امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59156
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۷
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در شرایطی که شورشیان سوری در میدان نبرد شکست پشت شکست متحمل می‌شوند و در عرصه دیپلماتیک نیز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در شرایطی که شورشیان سوری در میدان نبرد شکست پشت شکست متحمل می‌شوند و در عرصه دیپلماتیک نیز روس‌ها به عنوان متحد و حامی دمشق با ابتکار عمل خود توانستند جلوی تجاوز نظامی به سوریه را بگیرند، «خانم ماری هارف»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده برای جمهوری اسلامی ایران جهت شرکت در کنفرانس ژنو 2 شرط تعیین کرد.

هارف اظهار داشت:‌ اگر – و این فقط یک اگر است – ایران توافقنامه ژنو 1 را علنا بپذیرد و از آن حمایت کند، احتمالا حضور آنها در نشست ژنو 2 را بررسی می‌کنیم. در این صورت، آمریکا با تمایل بیشتری، از حضور ایران در این نشست استقبال می‌کند.

توافقنامه ژنو 1 که در سال 2012 و بدون حضور جمهوری اسلامی ایران حاصل شد، بر لزوم تشکیل دولت انتقالی در سوریه تاکید داشت اما در این دولت حضور چهره‌های دولت فعلی سوریه بلامانع است. به‌عبارت دیگر توافق ژنو 1 بر برکناری دولت فعلی سوریه دلالت ندارد.

پذیرش یا عدم پذیرش شرایط ژنو 1 در حوزه وظایف و اختیارات دستگاه‌های سیاست خارجی کشور و مجموعه نظام اسلامی است اما آنچه در این مرقومه مورد توجه ماست، «اصل تعیین شرط برای ایران» است.

در این خصوص، لازم است موارد زیر مورد اشاره قرار گیرد:

1- ایران در مساله سوریه متحد طرف برتر در میدان نظامی است و عام و خاص می‌دانند که پیروزی مقاومت در سوریه پیروزی ایران محسوب می‌شود. اگر قرار باشد برای شرکت در ژنو2 کسی تعیین شرط کند، ایران است نه طرف‌های غربی که متحدانشان با هدف کشیدن پای خارجی‌ها به میدان نبرد، از سلاح شیمیایی استفاده کردند؛

2- واشنگتن و متحدینش به‌خوبی می‌دانند که بحران سوریه بدون مشارکت فعال جمهوری اسلامی ایران لاینحل باقی خواهد ماند. مقاومت اسلامی قدرت این را داشته که متحد خود را در قدرت حفظ کند و اگر حاضر به گفتگو با طرف‌های غربی و شورشی است، نه از سر اجبار بلکه از سر تعقل و تدبیر است؛

3- غربی‌ها هنوز روشن نکرده‌اند که چگونه تروریست‌های سلفی را پای میز مذاکره در ژنو 2 خواهند آورد؟ اگر توافق بدون حضور آنها حاصل شود، قطعا آنها تمکین نخواهند کرد و از سوی دیگر حاضر شدن این گروه‌ها بر سر میز مذاکره بعید به نظر می‌رسد. اگر چنین است غرب چگونه می‌خواهد تروریست‌های سلفی را از سوریه براند؟ و اگر نراند چگونه می‌خواهد سخن از انتخاباتی آزاد بزند؟

4- واشنگتن نه در عرصه نظامی و نه در عرصه دیپلماتیک در سوریه دست برتر را ندارد و بنابراین در ژنو 2 هم دست برتر را نخواهد داشت. کاخ سفید باید توجه کند که در ژنو 2 به‌عنوان طرف بازنده شرکت می‌کند نه طرف برنده. از این رو باید درک درستی از جایگاه خود داشته باشد و با خودبرتربینی وارد مذاکرات نشود. سخنان هارف حکایت از ادامه خودبرتربینی کاخ سفید در عرصه سوریه دارد که البته به طور قطع در مسیر توافق مشکل ایجاد خواهد کرد.

5- در ژنو 2 اگر توافقی حاصل شود بر مبنای واقعیات میدان نبرد حاصل خواهد شد نه بر اساس تمایلات واشنگتن. این نکته‌ای است که هارف و کری باید به خاطر بسپارند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها