امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59198
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۹
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی صبح امروز  در آستانه چهاردهمین جشن خانه ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی صبح امروز  در آستانه چهاردهمین جشن خانه موسیقی و در نشست این مراسم برنامه‌های امسال  جشن چهاردهم تأسیس خانه موسیقی را تشریح کرد. 

وی در آغاز سخنان خود ضمن تأکید بر این موضوع که امسال چهاردهمین سال تأسیس خانه موسیقی را جشن می‌گیریم گفت:  رویکرد امسال  جشن خانه موسیقی، «موسیقی و دولت تدبیر و امید »است. امسال هم طبق روال هر ساله  جشن خانه موسیقی در مهرماه برگزار می‌شود. گرچه این جشن در تاریخ اصلی خود که 9 مهرماه و مصادف با روز جهانی موسیقی است برگزار نمی‌شود و به دلایلی این تاریخ تغییر کرده اما هر سال  این جشن در مهر ماه برگزار می‌شود.

وی ضمن اشاره به رویکرد خانه موسیقی در این مراسم گفت: بخشی از این جشن، رویکرد خانه موسیقی در آینده و نقد جریان موسیقی  و هم‌چنین نگاهی به پرونده موسیقی در سال گذشته است. امسال به سبب استقرار دولت تدبیر و امید مطالبات اهالی هنر از دولت و تعامل اهالی موسیقی و دولت در این جشن مورد بررسی قرار می‌گیرد. چند سال است که جشن در بخش آلبوم و کتاب به صورت رقابتی در آمده که نخست به صورت همزمان کتاب‌ها و آلبوم‌ها بررسی می‌شد، حال یک سال کتاب و یک سال آلبوم بررسی می‌شود امسال آلبوم در دو بخش موسیقی سنتی و بخش موسیقی ارکسترال بررسی می‌شود.

نوربخش ضمن تأکید بر این نکته که در حوزه‌های مختلف موسیقی برنامه‌هایی در این جشن گنجانده شده است؛ افزود: از جمله برنامه‌های ما پرداختن به موسیقی نواحی است. در یک مجموعه مورد بررسی قرار می‌گیرد، در جشن دو سال قبل هم این رویکرد لحاظ شده بود که هنرمندان مختلف در یک مجموعه به صورت متحد به فعالیت می‌پردازند.

وی با اشاره به این نکته که امسال به رقص‌های آئینی نیز توجه شده‌ است؛ گفت: رقص‌های آئینی نواحی مختلف در جشن گنجانده شده ‌است. در این جشن هم‌چنین یک قطعه موسیقایی توسط کیوان ساکت اجرا می‌شود.

این مقام مسئول ضمن اشاره به این نکته که در جشن خانه موسیقی هر ساله برگزیده آلبوم دوره قبل، بخش موسیقی سنتی را اجرا کند؛ گفت: وحید تاج برگزیده سال گذشته در بخش آلبوم برتر ، در این جشن به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

این هنرمند با اشاره به بخش جنبی جشن خانه موسیقی نیز توضیح داد: بخش عکس چهره‌های موسیقی و جلد آلبوم‌های موسیقی هم‌زمان با جشن خانه از 18 تا 21 مهرماه برپا می‌شود. این نمایشگاه با همکاری خانه هنرمندان و در این مکان برگزار خواهد شد و بهترین طرح جلد و بهترین عکس نیز در این جشن انتخاب خواهد شد.

نوربخش در ادامه از تجلیل هنرمندان پیشکسوت خبر داد و گفت: در جشن امسال تقدیرهایی از هنرمندان پیشکسوت خواهیم داشت. امسال 9 نفر از زنان حوزه موسیقی مورد تجلیل قرار می‌گیرند. علاوه بر این از میان مردان حوزه موسیقی از صدابردار، خواننده و نوازنده و سازنده پیشکسوت ساز و ناشر پیشکسوت  حوزه موسیقی نیز تجلیل خواهیم کرد. در بخش موسیقی نواحی هم  از 6 موسیقیدان نواحی مختلف تجلیل می‌شود. علاوه بر این پخش کلیپ‌هایی را نیز در جشن چهاردهم خانه موسیقی خواهیم داشت.

وی همچنین عنوان کرد: در مقایسه با امکانات، از نظر فعالیت ما نمره خوبی خواهیم گرفت! همه می‌دانیم که حوزه موسیقی کمترین حمایت‌ها و بیشترین چالش‌ها را در سال‌های اخیر داشته است. اما ادعا می کنیم که با وجود مشکلات بیشترین برنامه‌های پژوهشی و مسترکلاس‌ها را برگزار کرده‌ایم. با وجود کمترین حمایت‌ مالی فعالیت‌های خود را حفظ کرده‌ایم.

مدیر عامل خانه موسیقی تاکید کرد: امسال چالش‌ها و خواسته‌های اهالی موسیقی را در جشن خانه موسیقی مدنظر قرار خواهیم داد که البته این موضوع را پیشتر به وزیر ارشاد و هم به رئیس جمهور ارائه کرده‌ایم.

او همچنین درباره تعداد آثار رسیده در بخش رقابتی آلبوم ها اعلام کرد: 200 اثراز جمله 70 آلبوم کلاسیک غربی و 130 آلبوم کلاسیک ایرانی به دست ما رسیده که یک آلبوم موسیقی کلاسیک، یک آهنگساز موسیقی کلاسیک ایرانی و یک خواننده آواز برگزیده خواهند شد.

همچنین در بخش موسیقی کلاسیک ایرانی  هوشنگ ظریف، فریدون شهبازیان، عباس خوشدل، شهرام ناظری و حسین علیزاده به داوری خواهند پرداخت و در بخش موسیقی ارکسترال تقی ضرابی، هوشنگ کامکار، فردین خلعتبری و امیر تفرشی به داوری آثار خواهند پرداخت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها