امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58983
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس در جلسه علنی امروز شورا پس از ارائه گزارش محمود عسگری آزاد رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهرداری درباره برنامه دوم ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس در جلسه علنی امروز شورا پس از ارائه گزارش محمود عسگری آزاد رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهرداری درباره برنامه دوم راهبردی شهرداری، علیرضا دبیر گفت: این دومین برنامه 5 ساله شهرداری است و این اولین بار در تاریخ بلدیه است که شهر دارای برنامه راهبردی می‌شود. بسیار خوشحالیم که این برنامه به صورت عملیاتی تنظیم شده و تفاوت آن با برنامه قبلی محسوس است.

وی ادامه داد: دوستان شهرداری در این برنامه به جزئیات شاخص‌ها و آمار و ارقام نیز پرداخته‌اند که این کاری است، اما باید توجه داشته باشیم که توسعه اجتماعی زیرمجموعه توسعه انسانی است. انسان جانشین خدا روی زمین است و به همین دلیل برنامه شهر باید انسان‌محور باشد. چون هم هدف و هم وسیله آن انسان است و وقتی انسان راضی باشد و وسیله رفاه وی روی زمین فراهم شود، حتما خدا هم راضی است.

دبیر ادامه داد: از شهردار تهران می‌خواهم برنامه 5 ساله شهرداری را با برنامه 5 ساله کل کشور تطبیق دهد، ضمن اینکه در برنامه 5 ساله کشور آنچه که به مدیریت شهری برمی‌گردد، ایراد دارد و نمایندگان و دولت می‌خواهد این برنامه را در بخش‌های مختلفی اصلاح کند، بنابراین اگر شهرداری زودتر برنامه شهر را به ما بدهد، می‌توانیم اصلاحات موردنظر خود را به نمایندگان و دولت پیشنهاد دهیم.

این عضو شورای شهر تهران، همچنین گفت: باید همزمان با ارائه برنامه 5 ساله شهرداری از دستگاه‌های شهر تهران بخواهیم آنها هم برنامه خود را به ما بدهند. همچنین بحث فناوری و یکپارچگی در پیاده‌سازی برنامه و یکسان‌سازی اطلاعات بسیار مهم است.

دبیر تاکید کرد: از آنجا که برش اول برنامه راهبردی در سال 93 زده می‌شود، بنابراین هرچه زودتر این برنامه به شورای شهر تحویل داده شود، راحت‌تر در بودجه سالیانه لحاظ می‌شود.

دبیر در پایان درخواست کرد:‌ گزارش آسیب‌شناسی برنامه چهارم نیز ارائه شود و با توجه به عملیاتی بودن برنامه نوع بودجه‌نویسی سالانه نیز عوض شود.

در ادامه جلسه محمد حقانی گفت: بسیار خوب است که شهرداری برنامه‌ای از کارهایی که می‌خواهد انجام دهد، به شورا ارائه می‌دهد اما متن این برنامه دیر به دست ما رسید درحالی که باید قبل از ارائه توضیحات درباره آن متن را به ما می‌دادند تا ما بتوانیم روی آن بحث کنیم و خود را آماده سازیم.

مجتبی شاکری نیز گفت: این برنامه یک کار علمی و فنی است که با دقت تهیه شده است. ما جلسه ای در خدمت وزیر کشور داشتیم و آنجا درباره این موضوع بحث کردیم که شهر تهران یک موضوع و پایتخت یک موضوع دیگر است و بار پایتخت نباید تنها بر دوش شهروندان تهرانی گذاشته شود بلکه دولت نیز باید وظیفه خود را در قبال کارکرد انجام دهد، زیرا در غیر این صورت عملکرد شهرداری به تنهایی قابل دفاع نیست.

وی افزود: بخشی از سنجش عدالت به کارهایی برمی‌گردد که دستگاه‌های دیگر باید در تهران به عنوان پایتخت انجام دهد، ضمن اینکه شورای شهر باید درباره عملکرد شهرداری در دوره سوم گزارش نرم‌گونه‌ای ارائه دهد تا ببینیم شورای سوم در بخش‌های مختلف به شهرداری چه نمره‌ای می‌دهد.

شاکری اضافه کرد: البته بهتر بود خود آقای قالیباف گزارش تحلیلی از  6 سال فعالیت خود ارائه می‌داد تا ببینیم طی دوره فعالیت خود تهران را از کجا به کجا رسانده و آیا توانسته شاخص‌های فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و ... را بهبود بخشد یا خیر.

اقبال شاکری عضو دیگر شورا نیز گفت:‌ ما از این قبیل برنامه‌های اساسی که برنامه زندگی مردم را برای 5 سال رقم می‌زند، باید حمایت کنیم، اما ارتباط برنامه دوم با برنامه اول مشخص نیست و گزارشی از عملکرد شهرداری در اجرای برنامه اول ارائه نشده، به همین دلیل این دو برنامه از هم گسسته است. بنابراین باید گزارشی از عملکرد برنامه اول به ابتدای این برنامه اضافه شود تا ببینیم چه دستاوردی داشته‌ایم.

وی افزود: علاوه بر این به ادبیات برنامه باید یکپارچه‌سازی صورت گیرد و مفاهیم گوناگون در بخش‌های مختلف با کلمات یکسان بیان شود. همچنین بین اهداف و راهبردهای برنامه تداخل بسیار زیاد است و نمی‌توان آنها را از هم تفکیک کرد، بنابراین شاخص‌های اندازه‌گیری باید در برنامه گزارش شود.

این عضو شورای شهر همچنین گفت: از آنجا که ما گزارش عملکرد برنامه اول را در اختیار نداریم، به نظر می‌رسد همه بخش‌های شهرداری قرار است در این برنامه دگرگون شود و این بی‌ثباتی برای شهر خوب نیست. همچنین لازم است تعامل با دیگر قوا فراتر از مرزهای شهر در این برنامه دیده شود و مرجع پیگیری این مسئله نیز مشخص شود.

رضا تقی‌پور نیز گفت: پیوند این برنامه با اسناد بالادستی از جمله برنامه 5 ساله توسعه و سند چشم‌انداز 1404 باید رعایت شود. همچنین باید توجه داشت که این برنامه فراتر از یک از برنامه 5 ساله است چون طبق قاعده برنامه‌های راهبردی دوره زمانی فراتر از 5 سال را پوشش می‌دهد. همچنین این برنامه هم از نظر روش و هم محتوا باید در کمیسیون‌های تخصصی شورا بررسی شود، امیدواریم از این برنامه در هیئت دولت نیز استفاده شود.

اسماعیل دوستی نیز گفت: الگوی برنامه ارائه شده توسط شهرداری الگوی برنامه‌های دولت است درحالی که جنس کار در شهرداری با دولت فرق دارد. دولت جنبه حاکمیتی دارد و به دنبال متحول کردن پتانسیل‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ...، رفع فقر و ایجاد عدالت است، اما آیا ما هم می‌خواهیم همین کار را کنیم؟

وی افزود: جنس کار ما با دولت متفاوت است زیرا شهرداری برخلاف دولت درآمد پایدار ندارد و نمی‌تواند روی منابع خود برای اجرای برنامه‌های خود حساب کند. مسئله دوم گستردگی حوزه مسئولیت شهرداری است. برای مثال روزانه دو میلیون نفر مسافر وارد تهران می‌شود و از خدمات شهرداری استفاده می‌کند هزینه ترافیکی برای شهر ایجاد می‌کند و هیچ هزینه‌ای هم نمی‌پردازد که دولت باید هزینه‌های آنها را متقبل شود.

جمشید انصاری دیگر عضو شورا نیز گفت: ظرفیت‌های بسیاری را می‌توان برای منابع پایدار درآمد در تهران شناسایی کرد. ما در 30 سال گذشته به بخش اجتماعی کمتر نگاه تخصصی داشته‌ایم در این برنامه نکات خوبی مطرح شد اما بحث نشاط، راهبرد اجتماعی و ... را باید مورد توجه قرار دهیم که مشارکت‌های بین بخشی و فرابخشی در این زمینه بسیار مؤثر است.

محسن سرخو عضو دیگر شورای شهر بود که در این زمینه گفت: به همراه این برنامه بخش‌هایی از برنامه‌های راهبردی کلان نیز باید آورده شود تا ما در جریان اهداف و راهبردهای آنها قرار گیریم، ضمن اینکه قبل از اجرای هر طرح باید پایش قوی صورت گیرد و هزینه و فایده دقیقا ملاحظه شود. شما برای اجرای پروژه‌ها دست در جیب مردم تهران می‌کنید و ضرورت پروژه‌ها را به همین دلیل باید دقیقا کارشناسی کنیم.

وی افزود: در مرحله بعد باید بتوانیم بخش غیر دولتی را فعال کنیم. همچنین باید در برنامه‌های خود به ذی‌نفعان توجه جدی کنیم که شامل مردم تهران و دولت می‌شوند و باید در جلب نظر و حمایت و اعمال نظارت از سوی آنها بکوشیم.

سرخو تاکید کرد: تربیت مدیران قدرتمند در تهران باید مورد توجه قرار گیرد و ایجاد آموزش سیستماتیک برای این کار ضرورت دارد. همچنین با مفاسد موجود نیز باید به طور سیستمی و ساختاری مبارزه کنیم.

معصومه آباد نیز به عنوان آخرین عضو شورا درباره برنامه راهبردی شهرداری گفت:‌ گفته شد که حلقه مفقوده‌ای بین برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیران است که اجازه نمی‌دهد بسیاری از برنامه‌ها محقق شود. همچنین برنامه کارفرمایی تعریف شد که روح تصدی‌‌گری را در شهر حاکم می‌کرد. ما پیش از این در مکاتبات خود با دولت همیشه از عبارات پیشنهاد می‌شود و مشابه آن استفاده می‌‌کردیم و هیچ ضمانت اجرایی برای برنامه‌های خود نداشتیم.

وی افزود: پیش‌نیاز مدیریت تصدی‌گرانه مدیریت یکپارچه شهری عنوان شد، اما باید مشخص شود که این مدیریت چگونه قرار است از طریق این برنامه محقق شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها