امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59261
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۵
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف  امور خیریه کشور، حجت‌الاسلام احمد شرفخانی با اعلام بهره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف  امور خیریه کشور، حجت‌الاسلام احمد شرفخانی با اعلام بهره مندی 1086 زوج جوان از کمک هزینه ازدواج و جهیزیه اهداف طرح " اعزام زائران به حرم رضوی، پیوند آسمانی، مهر تندرستی، دست‌های مهربانی" و طرح "کمک به ایتام بی‌بضاعت" را تشریح کرد.

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که «یکی از وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه اجرای امینانه و صحیح نیات واقفین برای بهره‌برداری بهینه از موقوفات و بهره‌‌مند شدن مردم از عواید آن است» گفت: سازمان اوقاف به عنوان امین و متولی موقوفات است و ضرورت دارد در حفظ و نگهداری و به روزرسانی موقوفات و بهره‌وری آنها با نگاه اقتصادی، مدیریت صحیح و دقیق انجام دهد و حقوق موقوفات را طبق موازین شرعی و حقوقی دریافت کند و بعد از دریافت عواید آنها به نیت واقفین به نحوه صحیح عمل کند.

شرفخانی افزود: برای اجرایی کردن نیات واقفین در ساختار جدید سازمان اوقاف که این وظیفه به معاونت فرهنگی واگذار شد ضرورت داشت کار علمی و پژوهشی دقیقی در رابطه با نیات واقفین انجام شود. بر این اساس طرح مهندسی کردن نیات واقفین در یک سال اخیر شروع شد که هدف اصلی ساماندهی، هدایت،‌ راهبری و بهینه‌سازی اجرای نیات واقفین و همچنین به روز رسانی نیاتی است که شاید امروز امکان اجرا نداشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف به کار گرفتن روش‌های نوین برای اجرای نیت واقفین است تا بهره‌برداری بهینه از عواید موقوفات برای همه مردم تحقق یابد چراکه اگر بخواهیم تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف را داشته باشیم یکی از مؤلفه‌های آن اجرای صحیح نیات واقفین است تا مردم آثار و برکات وقف را به صورت ملموس درک و مشاهده کنند.

وی شفاف‌سازی عملکرد عواید موقوفات و نظام‌مند کردن نحوه هزینه کرد آنها و گسترش وقف‌های جدید را از دیگر اهداف و برنامه‌های سازمان اوقاف عنوان کرد و گفت: با این نگاه بعد از احصاء دقیق نیات و مهندسی کردن تک تک آنها مشخص شد نزدیک به 800 نیت موقوفه در کشور وجود دارد که ضرورت دارد تعریف دقیقی از این نیت‌ها مجددا اتفاق بیفتد و نوع اجرای آنها طراحی شود.

شرفخانی در ادامه با اشاره به برگزاری چند طرح ملی در راستای اجرای صحیح نیات واقفین و شفاف‌سازی عملکرد عواید موقوفات و نظام‌مند کردن آنها تصریح کرد: اولین طرح‌، طرح پیوند آسمانی بود که روز گذشته همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) در 63 بقعه در 17 استان کشور به صورت همزمان برگزار شد.

معاون فرهنگی‌ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: این طرح از محل نیات واقفینی که برای امر ازدواج یا کمک به این امر مقدس، خرید جهیزیه‌،‌ اسکان موقت و کمک مالی برای زوج‌های جوان وقف‌هایی در گذشته انجام داده بودند برگزار شد که در این طرح حدود یک هزار و 86 زوج جوان از محل اجرای نیت واقفین بهره‌مند شدند، همچنین حدود 52 خطبه عقد در کنار آستان مقدس امامزادگان در 63 بقعه سراسر کشور منعقد شد.

شرفخانی ادامه داد: یکی از اهداف این طرح برگزاری مراسم جشن سالروز پیوند آسمانی بود که باعث شد خیرین استقبال خوبی از این طرح داشته باشند به طوری که تعداد قابل توجهی از آنها برای انجام وقف‌های جدید درخصوص کمک به ازدواج جوانان، ‌تهیه جهیزیه و مواردی از این قبیل اعلام آمادگی کردند که براساس گزارش‌های رسیده از استان‌ها تاکنون 1565 خیر برای این کار اعلام آمادگی کردند تا وقف‌هایی در این زمینه ایجاد کنند.

وی با بیان این‌که «بخش عمده‌ای از آسیب‌های اجتماعی به بالا رفتن سن ازدواج بر می‌گردد» گفت: انجام وقف‌های جدید با برگزاری چنین طرح‌هایی درباره موضوع ازدواج از اهداف بلند ما برای رفع این نیاز و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است و این نشان می‌دهد که اگر مهندسی نیات با این رویکرد ادامه یابد وقف‌های گسترده‌ای در سال‌های آینده خواهیم داشت.

معاون فرهنگی‌ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه دومین طرح را در راستای اجرای نیت واقفین را طرح اعزام زائران به حرم رضوی عنوان کرد و گفت: این طرح از سی‌ام مهرماه همزمان با عید سعید غدیر در کشور کلید می‌خورد و 760 زائر از کل کشور برای زیارت امام علی‌بن‌موسی الرضا(ع) به مشهد مقدس اعزام می‌شوند که تمامی هزینه‌های آنها از محل اجرای نیت واقفین مرتبط با زیارت تأمین می‌شود که همه این افراد برای اولین بار به مشهد مقدس مشرف می‌شوند که تاکنون توان مالی و امکان این سفر را نداشتند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری "طرح مهر تندرستی" در 26 استان کشور از محل اجرایی صحیح نیت واقفین گفت: این طرح نیز در رابطه با اجرای نیت واقفین در موضوع دارو و درمان،‌ پرداخت هزینه بیمارستان، تجهیز بیمارستان‌های موقوفه‌،‌ معالجه بیماران خاص و پرداخت هزینه‌های دارو و درمان و معاینات پزشکی برای افراد مستحق در 26 استان کشور آذرماه اجرا خواهد شد.

شرفخانی افزود: در 5 استان کشور در خصوص این نیت موقوفه‌ای وجود ندارد، اما در این استان‌ها نیز مراسمی برگزار می‌کنیم تا خیرین وقف‌های جدیدی در رابطه با موضوع دارو و درمان که یکی از نیازهای اساسی مردم است انجام دهند و نسبت به این کار تشویق شوند.

وی از برگزاری طرح "دست‌های مهربانی" با هدف کمک به ایتام و بی‌سرپرستان در 22 استان کشور در اسفندماه خبر داد و گفت: این طرح نیز با هدف حمایت از ایتام و کودکان بی‌سرپرست،‌ خرید لباس، حمایت از پرورشگاه‌ها و تحصیل این کودکان و ... اسفندماه در 22 استان کشور در راستای اجرای نیت واقفین برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی‌ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه این نشست خبری با تاکید بر این‌که «اگر بخواهیم اجرای امینانه نیت واقفین را انجام دهیم باید به سمت اجرای طرح‌های ویژه برویم تا مردم آثار و برکات و بهره‌مندی از این نیات را در زندگی ببینند» گفت: در کشور نهادهایی هستند که وظیفه کمک به اقشار آسیب‌پذیر را بر عهده دارند و آنها کار خود را انجام می‌دهند بنابراین سازمان اوقاف به دنبال دخالت در کار آنها و موازی کاری نیست بلکه فقط به دنبال اجرای نیات واقفین است.

شرفخانی تصریح کرد: ضرورت اجرای صحیح نیت واقفین ایجاب می‌کند سازمان اوقاف کار شناسایی اقشار و افراد مستمند و نیازمند را انجام دهد، بنابراین به تمام استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم که از مراجعات دم دستی و کمک‌های روزانه به برخی از افراد که کارشان مراجعه به سازمان‌های مختلف برای دریافت کمک است خودداری کنند.

وی گفت: برای شناسایی افراد مستمند که مستحق دریافت از محل اجرای نیت واقفین هستند ستادهایی در استان‌ها، ‌شهرستان‌ها و روستاها تشکیل داده‌ایم که بیشتر مردمی است و با حضور آنها این افراد شناسایی شوند و نیت واقفین به دست کسانی برسد که واقعا مستحق هستند.

معاون فرهنگی‌ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین حفظ کرامت انسانی و حرمت افراد را در جریان دریافت کمک‌های از محل اجرای نیت واقفین از دیگر اهداف این طرح‌ها دانست و گفت: به تمام ادارات اعلام کرده‌ایم به هیچ عنوان حق ندارند جهیزیه‌ای را که برای یک زوج می‌دهند در شهر بچرخانند و بعد به آنها تحویل دهند، زیرا وقف یک انفاق بی‌منت است، بنابراین تاکید کرده‌ایم به صورت محرمانه و بدون اطلاع مردم این اتفاق می‌افتد.

شرفخانی یادآور شد: در کشور افرادی هستند که کرامت انسانی و عزت نفسشان اجازه نمی‌دهد دست به سوی نهادها دراز کنند، لذا صورتشان را با سیلی سرخ نگه‌ داشته‌اند و ما وظیفه داریم آنها را به صورت محرمانه شناسایی کنیم و نیات واقفین را به دست این افراد برسانیم.

وی با بیان این‌که «در گذشته این کارها تنها در مراجعات فرد به فرد به سازمان اوقاف اتفاق می‌افتاد» گفت: در طرح پیوند آسمانی دو میلیون تومان برای هر زوج به عنوان کمک مالی در نظر گرفته‌ایم و در بخش تامین جهیزیه تهیه کالاهای اساسی که برای زندگی اولیه نیاز است آن هم با اولویت تولید ملی در نظر گرفته شده است.

معاون فرهنگی‌ اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر این‌که «توصیه می‌کنیم مردم به هیچ وجه برای دریافت کمک به ادارات اوقاف مراجعه نکند» گفت: کار ما شناسایی افراد نیازمند است و نمی‌توانیم به این مراجعات جواب دهیم. آنها به سمت نهادهایی بروند که متولی این موضوع هستند.

وی تاکید کرد: کار نظارت به نحوه اجرای این طرح‌ها و همچنین بازرسی توسط بازرسان ستاد و سازمان اوقاف آغاز شده و به صورت دقیق انجام می‌دهیم تا عواید موقوفات و اجرای نیت صحیح واقفین به دست افراد مستحق برسد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها