امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۴:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59348
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۶
تعداد بازدید: 86
«سلیمان سلیمان»، پژوهشگر سوری امور استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق گفت: استقبال آمریکا از ...

«سلیمان سلیمان»، پژوهشگر سوری امور استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق گفت: استقبال آمریکا از همکاری سوریه در زمینه انهدام سلاح‌های شیمیایی برای سوری‌ها چندان غیرمنتظره نیست، بلکه این امر برای غرب غافلگیر کننده بود که دیدند، دمشق برای همکاری با روسیه و ایران سلاح‌های شیمیایی خود را منهدم کرد.

سلیمان تاکید کرد که در سوریه حدود هزار تن مواد شیمیایی وجود دارد که در 45 حدود نقظه در سوریه نگهداری می‌شود و استقبال جامعه بین المللی به این دلیل است که می‌دانند، دمشق هم اکنون با خواسته‌های بین المللی همراه و همسو شده است.

این پژوهشگر امور استراتژیک گفت: سوریه براساس قطعنامه 2118 شورای امنیت ملزم شد، در قبال عدم هرگونه اقدام نظامی علیه این کشور، سلاح‌های شیمیایی خود را منهدم کند، اما در عین حال جامعه بین المللی باید توجه داشته باشد که بند 17 این قطعنامه خواهان برگزاری نشیتی فوری تحت عنوان «ژنو 2» برای حل بحران سوریه است.

وی افزود: پیش از این قطعنامه شورای امنیت نیز قطعنامه مقابله با کشورهای حامی تروریسم و همچنین خشکاندن منابع تروریسم و از بین بردن حامیان آن صادر شده، حال این حامیان هرکشوری که می‌خواهد باشد، فرقی نمی‌کند، آمریکا یا فرانسه یا ترکیه یا شیوخ عربی حوزه خلیج فارس تفاوت نمی‌کند.

سلیمان در ادامه گفت: من از نحوه تعامل غرب و آمریکا با بحران سوریه تعجب می‌کنم، چون این کشورها در حالی‌که از انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه استقبال غرب می‌کند، هیچ اشتیاقی از خود برای برگزاری کنفرانس ژنو 2 از خود نشان نمی‌دهد، با توجه به اینکه قطعنامه شورای امنیت بر برگزاری این کنفرانس تاکید دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که جامعه بین المللی، از جمله مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت و کشورهایی که تاکنون راه دشمنی و خصومت با سوریه را پیش گرفته‌اند، خواهان خیر برای سوریه شوند و در راه برگزاری کنفرانس ژنو 2 و حل بحران سوریه گام بردارند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها