امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59413
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، یک هفته مانده به آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در ژنو، دیپلمات‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، یک هفته مانده به آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در ژنو، دیپلمات‌های غربی گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال کاهش فوری یا گسترده تحریم‌ها در پاسخ به رویکرد جدید ایران را رد می‌کنند.

با این وجود، این دیپلمات‌ها امیدوارند لحن جدیدی بر مذاکرات حاکم شود و گفت‌وگوهای 23 و 24 مهر به حصول پیشرفت در روند مذاکرات 10 ساله هسته‌ای منجر شود.

مقامات ارشد آمریکایی و اروپایی تاکید کرده‌اند تا زمانی که ایران گام‌هایی عملی برای رفع نگرانی‌های بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای بر ندارد، امتیازی نمی‌دهند.

یک دیپلمات آشنا به روند مذاکرات می‌گوید بعید نمایندگان 1+5 در نشست ژنو چیزی بسیار فراتر از آنچه که در یکسال و نیم گذشته پیشنهاد داده‌اند، همراه داشته باشند. این دیپلمات که می‌خواهد نامش فاش نشود، می‌گوید: این ریسک وجود دارد که جو مثبت ایجاد شده، ما را از خود بیخود کند. ما اولین ملاقات را به صورت تشریفاتی برگزار کردیم. حالا قرار است دیداری در مورد اصل موضوع و طرح‌های آن‌ها داشته باشیم.

رویترز نوشته با وجود آنکه عصبانیت اسرائیل از کاهش تحریم‌های اقتصادی علیه ایران یکی از دغدغه‌های غرب است، اما دیپلمات‌ها انعطاف‌پذیری‌هایی نیز از خود نشان داده‌اند. «وندی شرمن» مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی‌ها هفته قبل احتمال کاهش برخی تحریم‌ها در کوتاه‌مدت را باز نگه داشت.

یک دیپلمات غربی دیگر می‌گوید مذاکرات آتی باید بر مبنای پیشنهادات قبلی غرب باشد، اما ممکن است این طرح‌ها با توجه به میزان اراده ایران برای مصالحه، مقداری «تقویت شود».

این دیپلمات می‌گوید: مهم تطابق است. ما با اقدامات اعتمادساز بازنگری‌شده به آنجا نمی‌رویم. ما می‌رویم تا از ایران پاسخی مناسب به آنچه که پیش از این ارائه کرده‌ایم، دریافت کنیم.

وی افزود: اگر پاسخ آن‌ها مناسب باشد، ما باید در مسیر خود انعطاف‌پذیر و وفق‌پذیر باشیم.

همزمان روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» هم گزارش داده است که ایران احتمالا در دور جدید مذاکرات پیشنهاد توقف غنی‌سازی در سطح بالا در قبال کاهش بخشی از تحریم‌ها را ارائه می‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها