امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59197
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 67
«محمدرضا پورمعین» رئیس جمعیت قرآنی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: برابر تصویب ...

«محمدرضا پورمعین» رئیس جمعیت قرآنی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: برابر تصویب مجمع عمومی جمعیت قرآنی استان تهران در بهار سال جاری فعالیت‌های جمعیت قرآنی در قالب 6 کمیته تخصصی پیش‌بینی و مقرر شد که این جمعیت با همکاری این کمیته‌ها برنامه‌های سال 92، 93 و 94 خود را ادامه دهند.

وی با بیان اینکه جمعیت قرآنی یک چشم‌انداز 10 ساله برای فعالیت‌های خود تعریف کرده است، اظهار داشت: فعالیت این کمیته‌های تخصصی در 3 سال آینده  به عنوان نماینده در پیشگام در فعالیت‌های قرآنی خواهد بود تا از این طریق فعالیت‌های قرآنی با رشد قابل توجهی ارتقا یابد.

پورمعین ادامه داد: این کمیته‌های که شامل کمیته‌های «خدمات رفاهی و  اجتماعی»، «اطلاع رسانی و تبلیغات»، «آموزش»، «پژوهش»، «فرهنگی و هنری» و «توسعه و ترویج»هستند، در شورای مرکزی از سوی مجمع عمومی انتخاب شدند که اکنون نیز در حال بررسی کارهای راهبردی است.

عملکرد کمیته‌های 6گانه جمعیت قرآنی استان تهران

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران با اشاره به عملکرد هر کدام از این کمیته‌ها تصریح کرد: در کمیته «رفاهی» انجام خدماتی همچون ارائه وام‌های قرض الحسنه، سفرهای زیارتی و سیاحتی، ایجاد فضای تفریحی و بیمه و خدمات درمانی برای اعضا فراهم خواهد شد، همچنین در کمیته «آموزشی» نیز فعالیت‌های آموزشی و برنامه‌های تخصصی، عمومی، حضوری و غیرحضوری اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه کمیته‌ «فرهنگی و هنری» مسئول برگزاری نمایشگاه، مراسم نکوداشت و خدمات عرصه‌های فرهنگی در  استان را برعهده دارد، اظهار داشت: در این کمیته امور فرهنگی و تبلیغی انجام می‌پذیرد تا بتوانیم از این طریق سایر افراد را به ورود در عرصه‌های قرآنی تشویق کنیم.

پورمعین با اشاره به اینکه کمیته «تبلیغی و اطلاع رسانی» جمعیت قرآنی استان تهران بنا دارد  همسو با دیگر دستگاه‌ها در رابطه با مناسبت‌ها و سایر زمان‌ها اطلاع‌رسانی عمومی داشته باشد، خاطرنشان کرد: با توجه به افتتاح سایت جمعیت قرآنی استان تهران فعالیت‌های ما گسترش یافته که بنا داریم با همکاری دیگر دستگا‌ها اقداماتی در راستای پیشرفت هرچه بیشتر فعالیت‌های قرآنی داشته باشیم.

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران، کمیته «توسعه و ترویج» را یکی دیگر از کمیته‌های این جمعیت دانست و گفت: این کمیته نسبت به ایجاد و تأسیس شعب نمایندگی در مناطق مختلف شهر تهران و دستگاه‌های مختلف فعالیت می‌کند که بنا داریم دفاتری از جمعیت قرآنی را در مناطق شمال، جنوب، شرق و غرب تهران تأسیس کنیم.

پورمعین در ادامه با بیان اینکه فعالیت کمیته‌های 6 گانه  توسط شورای مرکزی مورد بررسی قرار می‌گیرد که  پس از تصویب نهایی در شورا نسبت به اجرای آن ها اقدام می‌شود، خاطرنشان کرد: کمیته شورای مرکزی جمعیت قرآنی استان تهران از ماه گذشته فعالیت چهارمین دوره خود را با حضور 11 عضو جدید آغاز کرده است، علاوه بر این در عملکرد کمیته‌های جمعیت قرآنی استان تهران، طبق اساس‌نامه سه عامل هدایت، حمایت و مدیریت بر فعالیت‌های کمیته‌ها حاکم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

برنامه‌های رسانه ملی به سمت نقد منصفانه فعالیت‌های قرآنی پیش رود

وی با اشاره به اهمیت نقد و بررسی فعالیت‌های قرآنی کشور برای ارتقا و جهت‌دهی مثبت آن‌ها ادامه داد: برنامه‌های رادیو و تلویزیون باید همانطور که به برخی از مسائل همچون ورزش اهمیت می‌دهند به مسائل قرآنی توجه ویژه‌ای داشته باشند تا این برنامه‌ها به سمت بررسی و نقد منصفانه فعالیت‌های قرآنی پیش روند، اما متأسفانه هم‌اکنون به موضوعات اصلی مورد مطالبه رهبری که پیشرفت و امنیت نظام و جامعه را در پی دارد کمتر توجه می‌شود.

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران برگزاری اردوها و سفرهای زیارتی را یکی از راهکارهای ترغیب افراد به انجام امور قرآنی عنوان کرد و افزود: توجه رسانه‌ها و نهادهای دولتی به عرصه‌های ورزشی بسیار بیشتر از امور قرآنی است، به همین دلیل باید به برنامه‌های قرآنی جذابیت بیشتری دهیم تا تمامی افراد به این امور روی آورند که در این راستا آژانس‌های مسافرتی و هتل‌ها نیز اعلام آمادگی کردند تا با برگزاری سفرهای زیارتی معنویت را در بین جوانان نهادینه سازیم.

پورمعین با بیان اینکه من بیش از 20 سال سابقه فعالیت‌های قرآنی دارم، گفت: پس از مشاهده عدم پیشرفت مناسب فعالیت‌های قرآنی در کشور تصمیم گرفتم تا با همکاری یکی از ارگان‌ها برنامه نقد و بررسی عملکرد دستگاه‌ها را تربیت دهم که در این راستا با مدیران شبکه‌ها و مؤسسات فراوانی مذاکره کردم که مورد استقبال همه آن‌ها واقع شد اما در نهایت شبکه رادیویی قرآن بود که با روی گشاده از این طرح استقبال و حمایت کرد.

برنامه 90 قرآنی با عنوان «افق» به بررسی عملکرد نهادهای قرآنی می‌پردازد

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران با اشاره به تولید برنامه «افق» که قرار است شنبه‌ها از ساعت 14:15 تا 15 بر روی موج رادیویی قرآن پخش شود، تصریح کرد: این برنامه رادیویی که می‌تواند در قالب برنامه تلویزیونی نیز پخش شود به بررسی عملکرد نهادهای قرآنی خواهد پرداخت.

وی گفت: مسائل ورزشی و فوتبال، در کانون توجه‌های رسانه‌ها و حتی ارگان‌های دولتی و قانون‌گذار قرار دارد، این در حالی است که جامعه قرآنی کشور نباید فرصت را از دست دهد و بدین ترتیب با این برنامه‌ها، توجه عموم مسئولان و مردم را به فعالیت‌های قرآنی کشور نیز معطوف کند که در این راستا نقد منصفانه همواره مورد توجه جدی قرار دارد.

پورمعین با اشاره به اهمیت ارتقای سطح کمی و کیفی فعالیت‌های قرآنی تصریح کرد: برای گسترش امور قرآنی در جامعه باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد، بر این اساس برنامه «افق» می‌تواند نقش بسزایی در شفاف‌سازی بودجه‌ها و عملکرد سازمان‌ها در هزینه‌کرد بودجه‌های قرآنی داشته باشد.

تذکر و تشویق ارگان‌ها سبب ارتقای فعالیت‌های قرآنی می‌شود

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران که کارشناس و مجری این برنامه رادیویی است، اظهار داشت: برنامه «افق» برنامه‌ای چالشی همراه با نقد منصفانه است که فعالیت خود را در پنج محور اجرایی خواهد کرد تا نهادهایی که فعالیت‌های قرآنی را ارتقا دادند مورد تشویق قرار گیرند و در مقابل به دستگاه‌هایی که عملکرد قابل قبولی نداشته‌اند، تذکر داده شود.

وی، مقایسه فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های دولتی با سایر دستگاه‌های فرهنگی و همچنین تشویق و تذکر به نهادهای قرآنی را محورهای برنامه «افق» عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون بسیاری از نهادها و دستگاه‌ها مدعی انجام فعالیت‌های قرآنی هستند، اما متأسفانه خروجی خوبی از فعالیت‌های قرآنی در کشور مشاهده نمی‌شود، بر همین اساس سعی داریم با تحلیل و بررسی عملکرد هر کدام از آن‌ها بتوانیم نقاط قوت فعالیت‌های قرآنی را تقویت و نقاط ضعف را برطرف سازیم.

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران گفت: برای ارتقای فعالیت‌های قرآنی در کشور باید فعالیت‎های خودمان را با سایر کشورها مقایسه کنیم و تحلیل کشورها را از عملکرد خود مطلع شویم تا بتوانیم عملکرد بهتری در این راستا داشته باشیم.

وی ضمن تقدیر از مسئولان رادیو قرآن، به سابقه 10 ساله  تحقیق و پژوهش خود در موضوع عدم پیشروی در فعالیت‌های قرآنی اشاره کرد و گفت: من در حوزه فعالیت‌های قرآنی اطلاعات جامعی را جمع آوری کردم و با توجه به نگاه قرآن، قوانین مصوب کشور، چشم انداز برنامه توسعه و همچنین منویات رهبری و داده‌هایی که از دستگاه‌های سراسر کشور و اخبار بین‌المللی از فعالیت‌های قرآنی  در اختیار داریم، باید به خوبی استفاده  و اهمیت آن را برای مردم و به ویژه جامعه قرآنی و مسئولان مربوطه بازگو می‌کردیم که در این راستا برنامه «افق» فرصتی را فراهم کرد که به این مقصود دست یابیم.

در برنامه «افق» فعالیت‌های قرآنی ارزیابی می‌شود

پورمعین در پایان خاطرنشان کرد: برنامه‌ 90 قرآنی با عنوان «افق» به رصد و ارزیابی فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط می‌پردازد که سهم مهمی در ارزیابی شفاف عملکرد سازمان‌ها خواهد داشت که امیدواریم به ارتقای سطح فعالیت‌های قرآنی در کشور بیانجامد.

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران با بیان اینکه تا زمانی که به نقد و بررسی فعالی‌ های قرآنی توجه نکنیم، نمی‌توان انتظار رشد و پیشرفت در این حوزه را داشت، خاطرنشان کرد: من از زمانی که به فعالیت‌های قرآنی روی آوردم جای نگاه کارشناسانه و نقادانه به فعالیت‌های قرآنی را خالی می‌دیدیم، چرا که  نهادهای هیچ‌گاه گزارشی تحلیلی و واقع‌گرایانه از عملکرد قرآنی خود ارائه نمی‌دهند.

پورمعین اظهار داشت: تمامی دستگاه‌های قرآنی خودشیفته هستند و از عملکرد خود تعریف و تمجید می‌کنند، در حالی که رشد فعالیت های قرآنی در برخی موارد منفی و در برخی موارد کمتر از 10 درصد است اما آمار دستگاه‌ها چیز دیگری نشان می‎دهد، همچنین مطالبات مقام معظم رهبری، چشم انداز توسعه، قوانین مجلس و خواست مردم نیز در رابطه با فعالیت‌های قرآنی اینگونه نیست.

دلسوزان جامعه با شناخت مشکلات قرآنی درصدد رفع آن‌ها باشند

وی با انتقاد از عدم پیشروی مناسب فعالیت‌های قرآنی، گفت: دلسوزان جامعه باید دلایل این عدم به نتیجه رسیدن فعالیت‌های قرآنی را جویا شوند و در رفع آن بکوشند، به طور مثال اگر کمبود منابع انسانی، منابع مالی و بودجه، ساختارها و قوانین و مدیریت و برنامه ریزی اشتباهی بر فعالیت‌ها حاکم است آن را تصحیح کنند تا شاهد گسترش کمی و کیفی فعالیت‌های قرآنی باشیم.

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران تصریح کرد: بسیاری از سازمان‌ها بیش از یک دهه است که حرکت چشمگیری در فعالیت‌های قرآنی ندارند اما خود را سازمان‌هایی فعال تلقی می‌کنند، بنابراین ما در برنامه «افق» می‌توانیم پویایی را به عرصه‌های قرآنی بازگردانیم.

پورمعین با بیان اینکه مسائل قرآنی در جامعه کمرنگ است و اگر فعالیتی نیز انجام می‌شود مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، گفت: معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برای حمایت از  فعالیت‌های قرآنی مردم نهاد شکل گرفت اما متأسفانه با وجود داشتن بودجه معلوم نیست چه عواملی مانع پیشرفت فعالیت‌های قرآنی در کشور است که کسی نیز در این رابطه پاسخگو نیست، به همین دلیل باید در دولت تدبیر و امید در رابطه با موضوع گسترش فرهنگ و فعالیت‌های قرآنی تدبیر کرد تا با امید به آینده گام‌های موثری برداشت.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها