امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۶:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5906
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۴۵
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی وزیر خارجی کشورمان در همایش بین‌المللی دیپلماسی نرم و سیره ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی وزیر خارجی کشورمان در همایش بین‌المللی دیپلماسی نرم و سیره پیامبر اعظم که امروز چهارشنبه در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما در حال برگزاری است، گفت: جمهوری اسلامی در این 34 سال اندوخته فراوانی از تجارب سیاسی دارد.

وی افزود: امروز موضوع دیپلماسی نرم به عنوان یکی از محورها و عناصر عمده دستگاه دیپلماسی قرار دارد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به گفته‌ها، روایات و احادیث فراوانی که گویای یک اندیشه و فکر هستند، یادآور شد: ما نیاز داریم به ادبیات سیاسی خود مراجعه دیگری داشته باشیم. ادبیات سیاسی ما در اول انقلاب باید مطابق با زمان خود تغییر کند.

صالحی در ادامه به برخی احادیث و ضرب‌المثل‌های عربی اشاره کرد که می‌تواند در راستای دیپلماسی نرم مورد استفاده قرار گیرد و اظهار داشت: اگر کلام نرم باشد می‌تواند دلیل و برهان قوی را کنار بگذارد. انسان بنده احسان است که این موضوع در سیاست خارجی ما قابل مشاهده می‌باشد.

صالحی با بیان اینکه مسلمان باهوش است و ضمن هوشیاری خود اگر حزنی دارد در دل خود نگه می‌دارد و بر صورتش تبسم است، خاطرنشان کرد: حضرت رسول تمامی این ابزارها را به کار گرفته است.

صلاحی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که از جذب حداکثری و دفع حداقلی سخن گفته و بر عزت، حکمت و مصلحت تأکید دارند، خاطرنشان کرد: اساس سیره نبوی در دعوت مردم به دین خدا در برخورد با ملاطفت بود. اگر برخورد پیامبر خشن بود از دور وی پراکنده می‌شدند.

وی به فتنه‌های روانه شده از سوی سراسر جهان به طرف امت اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: نیازمندیم که با هوشیاری تمام عمل کرده و از ابزارهای نرم دیپلماسی استفاده کنیم به خصوص در مقابله با فتنه شیعه و سنی.

صلاحی رسانه را در این بخش به اندازه‌ای مهم دانست که پیروز یا شکست‌خورده میدان را تعیین می‌کند و افزود: نمونه این موضوع در قضیه سوریه قابل مشاهده است.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه باید از این عنصر به عنوان یک وسیله برای دیپلماسی استفاده کرد، ادامه داد: جمهوری اسلامی در عرصه رسانه موفق بوده است و با توجه به حضور خوب شبکه‌های بین‌المللی نظیر العالم و پرس‌تی‌وی صدای حق جمهوری اسلامی به اطراف جهان می‌رسد.

وزیر خارجه کشورمان به تلاش‌های فراوان برای به چالش کشیدن جمهوری اسلامی و اسلام در دنیا از سوی غرب اشاره کرد و خاطرنشان کرد که این چالش نه صنعتی است و نه اقتصادی بلکه چالش اندیشه‌ای است.

صالحی با بیان اینکه دین اسلام 1400 سال زنگار و غبار گرفته بود و امروز با انقلاب اسلامی احیاء شده است، گفت:‌ جمهوری اسلامی توانست طی 34 سال گذشته به عنوان یک الگو خود را اثبات کند. آنها تصور می‌کردند که این ساختار جدید نمی‌تواند جامعه ایران را اداره کند اما اینطور نشد که بیداری اسلامی یکی از نمودهای آن است.

وزیر خارجه کشورمان با طرح این سؤال که آیا می‌توانستیم شاهد بیداری اسلامی باشیم بدون اینکه الگویی در مقابل آن باشد، افزود: جمهوری اسلامی به برکت انقلاب و آرمان‌های درستی که دنبال می‌کند به پیش رفته است، هرچند ممکن است که مجریان آن گاهی تند یا کند حرکت کنند.

صالحی در ادامه به گزارش سازمان ملل درباره نرخ رشد شاخصه‌های توسعه انسانی اشاره کرد که ایران در این بخش بالاترین نرخ را پس از کره جنوبی داشته و افزود: اگر دو موضوع حفاظت از حقوق جوانان و اشتغال زن و مرد نبود ما در مقام‌های بسیار بالاتری قرار می‌گرفتیم. رتبه ایران در این شاخص74 است در حالیکه ترکیه رتبه 90 را دارد.

صالحی ایران را مهد احیای دین در عصر حاضر خواند که به عنوان یک الگو توانست به جهان نشان دهد که می‌توان با تمسک به معارف دینی، اخلاقیات و مادیات کشور را ساخت و ملت و انسان را به اوج مورد نظر رساند.

وی با بیان اینکه ادبیات سیاسی باید مقداری تغییر کند و زبان نرم کارایی بیشتری دارد، خاطرنشان کرد: امروز تکفیریان و وهابیان در بین جوانان نفوذ می‌کنند و نباید گذاشت که این شیوه شیطانی ادامه یابد.

صالحی در بخشی دیگری از سخنان خود با طرح این سؤال که چرا نظام تبلیغاتی غرب تلاش می‌کند ادیان و مذاهب را در مناسبات دینی و اجتماعی ناکارآمد معرفی کند، اظهار داشت: اگر جریانی پاسخ‌گوی این مناسبات نیست پس چرا سیاست‌های اسلام‌هراسی و پیامبرستیزی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه پیشرفت‌های سریع در حوزه تکنولوژی ارتباطات، مناسبات قدرت در عرصه بین‌المللی را به شدت متحول کرده است، گفت: تصدی‌گری دولت‌ها در سیاست خارجی کاهش و نقش افکار عمومی افزایش یافته و شاهد جایگزینی قدرت نرم با قدرت سخت در مناسبات بین‌المللی هستیم.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: در این روند قدرت‌های بین‌المللی می‌کوشند تا حد امکان ادبیات اغنایی را جایگزین ادبیات اجباری کنند. سیاست‌های استکبار در منطقه در گذشته اجباری بود اما امروز دنبال ادبیات اغنایی هستند.

صالحی با بیان اینکه نظریه‌پردازان راهبردی این جریان به خوبی از کارایی مکتب اسلام آگاهی یافته و به شدت از کاربردی شدن آن در دنیا نگرانند، یادآور شد: برنامه راهبردی قدرت نرم نظام سلطه در مواجهه با ادیان و به ویژه اسلام است که شامل این موارد می‌شود؛ تشدید و استمرار حاکمیت جریان یک سویه اطلاعات و اخبار، جلوگیری از ارتباط مؤثر ادیان الهی با هم، ایجاد درگیری و اختلافات بین رهبران و پیروان ادیان، مقابله با جهانی شدن اسلام ناب و سیره نبوی و جلوگیری از تثبیت و اتحاد کشورهای اسلامی.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه پیامبر اسلام با نگاهی هوشمندانه به ارتباط و ریشه‌های قدرت نرم با نیازهای مادی و معنوی انسان، عرصه قدرت نرم اسلام را توانمند و بی‌رقیب کرد،‌ گفت: پیامبر با هدف رستگاری انسان‌ها، ایجاد ساختارهای یک جامعه مبتنی بر حق و عدالت را سرلوحه کار خود قرار داد. دعوت از خانواده و اطرافیان اولویت اولیه آن حضرت در هدایت بود و به دنبال آن بود که اولین حکومت اسلامی در جامعه مدنی مدینه تشکیل شد.

صالحی ادامه داد: با تثبیت ساختارها بود که پیامبر نسبت به جهانی کردن دعوت خود و اعزام سفرا به کشورهای بزرگ آن زمان یعنی روم، حبشه و ایران اقدام کرد.

صالحی بنای اسلام را بر بهره‌گیری اصول رحمت، گفت‌وگو و دیپلماسی اغنایی خواند و خاطرنشان کرد: برای برقراری صلح در جامعه بشری باید از این اصول بهره‌برداری کرد.

وی افزود: پیامبر در سیاست‌های خود، عقلانیت، مشارکت، مشورت، خرد جمعی،‌ قانون‌گرایی، ظلم‌ستیزی و وفای به عهد را در عرصه بین‌المللی و تعامل با دولت‌ها عرضه کردند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها