امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59366
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۱
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بغداد، به دلیل عدم توافق گروه‌های مختلف سیاسی در خصوص قانون انتخابات پارلمانی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بغداد، به دلیل عدم توافق گروه‌های مختلف سیاسی در خصوص قانون انتخابات پارلمانی آینده، تصویب نهایی آن به پس از تعطیلات عید قربان موکول شد.

این قانون تاکنون با فراز‌و فرودهای زیادی روبه‌رو بوده و هنوز در انتظار تصویب به سر می‌برد. این درحالی است که تعدادی از اعضای فراکسیون‌های سیاسی پارلمان عراق پیش‌بینی کردند که قانون انتخابات پارلمانی این کشور پس از تعطیلات عید قربان به تصویب برسد.

در این میان، فراکسیون دولت قانون به رهبری «نوری مالکی»، نخست وزیر عراق، با ابراز تمایل به حل‌و فصل بندهایی که گروه‌های مختلف در مورد آن اختلاف‌نظر دارند، اعلام کرد: در صورتی‌که این اختلافات پس از تعطیلات عید قربان برطرف نشود، همان قانون انتخاباتی قدیم به اجرا گذاشته می‌شود.

در همین ارتباط، «عباس البیاتی» از اعضای فراکسیون دولت قانون در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بغداد اظهار داشت: اکنون درخواست‌های جدیدی در خصوص قانون انتخابات مطرح شده، اما فراکسیون‌های مختلف در این خصوص به توافق نرسیده‌اند.

وی تصریح کرد: اگرچه فراکسیون ملی و دولت قانون، آماده تصویب قانون جدید انتخابات پارلمانی هستند، اما تلاش دارند که نوعی توافق کلی درباره قانون مزبور بین گروه‌ها و احزاب مختلف حاصل شود.

البیاتی، ابراز امیدواری کرد که فراکسیون‌های مختلف عراق، اختلافات را کنار گذاشته و پس از تعطیلات عید قربان، در این خصوص به توافق دست یابند، زیرا در غیر این صورت چاره ای جز اجرای قانون قدیم انتخابات باقی نمی‌ماند.

لزوم توافق فراگیر در خصوص قانون جدید انتخابات

اما ائتلاف ملی با بیان اینکه هیچ یک از فراکسیون‌های سیاسی در صدد مانع تراشی در مسیر تصویب قانون جدید انتخابات نیستند، تاکید کرد: باید در این خصوص نوعی توافق فراگیر حاصل شود.

«سوزان السعد» از اعضای ائتلاف ملی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: به دلیل بروز مشکلات فراوان در قانون جدید انتخابات، تصویب آن تا زمان حل و فصل اختلافات موجود به تاخیر افتاده، با این حال قرار است، سقف زمانی برای انتخابات در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: هیچ یک از فراکسیون‌های سیاسی در صدد تاخیر در برگزاری انتخابات و تمدید فعالیت مجلس برای یک سال دیگر نیستند و وضعیت موجود ناخواسته و اجباری بوده است.

السعد تصریح کرد: اکنون درباره کلیات قانون انتخابات توافق حاصل شده و فقط در مورد جزییات آن اختلاف نظر وجود دارد که این امر نیز نمی‌تواند، در زمان برگزاری انتخابات تاثیری داشته باشد.

اما ائتلاف کردستان عراق موارد مورد تاکید خود در خصوص قانون انتخابات را خواسته سایر گروه‌های سیاسی دیگر نیز می‌داند.

«مؤید الطیب» یکی از نمایندگان پارلمان عراق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت: قانون جدید انتخابات، نیازمند توافق همه گروه‌ها و فراکسیون‌های سیاسی است و در نبود این توافق، چاره ای جز صبر وجود ندارد.

وی افزود: ائتلاف کردستان اطمینان دارد که گروه‌های مختلف سیاسی عراق در خصوص موارد مهمی چون قانون انتخابات، به توافق خواهند رسید.

الطیب خاطرنشان کرد که تجارب نشان می‌دهد که تاکید بر اصل اکثریت و اقلیت، مسائل سیاسی را پیچیده تر می‌کند از همین رو بهتر است، به‌ جای تصویب قانون جدید بدون توافق همه گروه‌ها، اندکی دیگر صبر کرد تا توافقی فراگیر حاصل شود.

با انعطاف فراکسیون‌های مختلف، مشکلات قابل حل بود

این نماینده پارلمان عراق، مهم‌ترین نقطه مورد اختلاف را موضوع اقلیت‌ها و سهمی که در پارلمان به آنان اختصاص می‌یابد، دانسته و گفت: ما گزینه‌های متعددی را مطرح کرده‌ایم و اگر سایر فراکسیون‌ها انعطاف نشان می‌دادند، تاکنون توافق حاصل شده بود و دیگر نیازی به تاخیر در برگزاری انتخابات نبود.

این درحالی است که پارلمان عراق، سی ام ماه جاری میلادی را به عنوان آخرین مهلت تصویب قانون جدید انتخابات پارلمانی تعیین و اعلام کرده که سی ام ماه آوریل سال آینده، انتخابات برگزار خواهد شد.

در همین ارتباط، «صادق اللبان» از اعضای فراکسیون دولت قانون به خبرنگار فارس گفت: در صورتی که فراکسیون‌های سیاسی در خصوص قانون جدید انتخابات به توافق نرسند، انتخابات آینده بر اساس قانون قدیمی مصوب سال 2005 برگزار خواهد شد.

«عمار الشبلی» یکی دیگر از اعضای فراکسیون دولت قانون اظهار داشت: ائتلاف ملی و فراکسیون العراقیه در مورد فهرست‌های باز انتخاباتی به توافق رسیده و معتقدند مسعود بارزانی رئیس کردستان عراق با تهدید به تحریم انتخابات، درصدد است سقف درخواست‌های خود را افزایش دهد.

وی افزود: بارزانی مانند هر مسئول سیاسی دیگر، درخواست‌های متعددی دارد که احتمال زیادی می دهد پذیرفته هم نشود اما هدف او بالا بردن سقف خواسته‌های انتخاباتی است.

الشبلی در توضیح این مطلب افزود: درخواست‌های بارزانی، چهار محور اصلی دارد که مهم‌ترین آن مربوط به «کرکوک» است.

«محسن سعدون» از اعضای ائتلاف کردستان نیز یادآور شد که بارزانی بر افزایش کرسی اقلیت‌ها در مجلس تاکید کرده است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها