امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59469
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۷
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک روز پس از آنکه «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس با حضور در پارلمان این کشور از توافق با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک روز پس از آنکه «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس با حضور در پارلمان این کشور از توافق با ایران برای تعیین کاردار غیرمقیم خبر داد، روزنامه گاردین این اقدام را «گامی مهم» در جهت بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور توصیف کرده است.

هیگ دیروز مذاکرات هفته گذشته با وزیر خارجه و هیئت ایرانی در نیویورک را «بسیار مثبت‌تر» از گذشته توصیف کرده است. به گفته ارتقا روابط با تهران قرار است بر اساس گام‌های دوجانبه صورت گیرد.

وزیر خارجه انگلیس ابراز امیدواری کرده است که روند کنونی به بازگشایی سفارت انگلیس در تهران منتهی شود. وی با بیان اینکه ماه‌های پیش‌رو از «اهمیت کم‌سابقه‌‌ای» برخوردار است، گفت: آماده‌ایم تماس‌های بیشتری داشته باشیم.

بنا بر توافق صورت گرفته، انگلیس و ایران هریک کارداری غیرمقیم تعیین می‌کنند. همچنین مذاکراتی هم در مورد کارکنان مستقر در سفارتخانه‌ها صورت گرفته است.

هیگ در مورد دولت جدید ایران به نمایندگان پارلمان گفته است: مشخص است که رئیس‌جمهور و وزرای جدید ایران رویکرد بسیار مثبت‌تری در مقایسه با سال‌های اخیر دارند. شکی نیست که لحن مذاکرات با آن‌ها متفاوت است. ما باید به طور کامل صداقت دولت ایران را بیازماییم و در این راستا لازم است کانال‌های ارتباطی ما برای این کار باز باشد.

با این حال، هیگ گفته است که رویکرد جدید ایران باید با گام‌ها عملی همراه باشد، در غیر اینصورت «ما به اجرای قدرتمند تحریم‌ها ادامه می‌دهیم. هرگونه تغییر اساسی در سیاست‌های بریتانیا یا غرب مستلزم تغییرات اساسی در آن برنامه (هسته‌ای) است».

وی در مورد سوریه و نشست ژنو-2 که قرار است اواسط ماه نوامبر برگزار شود هم گفت تکلیف حضور ایران در این نشست هنوز مشخص نیست. وزیر خارجه انگلیس در این اظهارات تغییر سیاست‌های ایران در قبال سوریه و پایان حمایت از نظام این کشور را خواستار شده است.

هیگ وضعیت سوریه را «فاجعه‌بار» توصیف کرد، اما گفت گزارش‌های مثبتی از پیشرفت روند نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه وجود دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها