امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۸:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 58992
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۷
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «ایو روسیه» قائم مقام وزیر خارجه سوئیس که به تهران سفر کرده به منظور تبادل نظر و رایزنی در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «ایو روسیه» قائم مقام وزیر خارجه سوئیس که به تهران سفر کرده به منظور تبادل نظر و رایزنی در خصوص تحولات خاورمیانه به ویژه بحران سوریه با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات طرفین با ابراز نگرانی از تحرکات تروریستی و گسترش افراط گرایی در سوریه، بر ضرورت هماهنگی و همکاری مشترک بین‌المللی و رایزنی مستمر بین دو کشور به منظور کمک به امنیت و ثبات منطقه و حمایت از مردم سوریه در عبور از بحران کنونی تأکید کردند.

امیرعبداللهیان با اشاره به روابط دوستانه و مبتنی بر احترام متقابل جمهوری اسلامی ایران و سوئیس، بر استفاده از ظرفیت‌های دو کشور برای توسعه تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کرد.

وی به خطر تقویت تفکرات تروریستی و افراط گرایی در منطقه و تأثیرات فرامنطقه‌ای آن اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران قربانی سلاح‌های شیمیایی بوده و استفاده از این سلاح‌ها در هر کجا و توسط هر طرف را صریحاً محکوم می‌کند. متأسفانه بارها هشدار دادیم که عناصر تروریستی در سوریه از طریق برخی جهات خارجی به این سلاح‌ها مجهز شده‌اند.

معاون وزیر خارجه کشورمان با اشاره به ارسال کمک‌های بشردوستانه از سوی ایران برای مردم سوریه بر اهمیت اتخاذ راهکارهای مشترک با سوئیس و دولت سوریه برای ارسال کمک‌های بشردوستانه تأکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران سوریه بر ضرورت توقف خشونت و جلوگیری از ورود سلاح از خارج به داخل سوریه تأکید کرد و طرح سیاسی نیز در این خصوص پیشنهاد داد. هم اینک طرف‌هایی که بر سقوط دولت سوریه و تقویت تروریسم و ارسال سلاح به عناصر قانون گریز سوریه تأکید داشتند به این نتیجه رسیده‌اند که راهکارها و پیشنهادات ایران باید پیگیری شود.

قائم مقام وزیر خارجه سوئیس نیز با اشاره به اهمیت ایفای نقش کشورمان در تحولات منطقه به ویژه سوریه گفت: رویکردهای جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران سوریه به ویژه ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم این کشور و تلاش برای تحقق راهکارهای سیاسی برای حل بحران سوریه باید حمایت شود و در این راستا بر تداوم نشست‌های مشترک و رایزنی برای اجرایی کردن طرح‌های بشردوستانه تأکید داریم.

طرفین همچنین در خصوص دیگر تحولات خاورمیانه از جمله مصر، بحرین و یمن نیز گفت‌وگو کرده و بر راهکار سیاسی و حل بحران در این کشورها از طریق گفت‌وگوهای داخلی تأکید کردند.

امیرعبداللهیان نگاه جمهوری اسلامی ایران به تحولات منطقه را نگاهی به دور از برخوردهای دوگانه توصیف و عنوان کرد: اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات از سوریه گرفته تا بحرین، مصر و یمن مبتنی بر توقف خشونت‌ها، تأکید بر گفت‌وگوهای ملی و اتخاذ روش‌های دموکراتیک است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها