امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59270
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۷
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، استادان دانشگاه ملی تاجیکستان در اطلاعیه‌ای ضمن بی اساس خواندن ادعای رئیس ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، استادان دانشگاه ملی تاجیکستان در اطلاعیه‌ای ضمن بی اساس خواندن ادعای رئیس حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان در غیرقانونی بودن رفتار اخیر رئیس جمهور این کشور، به دفاع حقوقی از امامعلی رحمان پرداختند.

محمد‌اف، عزیزاف و رجب‌اف سه حقوقدان دانشگاه ملی در بیانیه خود آورده‌اند، طبق مقررات تاجیکستان و تفاسیر برداشت شده از آن، امام‌علی رحمان حق دارد باز هم رئیس جمهور شود.

آنان بر این باورند، از مضمون مقرراتی که در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری آمده است، چنین بر می‌آید، شخصی که سال 1999 به مقام رئیس جمهور تاجیکستان انتخاب شده‌ است، پس از گذشت 7 سال، می‌تواند کاندیداتوری خود را برای انتخاب مجدد برای 2 دوره دیگر پیشنهاد نماید.

حقوق‌شناسان با ذکر این مقررات تاکید می‌کنند که پیشنهاد نامزدی امام‌علی رحمان به مقام رئیس جمهوری با نظرداشت رعایت تمام مقررات قانون اساسی کشور صورت گرفته و به هیچ وجه این عمل نمی‌تواند «انکار و شکست قانون» تلقی شود.

سه روز پیش، رحمت الله زائراف رئیس حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان و رئیس انجمن حقوقشناسان طی بیانیه‌ای  پیشنهاد نامزدی امام‌علی رحمان را به مقام ریاست جمهوری نقض قانون اساسی تاجیکستان خواند .

زائر‌اف تاکید نمود که امامعلی رحمان رئیس جمهور فعلی تاجیکستان د‌یگر حق نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

درحالی که شش نامزد دیگر از حدود 20 روز پیش به تدریج نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد کرده‌اند در انجمن حزب حاکم خلق دموکراتیک که روز جمعه 12 مهرماه به ریاست «صفرصفراف» معاون اول رحمان در این حزب ‏در ‏کاخ فیلارمونی دولتی تاجیکستان در غیاب رهبر این حزب، یعنی خود امامعلی رحمان، برگزار شد، رئیس جمهور فعلی، برای ‏چهارمین بار به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی شد.‏
انتهای پیام/.
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها