امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۶:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59053
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم رونمایی تندیس درنای کاغذی همزمان با روز جهانی کودک با شعار بالهای سپید: یادبود ساداکو  و دفاع از حقوق کودکان ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم رونمایی تندیس درنای کاغذی همزمان با روز جهانی کودک با شعار بالهای سپید: یادبود ساداکو  و دفاع از حقوق کودکان درگیر جنگ با حضور دانش‌آموزان اصفهانی و سیداحمد میرعلایی دبیر جشنواره فیلم کودک امسال و نمایندگان بنیاد ساداکو برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در ابتدای این مراسم نامه کودکان بنیان خطاب به بان‌کی‌مون دبیر کل سازمان ملل قرائت شد و در ادامه در سالن کتابخانه مرکزی شهر اصفهان از درنای کاغذی رنگی رونمایی شد و پس از آن سیداحمد میرعلایی در سخنانی در خصوص این برنامه و همچنین شعار جشنواره کودک امسال گفت: من به تمام کودکان و نوجوانان سراسر دنیا و آینده‌سازان سلام می‌کنم، خدا را شکر می‌کنم که در شهر اصفهان هستیم و با توجه به دِینی که بر گردنمان است و شعاری که برگرفته از کلام پیامبر اکرم (ص) است دفاع از حقوق کودکان درگیر جنگ را انتخاب کردیم و اصفهان امروز دیگر نصف جهان نیست بلکه همه جهان است.

میرعلایی همچنین با شکرگذاری از آنچه دینی داریم که بر سر همه کودکان دنیا دست صلح و دوستی می‌کشد تأکید کرد: متأسفانه شاهد بمباران اتمی در هیروشیما بودیم و از آن واقعه تلخ تاریخی عکس‌های زیادی وجود دارد اما امروز علاوه بر مراسمی که در این محل برگزار می‌شود در شهرهای سردشت، حلبچه، دمشق و هیروشیما نیز این مراسم برگزار خواهد شد.

دبیر جشنواره فیلم کودک خاطرنشان کرد: حضور شما در این مراسم و امضای نامه صلح در تمام دنیا درخواست دستیابی به صلح و دوستی جهانی بدون جنگ از سوی کودکان ایرانی اعلام می‌شود و امروز زیر سایه پرچم رسول‌الله (ص) امیدواریم که آزادی، صلح، عشق و دوستی را با این نامه به جهان ابراز کنیم و به همه اعلام کنیم که خواستار صلح هستیم و برای آن انتظار می‌کشیم.

در ادامه این مراسم، میرعلایی با اشاره به اینکه قرار است گره‌های فرشی به نشانه صلح و دوستی زده شود بیان داشت: این فرش ظرف یک یا دو ماه آینده با نقشه‌ای که برای آن طراحی شده آماده می‌شود و آن را به بان‌کی‌مون تقدیم می‌شود و نامه کودکان دنیا نیز در سایت‌های مختلف قرار می‌گیرد که امیدواریم همه دانش‌آموزان دنیا پس از انتشار این نامه تلاش کنند تا پیام صلح و دوستی‌شان به جهانیان ابلاغ شود و هر چه این نامه پربارتر شود چترهای صلح و مخالفت  با خشونت علیه کودکان دنیا گسترده‌تر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار فارس، در ادامه این مراسم میرعلایی با اشاره به حضور رایزن فرهنگی کشور عراق اظهار داشت: رایزن فرهنگی کشور عراق در این جمع حضور دارد البته قرار بود از سوریه نیز نماینده‌ای داشته باشیم اما به دلیل برگزاری جلسه مهم این اتفاق میسر نشد اما با توجه به حضور مهمانان خارجی در مراسم رونمایی از تندیس امیدوارم این نامه بتواند پیام‌رسان صلح و دوستی ما باشد و بتوانیم از حقوق کودکان درگیر جنگ در سراسر دنیا دفاع کنیم.

بر اساس این گزارش، در ادامه مراسم گروه فیتیله‌ای‌ها به اجرای مراسم پرداختند و دکلمه‌ای در ارتباط با وقایع هیروشیما و آسیب‌دیدگان بمب‌های شیمیایی قرائت شد و همچنین شعری که توسط یوجی‌ساساکی خواهرزاده ساداکو سروده شده بود به زبان فارسی قرائت شد.

همچنین در بخش دیگری از مراسم به درنای کوچکی که از جنس کاغذهای سال 1945 که ساداکو آنها را می‌ساخت تهیه شده بود توسط نمایندگان کشور ژاپن به سید احمد میرعلایی دبیر جشنواره اهدا شد و سیروس حسن‌پور به نمایندگی از فیلم‌سازان ایرانی به روی صحنه آمد و به همراه رایزن فرهنگی عراق تندیس جشنواره کودک را به نمایندگان بنیاد ساداکو اهدا کرد.

حسن‌پور در سخنانی کوتاه گفت: من پیش از این کتاب درناهای کاغذی را خوانده بودم و برای تحقیقات بیشتر در این زمینه سفری به هیروشیما داشتم و آنجا از نزدیک دیدم که اشتراک زیادی بین بمباران هیروشیما و سردشت وجود دارد به همین دلیل به همراه نغمه صمیمی فیلم‌نامه‌ای نوشتیم که نگاه اصلی آن برمبنای صلح برای کودکان است و امیدوارم بتوانم سال آینده با ساخت فیلم درناهای کاغذی در جشنواره فیلم کودک حضور داشته باشم.

بر اساس این گزارش، در ادامه این مراسم پس از آنکه گره‌های فرش صلح ایران زده شد پیغام شهرداران هیروشیما و اوکی‌ناوا قرائت شد و ساساکی ماساهیرو پیام رئیس بنیاد ساداکو را قرائت کرد و خواهرزاده ساداکو در بخش دیگری از مراسم شعری را با عنوان دعا برای حاضران خواند.

در خاتمه این مراسم، تندیس درناهای کاغذی رونمایی و سپس مقابل ساختمان کتابخانه مرکزی اصفهان واقع در میدان امام حسین این شهر نصب شد.

در این مراسم، علاوه بر نمایندگان بنیاد ساداکو رایزن فرهنگی عراق میهمانان خارجی و دبیر جشنواره کودک علی معلم، امیر اسفندیاری و داوران خارجی نوجوان جشنواره حضور داشتند.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها