امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59300
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۷
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، خبرگزاری «آکی‌پرس» در مطلبی آورده است که کشورهای عضو شورای مجمع بین‌پارلمانی سازمان امنیت جمعی در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، خبرگزاری «آکی‌پرس» در مطلبی آورده است که کشورهای عضو شورای مجمع بین‌پارلمانی سازمان امنیت جمعی در نشستی در شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان وضعیت سیاسی افغانستان را بررسی کردند.

در جلسه این شورا که امروز (16 مهرماه) با حضور هیئت‌های رسمی مجالس کشورهای عضو این سازمان در محل اقامتگاه «اولا آرچا» برگزار شد، هیئت‌هایی از کشورهای ناظر و مهمان مجمع بین‌پارلمانی سازمان امنیت جمعی و نمایندگان پارلمان افغانستان و صربستان شرکت کردند.

«سرگئی ناریشکین» رئیس مجلس (دوما) روسیه که مجری این نشست بود مسائل دستور کار این شورا را در جهت توسعه روابط به‌ منظور تأمین امنیت منطقه‌ای مهم خواند.

به گفته وی، مجمع بین پارلمانی سازمان امنیت جمعی نهادی است که براساس آیین‌نامه این سازمان ایجاد شده و هدف آن شرکت در حل مسائل مربوط به تأمین امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای است.

به گفته این منبع، «نیکولای باردیوژا» دبیرکل سازمان امنیت جمعی نیز با ارائه گزارشی در مورد نتایج اجلاس سران کشورها که 2 مهرماه (23 سپتامبر) در «سوچی» روسیه برگزار شد، تصمیم در مورد کمک مشترک فنی به نیروهای مرزبان تاجیکستان را برای حفظ ثبات منطقه‌ای مهم عنوان کرد.

بنابراین گزارش، «آسیل‌بیک ژئین‌بیک‌اف» رئیس مجلس قرقیزستان در بخش دیگر این نشست بیانیه‌ای در مورد اجرای تدابیر تصویب‌ شده در زمینه امنیت جمعی در سال 2013 ارائه کرد.

به گفته برخی منابع، بررسی برخی اسناد در جهت توسعه فعالیت مجمع بین پارلمانی از دیگر محورهای این نشست یک‌ روزه بود.

در این گزارش آمده است که شرکت‌کنندگان اجلاس بیشکک در چارچوب برنامه این نشست و در پایان اجلاس با یکدیگر از محل پایگاه نیروهای هوایی روسیه در منطقه «کانت» که به عنوان یک پایگاه واحد نیروهای حافظ صلح سازمان امنیت جمعی شناخته می‌شود، بازدید کردند.

رئیس مجلس قرقیزستان در پایان این نشست به رسانه‌ها گفت: برگزاری این جلسه و مسائل مورد بحث از جمله اقداماتی بوده که به‌ منظور توسعه این سازمان انجام گرفته است.

«ژئین‌بیک‌اف» تأکید کرد که قرقیزستان برای موضوع تقویت سازمان امنیت جمعی توجه و اهمیت بسیاری قائل بوده و مشتاقانه منتظر اثر ملموس و واقعی در حوزه همکاری‌های نظامی و اقتصادی و مسائل امنیتی است.

ششمین اجلاس شورای مجمع بین‌پارلمانی سازمان امنیت جمعی با تدوین بیانیه‌ای با تأکید بر لزوم توسعه همکاری‌های این کشورها در چارچوب برنامه عمل شورای مجمع بین‌پارلمانی در جهت ایجاد زمینه قانونی تأمین امنیت، به پایان رسید.

در این بیانیه همزمان با تدوین و تأیید تدابیر امنیتی در محدوده کشورهای عضو این سازمان، بر لزوم مبارزه مشترک سازمان مذکور و افغانستان در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر تاکید شده‌ است.

سازمان پیمان امنیت جمعی در ماه می سال 1992 در نشستی در شهر «تاشکند» ازبکستان تأسیس شد و پس از گذشت 10 سال به سازمان پیمان امنیت جمعی تغییر نام داد.

کشورهای ارمنستان، بلاروس، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان عضو این سازمان می‌باشند.

ازبکستان یکی دیگر از کشورهای مؤسس این نهاد در تابستان سال 2012 به دلیل نارضایتی از نحوه بررسی مسائل مورد نظر در جلسات سران و به ادعای تاشکند تصمیم‌گیری‌های یک‌طرفه، عضویت خود در این سازمان را برای دومین بار به حالت تعلیق درآورد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها