امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۲۳:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59474
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۸
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، همایش دو روزه حافظ و دوستی با حضور اساتید و صاحب‌نظران عرصه ادب و اندیشه کشور و سفرای ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، همایش دو روزه حافظ و دوستی با حضور اساتید و صاحب‌نظران عرصه ادب و اندیشه کشور و سفرای کشورهای مختلف شب گذشته در شهر کتاب مرکزی آغاز به کار کرد.

* محمدخانی: حافظ درخت دوستی را شجره طیبه می‌نامد 

در ابتدای این مراسم علی اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، بیان داشت: شاید در شعر شاعران شیراز به ویژه سعدی، بیشترین واژه درباره دوستی و به نوعی واژه دوستی در شعرها کاربرد داشته است.

وی اضافه کرد: چرا حافظ به دنبال نشان دادن درخت دوستی است؟ و چرا به دنبال برکندن نهال دشمنی است؟ چرا برای دوستی درخت را به کار می‌برد و برای دشمنی نهال را؟ به درخت ریشه‌های گسترده داده و نهال، تازه و جوان است که در این باره باید بحث بسیاری کرد.

محمدخانی ادامه داد: حافظ به دنبال چه همنشینانی می‌گردد و دنبال چه دوستانی است؟ یاران حافظ چه خصوصیاتی دارند که وقتی حافظ آنها را پیدا می‌کند، صمیمانه و صادقانه، وجد و درک خودش را به پای آنها می‌ریزد.

به گفته وی، حافظ به دنبال دوستان و یارانی است که شفقت بر خلق و محبت بی مزد و منت به انسان‌ها از لوازم روحی آنها است، ویژگی‌های دوستی را می‌توان در دیوان حافظ و سعدی دید و می‌توان متوجه شد که این دو شاعر چه ویژگی‌هایی برای دوستان خودشان بیان می‌کنند.

محمدخانی بیان کرد: حافظ درخت دوستی را شجره طیبه می‌نامد و نهال دشمنی را شجره خبیثه، و ما باید به دنبال شجره طیبه باشیم؛ حافظ دنبال دوستانی است که حاضر هستند شور، عشق،

معرفت و شادی خودشان را با همه انسان‌ها تقسیم کنند نه اینکه حصد داشته باشند و نه اینکه دیگر انسان‌ها را به دیده تحقیر نگاه کنند. 

* در زمانه‌ای که هم مروت و هم مدارا کمرنگ شده، نیازمندیم که حافظ را بیشتر بشناسیممعاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب گفت: مهمترین پیام حافظ این است که با دوستان مروت و با دشمنان مدارا کنید تا اینکه آسایش دو گیتی را پیدا کنید، او تفسیر زندگی را در این دو مورد می‌داند، همچنین حافظ جان و مال خود را فدای کسانی می‌کند که ادب دوستی و ادب وفاداری به یاران خودشان به جا می‌آورند.

وی اضافه کرد: در روزگاری که ریشه‌های درخت دوستی کمیاب است و عده‌ای نهال دشمنی را بارور می‌کنند، در زمانه‌ای که هم مروت و هم مدارا کمرنگ شده، نیازمندیم که حافظ را بیشتر بشناسیم و آموزه‌های او را به کار ببندیم.

* سلوک دانشمندان و فقها باعث شکوفایی تمدن و فرهنگ اسلامی شده است   

محمدخانی ادامه داد: در اینجا این سوال مطرح است که مروت، مدارا و وفاداری چه چیزی است که حافظ این همه به او توصیه می‌کند؟ اگر به قرن چهارم و پنجم تمدن اسلامی نگاه کنیم، شکوفایی تمدن اسلامی است که یکی از علت‌های شکوفایی و وفاداری که در آن قرن‌ها بود و دانشمندانی مانند ابوعلی سینا و در حوزه علوم اسلامی همانند شیخ رضی و شیخ مفید، متوجه خواهید شد که آنها چگونه با دشمنان خودشان برخورد کرده‌اند.

وی افزود: از بررسی آثار شیخ مفید، ابوعلی سینا، ابو ریحان بیرونی و سایر دانشمندان و فقها، به این نتیجه می‌رسیم که سلوک آنها باعث شکوفایی تمدن و فرهنگ اسلامی شده است. 

* الزیتونی: واژه دوستی در اکثر غزلیات حافظ تأثیرگذار بوده استخالد الزیتونی، سفیر تونس در ایران با اشاره به این مطلب که انسان به شعر به عنوان پیغام محبت و دوستی نیاز دارد، بیان داشت: دوستی در لسان اعرب و کتاب ابن منظور و همچنین «تا جبروت» نوشته فیروزآبادی، جزرش از سه حرف نظیر ص، د، ق تشکیل شده است که این خود ماده لغوی بسیار غنی و پرمحتوا است که معنی مهم بسیاری را در بردارد.

به گفته وی، از آنها می‌توان به واژه‌هایی همچون راستی، حقیقت و صمیمیت اشاره کرد، همچنین خلیل که به زبان عربی به معنای نفوذکننده و دوستی دربرگیرنده معنا می‌شود که یک دوستی صادقانه محض شامل محبت و نصیحت است و از معنی بزرگ در این ماده مفهوم رساندن پیام و مصداقیت موضوع به حقیقت معنایش تلقی می‌شود.

الزیتونی معتقد است، دوستی در معنی واقعی خود ارتباطی است بین نفر یا بیشتر که بر اساس محبت، عشق و تداخل احساسات و در نهایت مصداقیت و رساندن پیغام حقیقت احساس صادقانه و بدون ریا است.

وی اضافه کرد: بر اصرار حافظ شیرازی حضور آشکار و تکرار واژه دوستان، دوست و دوستی ملاحظه می‌شود و این بدین معناست که او با مجموعه‌ای که با آنها در ارتباط است و به آنها علاقه خاصی دارد، زندگی می‌کند، همچنین در غزل حافظ، میل واضحی برای طرح دوستی از نوع دیگر همانند دوستی‌اش با طبیعت ملاحظه می‌شود.

سفیر تونس در ایران گفت: در غزل حافظ میل واضحی برای طرح دوستی از نوع دیگر همانند نوع دوستی‌اش با طبیعت به تمام معانی‌اش چون رنگ، رایحه و صدا مشاهده می‌شود.

به گفته وی، اگر کسی به غزل حافظ تأمل کند، می‌فهمد که این شاعر بزرگوار برخی از اشعار خود را به بحث دوستی اختصاص داده است، همچنین واژه دوستی در اکثر غزلیات حافظ تأثیرگذار بوده است.

الزیتونی معتقد است؛ اگر بخواهیم به دنبال مفهوم دوستی در غزل حافظ باشیم، درمی‌یابیم که شاعر در ابتدای امر دوستی راستین خود برای خودش است، چون غزل در بنیه خود صدا است و در آخر امضای حافظ؛ بدین معنا که این ابلاغی است که از فرستنده به گیرنده ارسال می‌شود که من و شما و همه مردم هستیم و سپس به صورت مناجاتی محاوره‌ای و احساسی بسیار زیبا و ظریف و ابتکاری به فرستنده باز می‌گردد.

* در شعر حافظ ابتکار و زیبایی، هنر تجسمی باشکوهی دارد

الزیتونی بیان کرد: دوستی در غزل حافظ راستی، صداقت و رساندن پیام صادق او است، رساندن پیام اصیل و هدفمند شاعر است و به دور از دروغ، ریا، نیرنگ و نفاق برخی از فقهای زمان‌اش و نمازگزارانی که صرفاً جهت ظاهرسازی و نزدیکی به حاکمین عبادت می‌کردند.

وی افزود: در این راستا شاعر مقصد خود را بیان کرده، و هدف آن به سوی هدفی والاتر که ابتکار است و به نوعی ابتکار حقیقتی بزرگ؛ حقیقتی که از درون شاعر برمی‌‌خیزد و به سوی حقیقت الهی و آسمانی عروج می‌کند.

الزیتونی عنوان کرد: در شعر حافظ ابتکار و زیبایی، هنر تجسمی باشکوهی دارد و قدرت هنری عجیب در تبادل احساسات صدا، رایحه و سلیقه را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: با وجود رفت و آمد حافظ در قرن چهاردم، به قصد ابو اسحاق و شاه منصور ترجیح داد که با زندگی با نگاهی عاشقانه بنگرد و نه سیاست‌مدارانه و چون قدرت هنری و شعر او بسیار بالا بود او در غنی‌سازی واژه‌ها و ابتکار تصویر جدیدی از شعر می‌ساخت و چنین می‌نمود که شمع از نور رخ یار روشن است و طبیعت و گل بنفشه، هرگز زیبایی‌اش را از زیبایی رخ نگار می‌گیرد.

سفیر تونس در ایران گفت: زیبایی شعر حافظ در این قدرت تجسم می‌یابد که از همه موارد شراب، موسیقی و عشق بدون ذکر نامی از آنها استفاده کند، تا جایی که خواننده انتقال شاعر از ارتباط‌ او با عشق را به موضوع دیگر احساس نمی‌کند، خلاف آن چه که ما در اشعار دیگران می‌بینیم.

وی اضافه کرد: اینجا موضوع دوستی و صداقت با سیاستمداران زمانه‌‌اش تجلی می‌یابد چراکه حافظ با وجود اینکه از نزدیکان سلطان خواجه به شمار می‌رفت ولی از او دور بود، چون خود را جزو دسته‌های عاشقان می‌دانست نه سیاستمداران.

الزیتونی ادامه داد: حافظ علی رغم همه علاقه‌ بسیارش به شهر شیراز و زیبایی‌های موجود در آن چشم‌داشتش به بهشت و نعمت‌های بهشتی بود و این وسیع‌تر از شهرت و ثروت است چراکه همیشه معشوق زیبایی، یعنی معشوق بزرگش خداوند بود و از مظاهر صداقت و عشقش به واژه زبان و شعر بود، که منبع الهامش به شمار می‌رفت آیا شاعر ما حافظ، حافظ قرآن کتاب مقدس نبود؟ بدین معنا می‌توان گفت که اشعارش قیمتی والا و رفیع دارد و بی‌نظیر است چراکه به خود و سخن‌اش ایمان داشت.

به گفته وی، حافظ شیرازی را می‌‌توان مردی دورنگر و آینده‌نگر و انسان به تمام معنا تلقی کرد به همین دلیل اشعارش به راحتی به دل مردم می‌نشیند و نه در شیراز بلکه در تمام ایران منتشر شد، و سپس در تمام دنیا منتشر شده و مردم را به خودش مشغول کرد و در قرن هجدهم به زبان‌های لاتین ترجمه شد و مورد استقبال شاعران بزرگ جهان، حتی شعرای بزرگ اروپا همانند شاعر آلمانی «گوته» و شاعر فرانسوی «هوگو» و شعرای عرب مسلمان و غیرمسلمان قرار گرفت.

* قاسمی: ایجاد رشته دکترای هنر در دانشگاه خاتم

در ادمه این مراسم مجید قاسمی، رئیس بانک پاسارگاد، اظهار داشت: ریشه‌های ایرانی به تاریخ و اجدادش باعث می‌شود که انسان که در عین حال محبت کردن برای آن سخت است، اما در نقطه‌ای امن همانند خانواده‌اش قرار گرفته که به انسان آرامش می‌دهد.

وی اضافه کرد: ما همان بانکی هستیم، که جام را به دست گرفتیم، لوگوی بانک پاسارگاد جامی است که ریشه در تمدن ما دارد، نام ما نامی است که دربرگیرنده تاریخ و تمدن ایران است.

قاسمی ادامه داد: هیچ کسی نمی‌تواند خودش را متعهد به فرهنگ کشورش احساس نکند، ما از ابتدا خودمان را نسبت به این قضیه مسئول دانسته‌ایم و یک فرهنگ سازمانی برای این بانک، در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: به همت بانک پاسارگاد، دانشگاه خاتم راه‌اندازی شد که چندی پیش به دلیل نبود رشته دکترای هنر، هیأت امنای این دانشگاه تصمیم گرفتند تا رشته دکترای هنر را در این دانشگاه به تصویب برسانند و این کار نیز به سرانجام رسید. 

* اهدای هدیه یک میلیارد ریالی بانک پاسارگاد به شهر کتاب دست‌اندرکاران همایش «حافظ و دوستی» در پایان سخنان رئیس بانک پاسارگاد یک حافظ نفیس که توسط همه اساتید حاضر در این هماش به امضاء رسیده بود، به وی اهداء کردند که قاسمی هم در نهایت وجه یک میلیارد ریالی را از سوی بانک پاسارگاد به شهر کتاب اهداء کرد.

* حمیدیان: سعدی بیش از سایر شعرا از دوستی و رفاقت یاد کرده است

در ادامه این مراسم سعید حمیدیان، نویسنده کتاب «شرح شوق»، بیانداشت: در بیت و غزل معروف «درخت دوستی بنشان»، این تعبیر درخت دوستی را حافظ از سعدی گرفته است، همچنین در شگفتم که ابیاتی که چندین بیت حافظ درباره دوستی است، نظر در سعدی دارد، شاید از آن روی که سعدی بیش از سایر شعرا از دوستی و رفاقت یاد کرده است.

وی اضافه کرد: اساساً ادبیات و شعر قدیم ما بر پایه لحن خطابی است یعنی شاعر در مقام دانای کل سخن می‌گوید و وقتی کسی در این مقام سخن می‌گوید، باید دارای لحن خطابی باشد اما حافظ می‌کوشد که از لحن خطابی دور شود.

حمیدیان ادامه داد: در اینجا این سوال مطرح است که مگر می‌شود، حافظ را از همه تاریخ ادب فارسی جدا کرد؟ و گفت لحن خطابی ندارد؟ اما او تا آن جا که توانسته کمتر گرد آن لحن رفته است که این تفاوت حافظ با شعرای دیگر است.

* دولت‌علی حاتم اف: یک مصرع شعر حافظ، یک اندیشه در دنیای بزرگ است

دولت علی حاتم اف سفیر تاجیکستان در ایران از دیگر سخنرانان این همایش به شمار می‌رود، که درباره حافظ، بیان کرد: بزرگان علم و ادب فارس و تاجیک کوشیده‌اند تا دوستی و ارتباطات بسیار نزدیکی را فراهم سازند.

وی اضافه کرد: کل گفته‌های حافظ در منبرهای بلند و جلسات عالی سیاست‌مداران حتی در نشست‌ها و معاودات دوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حاتم‌اف ادامه داد: شعرهای حافظ مالامال از مهر، صداقت، وفاداری، تحمل، صبر و در نهایت دینداری و ایمان است چراکه یک مصرع شعر حافظ، یک اندیشه در دنیای بزرگ است.

* افتتاح «فروشگاه اینترنتی شهرکتاب» همزمان با برگزاری همایش «حافظ و دوستی»

در آستانه‌ی روز بزرگداشت حافظ فروشگاه اینترنتی شهر کتاب با همکاری شرکت فناوری اطلاعات پاسارگاد آریان (فناپ) و با پشتوانه مؤسسه شهرکتاب فعالیت خود را از ابتدای سال 1392 به صورت آزمایشی آغاز کرده است و هم اکنون همزمان با روز حافظ و همایش «حافظ و دوستی» با حضور مجید قاسمی، مدیر عامل بانک پاسارگاد و  فیروزان مدیرعامل مؤسسه شهرکتاب این فروشگاه اینترنتی را به صورت رسمی افتتاح کرد.

فروشگاه اینترنتی شهرکتاب، تلاش دارد ضمن تحقق بخشیدن به چشم‌انداز بزرگ‌ترین فروشگاه فرهنگی فارسی زبان، مرجعی برای دسترسی علاقه‌مندان فرهنگ و هنر فارسی در تمام جهان باشد. این فروشگاه هم اکنون با دارا بودن بیش از 70 هزار کتاب و کالاهای فرهنگی و هنری، و با رویکرد تکریم مشتریان و تسهیل دسترسی آماده ارائه خدمات به تمام شهرهای ایران و همچنین سراسر دنیا است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها