امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59266
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۷
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق امروز (سه‌شنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق امروز (سه‌شنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وی با اشاره به دیدارهای بسیار خوب با مقامات و مراجع در نخستین سفر خارجی خود به کشور عراق، بر ظرفیت گسترده و بالای دولت و مقامات عراقی برای ایفای نقش موثر در مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

ظریف همچنین با تجلیل از جایگاه مهم مراجع و شخصیت‌های مذهبی در عراق، از نقش موثر و فعال رئیس مجلس اعلای اسلامی  عراق در تحکیم انسجام داخلی بین گروه‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی این کشور تجلیل و بر ضرورت حفظ وحدت ملی عراق برای فائق آمدن بر چالش‌های پیش رو تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در این دیدار با اشاره به روابط بسیار خوب دو کشور همسایه و مسلمان که مبتنی بر مشترکات فراوان بین دو کشور و ملت است، بر لزوم پیگیری توسعه بیش از پیش روابط در سطحی راهبردی و همه جانبه تاکید کرد.

ظریف از تداوم پدیده شوم تروریسم در شهرهای مختلف عراق که منجر به شهادت تعداد زیادی از مردم بیگناه این کشور می‌شود، ابراز تاسف و این اقدامات را به شدت محکوم و بر حمایت کشورمان از اقدامات دولت عراق در مبارزه با تروریسم حمایت کرد

وزیر خارجه همچنین اظهار داشت: ثبات، امنیت و توسعه پایدار عراق سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال این کشور است و ایران از تمامی ظرفیت خود برای کمک به دولت عراق در این راستا استفاده می‌کند.

سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز در این دیدار ضمن تبریک انتصاب ظریف به سمت وزیر امور خارجه، از نتایج سفر هیئت عالیرتبه ایرانی به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور به نیویورک و سخنرانی‌ها و مواضع ایشان ابراز خرسندی و استقبال کرد.

سید عمار حکیم بر موقعیت و نقش و جایگاه موثر ایران به عنوان یک کشور متمدن با تاریخی کهن در روند تحولات مهم و حساس منطقه‌ای و جهانی تاکید و ابراز امیدواری کرد با رویکرد دولت روحانی شاهد تداوم و تقویت بیش از پیش نقش موثر ایران در روند صلح، ثبات و امنیت منطقه باشیم.

وی با اشاره به استدلال‌های منطقی جمهوری اسلامی ایران در بهره‌مندی از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و استقبال از دیپلماسی فعال ایران در این زمینه، گفت‌وگوهای سازنده و اعتمادساز بین ایران و غرب را زمینه ساز حل و فصل این مسئله و تقویت ثبات و امنیت منطقه‌ای دانست.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با ارائه گزارشی از اوضاع این کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، چشم انداز تحولات این کشور را در سایه روند رو به گسترش انسجام و همبستگی بین طیف‌ها و گروه‌های سیاسی مختلف و موثر در عراق، روشن دانست و ابراز امیدواری کرد در سایه این روند شاهد تثبیت ثبات و امنیت و توسعه همه جانبه عراق باشیم.

وی همچنین با اشاره به ضرورت تهیه و اجرای طرح‌های راهبردی و جامع برای توسعه و گسترش روابط همه جانبه فیمابین دو کشور همسایه به خصوص در عرصه‌های اقتصادی و تجاری، خواستار مشارکت فعال بخش‌های دولتی و خصوصی ایران در پروژه‌های توسعه عراق شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها