امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59064
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تکریم و معارفه معاونین فرهنگی سابق و یازدهم وزارت فرهنگ و ارشاد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تکریم و معارفه معاونین فرهنگی سابق و یازدهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در سالن سینمایی این وزارتخانه با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شد.

براساس این گزارش، سید عباس صالحی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی او را حجت‌الاسلام خطاب کرد، در این مراسم اظهارداشت: باید به چند نکته اشاره کنم. نکته نخست اینکه طبعاً فرهنگ می‌تواند تفسیر‌های مختلف داشته باشد و براساس آن رویکرد‌های مختلف پدید آید، برخی فرهنگ را در کالاهای فرهنگی و گاه در یک یا چند کالا محدود می‌داند در حالیکه فرهنگ، روش و منش زندگیست و دایره گسترده دارد.

صالحی ضمن بیان اینکه بحث کتاب بعنوان بعنوان بخش قابل توجه فعالیت‌های معاونت دارای جایگاه اساسی است، افزود: کتاب هسته سخت تمدن‌سازی است، کتاب این فرصت را در گذر تمدن‌سازی جهانی دارد که هسته سخت است، تاملی که صورت می‌گیرد این فرصت را می‌دهد که رسانه‌های دیگر از سرچشمه کتاب بهره‌مند شوند.

معاون یازدهم فرهنگی وزارت ارشاد با تاکید بر اینکه رهبر انقلاب کتاب را مادر تمدن‌ها و عصاره آنها دانستند، گفت: رهبر انقلاب فرمودند کتاب مادر تمدن‌ها و عصاره آنهاست برخواسته از این است که کتاب نقش جوهری را در فضای رسانه‌های متعدد و بعد در مسیر الگوی پیشرفت دارد.

این مقام مسئول به جایگاه معاونت فرهنگی این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: جایگاه وزارت ارشاد بعنوان متولی اصلی اجرای عمومی فرهنگ این معاونت در پرتو این دو نگاه تفسیر می‌شود. نگاهی که مشی زندگی را در تدبیر حاکمیت دینی نشان می‌دهد و از طرفی به حوزه کتاب به عنوان یک عنصر ماهوی و بنیادی، تمدنی و فرهنگ نگاه می‌کند، طبیعتاً با این نگاه ارتقاء سطح حضور فرهنگی ارشاد و معاونت فرهنگی در حوزه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری مشاهده می‌شود، این حضور وقتی فعالی و جدی می‌شود که نگاه جدی به حوزه فرهنگ، رساله با نقشه درست باشد.

به گفته وی یکی از مسائل اساسی، سالم‌سازی نقشه و امکان حضور آزادانه و فعال فکر‌ها و خلاقیت‌های متنوع است، آنچه بعنوان آزاد اندیشی در دهه اخیر مد نظر رهبر انقلاب است نگاهی به این فرصت‌ها است زیرا عرصه فرهنگ نمی‌تواند در انحصار گروه یا سلیقه خاص باشد، فضای فرهنگ به مدد تلاش‌های اجتماعی و انقلاب اسلامی، میدان‌های وسیع انسانی ایجاد کرده است که می‌تواند و باید در حیطه فرهنگ سازی حضور مسمر ثمر داشته باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بدون تردید فرهنگ را در تاریک‌خانه نمی‌توان پرورش داد و نمی‌توان در محیط گلخانه‌ای گسترش داد، عنوان کرد: فرهنگ نیاز به نسیم با طراوت و آزاد دارد ، نسیمی که محیط فرهنگی را شاداب و با طراوت حفظ کند.

*  اسماعیلی: در معاونت فرهنگی کوشیدیم تا به قدر وسع از جایگاه بلند کتاب صیانت کنیم و آن را اقصی نقاط ایران اسلامی انتشار دهیم.

علی اسماعیلی معاون فرهنگی پیشین وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه مسئولیت در وزارت ارشاد را تجربه ارزشمندی از سفری مبارک و مقتنم در اقلیم فرهنگی مطلوب می‌دانم گفت: از خدا می‌خواهم این عهد امانتداری ایام خدمتگذاری به چاپ، نشر و بویژه کتاب و پدیدآورندگان آن را در زمره طاعت و خدمت خود به شمار آورد و نیز به عزیزانی که از این پس عهده‌دار مسئولیت خطیر خواهند بود توفیق مجاهدت در اعتلای فرهنگ اسلامی، ایرانی و تکریم اصحاب اندیشه و قلم را عنایت فرماید.

معاون پیشین وزیر ارشاد با اشاره به اینکه بنده و همکارانم از ادای عهد امانتی که بر عهده ما نهاده شده بود کوشیدیم تا بر مدار توسعه کتاب و کتاب‌خوانی و چاپ آن هرچه در توان داریم به کار ببندیم عنوان کرد: در این مسیر از هیچ کوششی فرو گذار نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: رابطه با کتاب رابطه با جویباری دائمی و جریانی است که پیوسته تازه‌هایی را در اختیار انسان می‌گذارد و انسان را به قله‌های تعالی و پیشرفت، اخلاق و ارزش‌های الهی و فضائل انسانی فرا می‌خواند .

وی در پایان سخنان خود اظهارداشت: در معاونت فرهنگی کوشیدیم تا به قدر وسع و توان خویش از جایگاه بلند این عصاره حقیقت و چکیده عقل و جان آدمی صیانت کنیم و عصر جان‌فزا و هدایت‌زای آن را در اقصی‌نقاط ایران اسلامی انتشار دهیم، عمده مسئولیت و تلاش ما در این مسیر بر افزایش سرانه دسترسی به کتاب، تبلیغ و ترویج کتاب‌خوانی، توجه ویژه به چاپ، تشویق و تکریم اهل قلم، ساماندهی و کمک به رشد اقتصاد چاپ و نشر، تقویت حضور کتابهای ایران اسلامی در بازارهای منطقه‌ای و جهانی، حمایت از پژوهش‌های بنیادی و ... در زمینه‌های گوناگون بوده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها