری داشتند.

دبیر اجلاس آمبود زمان آسیایی اظهارداشت: این انجمن طبق اساسنامه خود، جلسات مجمع عمومی را هر دو سال یک بار و جلسات هیأت مدیره را هر ساله در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌کند.

خبره ادامه داد: تلاش پیگیر اعضا برای اداره صحیح انجمن آمبودزمان آسیایی از طریق رایزنی با اعضای هیأت مدیره و مجمع، تاکنون به برگزاری 13 اجلاس عمومی منجر شده است که حکایت از عزم کشورهای قاره کهن آسیا در تقویت مؤلفه‌های آمبودزمانی نظیر حکمرانی خوب بویژه حاکمیت قانون، مسئولیت‌پذیری، پاسخگویی و شفافیت در اقدامات و مشارکت بیشتر مردم در امور مربوط به خود دارد.

وی با اشاره به مجموعه اقدامات انجام شده برای برگزاری مطلوب سیزدهمین اجلاس آمبودزمان آسیایی گفت: ایجاد درگاه ویژه اجلاس سیزدهم، تهیه آرم اجلاس با ویژگی‌های منحصر به فرد و شعار اجلاس با عنوان اتحاد برای رهیافتی نو با هدف ارائه به رویکرد اصلی این اجلاس تعیین شد.

دبیر اجرایی اجلاس آمبود زمان آسیایی گفت: تعیین محورهای 5‌گانه اصلی اجلاس شامل ترویج اخلاق دینی به مثابه ابزار اثر بخشی آمبودزمانی (با رویکرد وارد کردن عنصر اخلاق دینی و معنویت گرایی در فعالیت‌های آمبودزمانی)، الزامات و بایسته‌های آمبودزمان حرفه‌ای و کارآمد (با رویکرد بررسی روش‌های بهینه انتقال تجارب و همکاری‌های مشترک کشورهای مختلف آسیایی) است.

وی ادامه داد: همچنین شیوه‌های هم‌افزایی منطقه‌ای و بین‌المللی آمبودزمانی (با رویکرد ایجاد تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی و آگاهی از تجارب اثربخش)، تقویت مسئولیت آمبودزمانی در سطح اجتماعی (با رویکرد تامین حقوق شهروندی و بازمهندسی روش های رسیدگی به شکایات علیه دستگاه‌های اجرایی و دسترسی آسان و فراگیر به آمبودزمان) و به سوی آمبودزمان 1404 (با رویکرد ایجاد فضای امن برای کارکردهای آمبودزمانی و نقش آمبودزمان در تحکیم و ثبات حکمرانی خوب) از دیگر محورهای تعیین شده برای این اجلاس است.

خبره اظهار داشت: دریافت و ارزیابی علمی 65 مقاله داخلی از محققان، اساتید، دانشجویان و همچنین کارکنان دستگاه‌های اجرایی در چارچوب محورهای تعیین شده. لازم به ذکر است مقالات واجد شرایط در کتاب اجلاس تهران و در سایت مربوط نیز در معرض استفاده کاربران قرار خواهند گرفت.

وی افزود: فراهم آوردن مقدمات تأسیس آکادمی آمبودزمان آسیایی در تهران به منظور برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت با هدف ارتقا دانش و بینش اعضای انجمن آمبودزمان آسیایی و ترویج و حمایت از مطالعات و پژوهش‌های آمبودزمانی و مقابله با فساد و تامین حقوق شهروندی از دیگر اقدامات اجلاس بوده است.

دبیر اجرایی اجلاس خاطرنشان کرد: اقدامات لازم برای برگزاری نمایشگاه جانبی اجلاس با هدف تبیین و تبادل تجربیات دستگاه‌های نظارتی و اجرایی در زمینه تامین حقوق شهروندی، تکریم ارباب رجوع، رسیدگی به موقع به شکایات اشخاص و اقدامات مربوط به پیشگیری و مبارزه با فساد با هدایت و نظارت سازمان بازرسی کل کشور که در این راستا با نود دستگاه اجرایی مکاتبه و جلساتی برگزار شد تا دو اقدام اساسی زیر را انجام دهند.

خبره ادامه داد: از دستگاه‌های اجرایی خواسته شد تا فعالیت‌های خود را در زمینه‌های مذکور به صورت کتاب و جزوه ارائه کنند همچنین در صورت امکان عملکردهای خود را در این باره بصورت هنری به نمایش گذارند، که خوشبختانه این موضوع مورد استقبال دستگاه‌های اجرایی قرار گرفت و قرار است نسخه‌ای از این محصولات فرهنگی برای اعضای آمبودزمان آسیایی و جهانی و مؤسسات بین‌المللی مربوط ارسال شود تا آگاهی بیشتری نسبت به فعالیت‌های کشورمان در زمینه امور آمبودزمانی و ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد تحصیل کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها