امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59085
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۵
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی جنتی امروز در مراسم  معارفه معاونان وزارت ارشاد که در محل سالن سینمایی وزارت ارشاد برگزار شد، اظهار داشت: کاندیداهای ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی جنتی امروز در مراسم  معارفه معاونان وزارت ارشاد که در محل سالن سینمایی وزارت ارشاد برگزار شد، اظهار داشت: کاندیداهای ریاست جمهوری در دوران  مبارزات انتخاباتی خود شعارهایی را مطرح کردند که مورد تایید اکثریت مردم قرار گرفت و به طور طبیعی برخی از این شعارها در حوزه فرهنگ و ادب بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بنده نیز در برنامه‌ای که به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردم، راهبردها و برنامه‌هایی را در زمینه توسعه فرهنگ و هنر ثبت و تقویت نیروی انسانی در کشور و حمایت از تمام فرهیختگان و هنرمندان ارائه دادم.

وی بیان داشت: باید تلاش کنم که در طول مدتی که مسئولیت برعهده دارم به برنامه‌ها جامه عمل بپوشانم تا جایی که شرایط کشور و توانم اجازه می‌دهد.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از عناصری که وزارت فرهنگ و ارشاد را در راستای تحقق برنامه‌ها یاری می‌کنند، اضافه کرد: از بدو ورود خود به وزارتخانه حوزه‌های مختلف را ارزیابی کردم و گزارشات معاونانی را که پیش از این مسئولیت داشتند را مطالعه و بررسی کردم، هم‌اکنون نیز از تلاش این افراد تقدیر و تشکر می‌کنم.

وی متذکر شد: تغییراتی که تاکنون حاصل شده به معنی ناسپاسی و قدرنشناسی از افرادی که طی دوره‌های گذشته مسئولیت برعهده داشتند، نیست.

وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود با اشاره به پخش فیلم مستند محمدجعفر محمدزاده معاون سابق امور مطبوعاتی ارشاد، ابراز داشت: محمدزاده طی 30 ماه گذشته تلاش و کوشش به جایی داشتند و هم‌اکنون نیز بنده افتخار دارم که از دیدگاه‌ها و نظرات وی به عنوان مشاور وزیر استفاده کنم.

لزوم جاری شدن خون جدید در رگ‌های معاونت مطبوعاتی

جنتی اضافه کرد: لازم دیدم که در حوزه معاونت مطبوعاتی حسین انتظامی را به عنوان فرد آشنا با رسانه انتخاب کنم، چرا که وی در طول سه دهه گذشته همراه با مطبوعات بوده و جزئی از اصحاب رسانه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: احساس کردم در حوزه معاونت مطبوعاتی لازم است که خون جدیدی جاری شود.

وزیر ارشاد ادامه داد: با توجه به سیاست انتظامی در اجرای برنامه‌ها باید فضای بهتری در مطبوعات فراهم شود.

ضرورت کیفیت‌سازی مطبوعات

وی اظهار داشت: در این دوره نیز باید تلاش شود در جهت توسعه کیفی مطبوعات حرکت مؤثر آغاز شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هم‌اکنون در تمامی استان‌ها حداقل یک روزنامه وجود دارد، ادامه داد: در سراسر کشور نیز شاهد چاپ و انتشار نشریات تخصصی و عمومی به صورت ماهنامه و فصل‌نامه هستیم.

وی متذکر شد: به جای بالا بردن آمار و ارقام نشریات و مطبوعات کشور باید مطبوعات تقویت کیفی شوند به طوری که اگر حتی نشریات ما از 5 هزار به 10 هزار ارتقاء یابد بدون در نظر گرفتن کیفیت، این افتخاری محسوب نخواهد شد.

وزیر ارشاد با بیان اینکه نشریات در ابتدای کار با مشکلات زیادی روبرو هستند و درخواست مساعدت از وزارت ارشاد را دارند، یادآور شد: در چنین شرایطی بدیهی است که باید به کیفی‌سازی مطبوعات بپردازیم.

جنتی در ادامه سخنان خود افزود: در حوزه پارلمانی بعد از تغییراتی که در حوزه ساختاری ایجاد شد، سه وظیفه برای معاونت پارلمانی در نظر گرفته شد.

وی ابراز داشت: برقراری ارتباط نزدیک با مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن و همچنین انتقال دیدگاه‌ها به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله وظایف در حوزه پارلمانی است.

وی با بیان اینکه حوزه حقوقی جزء مواردی بوده است که ضعف زیادی در آن در وزارتخانه دیده شده است، گفت: تهیه و تدوین برخی از لوایحی که باید از طرف وزارت ارشاد برای ایجاد تسهیلات برای این وزارتخانه به دولت و مجلس عرضه شود، مستلزم تقویت این حوزه است. ضمن آنکه بخشی از فعالیت‌های ما در ارتباط با کشورهای دیگر جزو وظایف معاونت حقوقی محسوب می‌شود.

وی وظیفه دیگر معاونت حقوقی وزارت ارشاد را هماهنگی امور استان‌ها عنوان کرد و بیان داشت: به سهم خود از تمامی تلاش‌های حجت‌الاسلام مسعودپور تشکر می‌کنم.

وی به سوابق معاون جدید حقوقی وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: وی طی دو دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بودند و با نمایندگان آشنایی خوبی دارند و امیدوار هستند که وظیفه خود را در حوزه پارلمانی بخوبی انجام دهند.

وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود ضمن تشکر از زحمات اسماعیلی معاون سابق فرهنگی ارشاد اظهار داشت: حوزه فرهنگی یکی از حوزه‌های حساس است که باید بیش از سایر حوزه‌ها به تقویت کیفی آن پرداخته شود.

وی یادآور شد: از ابتدای فعالیتم در وزارت ارشاد که حدود 50 روز می‌گذرد تقویت حوزه فرهنگی از دغدغه‌های اصلی من بوده است.

وی با بیان اینکه طی این بازه زمانی 15 نفر از افراد واجد شرایط را برای سکان‌داری این معاونت مورد بررسی قرار دادم اما نهایتا به این نتیجه رسیدم که آنچه که باید باشد در وجود حجت‌‌الاسلام سید عباس صالحی مشاهده می‌شود و امیدوار هستم با حضور وی بتوانیم این حوزه را که شاید بخش عمده آن مربوط به چاپ نشر و فرهنگ مطلوب می‌شود، سازماندهی کنیم.

نامه سرگشاده اصحاب قلم به وزیر ارشاد برای حذف سانسور کتاب

وی در ادامه به نامه سرگشاده اصحاب قلم برای حذف سانسور در چاپ کتاب اشاره کرد و گفت: جمعی از اصحاب قلم در نامه‌ای خواستار برداشته شدن سانسور برای چاپ کتاب شدند و به طوری که خواستار شدم قوه قضائیه در این باره ورود پیدا کند و وزارت ارشاد هیچگونه محدودیتی در چاپ کتاب نداشته باشد.

جنتی با تاکید بر اینکه ما طبق قوانین نمی‌توانیم در این راستا حرکت کنیم، بیان داشت: قوانین مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی اجازه چنین کاری را به ما نمی‌دهد، البته صرف‌نظر از این مسئله نیز ما نمی‌توانیم غذاهای مسموم را در اختیار جامعه‌ای که تشنه اطلاعات و فرهنگ است، قرار دهیم.

وزیر ارشاد با بیان اینکه در حوزه کتاب‌های علمی و علوم پایه عموما با مشکلی روبرو نیستیم، گفت: عمده مسائل مربوط به حوزه کتاب کودکان و نوجوانان و همچنین کتاب‌های داستانی می‌شود.

جنتی با بیان اینکه برخی رمان‌ها اصلا قابل اصلاح نیست و نمی‌شود به آنها اجازه چاپ داد، گفت: باید بر اساس قانون عمل شود نه بر اساس سلایق شخصی امور پیش برود.

تاکید بر پرهیز از اعمال سلیقه‌های شخصی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت پرهیز از اعمال سلیقه‌های شخصی، گفت: برخی اشکالات بی‌ربط بوده است به طوری که اگر قرآن وحی الهی نبود و ما موظف نبودیم به اطاعت از کلام الهی، هم‌اکنون برخی از آقایان قرآن را در ممیزی رد می‌کردند.

وی متذکر شد: باید بررسی کتب به دست افراد صاحب نظر و مختص همان رشته داده شود.

جنتی با بیان اینکه هم‌اکنون نوع برخورد با برخی از ناشران اشکال دارد، خاطرنشان کرد: در مواردی مشاهده می‌شود که با ناشر برخورد می‌شود که چرا یک کتاب غیرقابل چاپ را به وزارت ارشاد داده است.

وزیر ارشاد در پایان مراسم مهدی مظاهری را به عنوان مشاور ارشد وزیر ارشاد اعلام کرد و گفت:‌ مظاهری سالیان طولانی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بوده است.

در پایان مراسم هدایای نفیس و ارزنده‌ای به معاونان سابق و جدید وزارت ارشاد با حضور برخی نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها