امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5904
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۴۵
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کشورهای جنبش عدم تعهد به همراه چین در بیانیه‌ای مشترک در اولین روز برگزاری هفتاد و دومین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کشورهای جنبش عدم تعهد به همراه چین در بیانیه‌ای مشترک در اولین روز برگزاری هفتاد و دومین اجلاس شورای اجرایی سازمان منع سلاحهای شیمیایی در لاهه هلند، مواضع مشترک خود را در ارتباط با مهمترین مسائل و تحولات بین‌المللی مرتبط با کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی به ویژه پس از برگزاری سومین کنفرانس بازنگری این کنوانسیون در فروردین ماه تشریح کردند.

در این بیانیه، گروه عدم تعهد و چین با اشاره به سند نهایی سومین کنفرانس بازنگری اجرای کنوانسیون که طی روزهای 19 الی 31 فروردین ماه در هلند برگزار شده بود، خواستار خلع سلاح کامل و همه جانبه سلاح‌های کشتار جمعی شدند و راه رسیدن به این هدف جهانی را اجرای غیرتبعیض آمیز تمام مفاد کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی دانستند.

در این بیانیه، که کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی آن را قرائت کرد، بار دیگر از اینکه کشورهای دارنده سلاح‌های شیمیایی نتوانسته‌اند به تعهدات خود در امحاء کامل ذخایر سلاح‌های شیمیایی خود تا ضرب الاجل تعیین شده برای این منظور یعنی 29 آوریل 2012 (10 اردیبهشت 1391) عمل کنند، ابراز نگرانی جدی شده و از کشورها خواسته شده است که به تعهدات اصولی خود در نابودی کامل این سلاح‌ها پایبند باشند. 

در این بیانیه، بر موضوع «جهانشمولی» کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی تأکید شده است و از تمامی غیر اعضاء خواسته شده است که هر چه سریع تر و بدون پیش شرط به آن بپیوندند.  

اجرای کامل، موثر و غیرتبعیض آمیز مفاد کنوانسیون در خصوص تجارت و همکاری بین‌المللی بین کشورهای عضو و حذف کنترل‌ها و محدودیت‌های صادراتی بین اعضاء و ایجاد برنامه اقدام برای اجرای کامل مفاد ماده 11 کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی در خصوص افزایش همکاریهای بین‌المللی بین کشورهای عضو از دیگر موضوعاتی بوده است که در این بیانیه مشترک از سوی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و چین بر آن تأکید شده است.

در بخشی از این بیانیه از راه اندازی شبکه بین‌المللی حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که توسط کشورمان پیشنهاد شده حمایت شده است.

در این بیانیه همچنین تأکید شده است از موفقیت سومین کنفرانس بازنگری و تصویب سند نهایی آن با اجماع بین تمامی کشورهای عضو، نتیجه توجه به دیدگاه و نگرانی‌های کشورهای مختلف، شفافیت و اتخاذ رویکرد همه جانبه در بررسی موضوعات بوده است و همین رویکرد نیز در عملی ساختن توصیه‌های سند نهایی در 5 سال آینده باید مورد توجه باشد.

سازمان منع سلاحهای شیمیایی (OPCW) پس از تصویب و لازم الاجرا شدن کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی (CWC ) در سال 1997 با هدف اجرای مفاد این کنوانسیون در لاهه (هلند) ایجاد شد. در حال حاضر 188 کشور عضو این کنوانسیون هستند. رژیم صهیونیستی، میانمار، مصر، آنگولا، سوریه، سومالی، کره شمالی و کشور تازه تاسیس سودان جنوبی عضو این کنوانسیون نیستند. این کنوانسیون در میان کنوانسیون‌های خلع سلاحی در جهان، بیشترین تعداد اعضاء را دارا می‌باشد. این سازمان دارای یک شورای اجرایی مرکب از 41 کشور است که به همراه کنفرانس کشورهای عضو (CSP)، مهمترین نهادهای تصمیم‌گیر این سازمان محسوب می‌شوند.

جمهوری اسلامی ایران با توجه به اینکه اصلی‌ترین قربانی سلاحهای شیمیایی می‌باشد، با بهره‌گیری از تجارب خود در این زمینه و آگاهی از عواقب و خطرات اینگونه سلاحها، در جریان تدوین، تصویب و لازم الاجرا شدن این کنوانسیون و همچنین پس از ایجاد سازمان مربوطه، همواره نقش بسیار فعال و تعیین کننده‌ای در تحولات و روندهای آن داشته و در حال حاضر نیز یکی از اعضای فعال و تاثیرگذار شورای اجرایی این سازمان است.

هفتاد و دومین اجلاس شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، دو هفته پس از پایان موفقیت آمیز سومین کنفرانس بازنگری اجرای کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی، از روز دوشنبه مورخ 16 اردیبهشت به مدت 3 روز در لاهه هلند برگزار می‌شود. هیئتی به سرپرستی کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح های شیمیایی در این اجلاس حضور دارد.
 
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار