امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۳:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59527
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سخنان علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تکریم و معارفه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سخنان علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تکریم و معارفه معاونانش در نوع خود جالب بود که البته هم در بردارنده وظایف معاونان بود و هم تاکید بر موارد و چالش‌های فرا روی آنها داشت.

اما از روز گذشته سید عباس صالحی به عنوان معاون یازدهم فرهنگی وزیر ارشاد پس از انقلاب معرفی شد، صالحی با حوزه رسانه آشناست و از کتابت و تقریر دور نبوده است. این معاون فرهنگی موضوعات مهم فراوانی را پیش رو دارد که برخی از آنها گلایه وزیر را روز گذشته در برداشت و برخی دیگر مربوط به موضوعات تخصصی است که باید با درایت و تامل و قطعا مشورت با بزرگان این حوزه برطرف شود.
 
* مشکلات کاغذ و ارائه غذای مسموم از طریق حذف ممیزی

بر اساس این گزارش، گرچه این روزها مشکلات گرانی کاغذ از سویی و کاهش آمار نشر از سوی دیگر گریبا‌ن‌گیر این حوزه شده اما تمام این موارد با سعه صدر برطرف خواهد شد، اهم موارد به بالا بودن هزینه‌های چاپ که یکی از مشکلات است برمی‌گردد، که مسئولان ارشاد معتقدند، باید تلاش کنیم در داخل کشور یا چاپخانه‌هایی را ایجاد کنیم که بتواند به صورت مدرن اقدام به چاپ کتاب کند و یا کارخانجات کاغذ را در داخل راه‌اندازی کنیم.

اما چند نکته در این حوزه قابل توجه است، نخست «نامه سرگشاده اصحاب قلم برای حذف سانسور در چاپ کتاب به وزیر ارشاد» بود، شاید این نامه در راستای مواضع دو گانه جنتی درباره ممیزی صورت گرفت چون پیش از رای اعتماد و پس از آن سخنان متعدد و بعضا با رویکردهای متمایز ارائه شد، از این رو تعدادی از نویسندگان نامه‌ای را با این مضمون امضا کرده و به مقام عالی وزارت ارسال کرده بودند، اما این هجمه‌ها در نوع خود در راستای ممیزی بی‌سابقه است، ولی جنتی اینگونه واکنش نشان داد که: "جمعی از اصحاب قلم در نامه‌ای خواستار برداشته شدن سانسور برای چاپ کتاب شدند و به طوری که خواستار شدم قوه قضائیه در این باره ورود پیدا کند و وزارت ارشاد هیچگونه محدودیتی در چاپ کتاب نداشته باشد. قوانین مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی اجازه چنین کاری را به ما نمی‌دهد، البته صرف‌نظر از این مسئله نیز ما نمی‌توانیم غذاهای مسموم را در اختیار جامعه‌ای که تشنه اطلاعات و فرهنگ است، قرار دهیم." این سخنان وزیر خود گویای آنچه باید گفته شود، هست.
اما شاید بهتر بود مواضع از ابتدا تا انتها به یک شکل مطرح شود تا جای شک و تردید باقی نگذاشته و اجازه داده نشود خوراک مسموم به مخاطب برسد.
 
* اداره کتاب چشم معاونت فرهنگی/ عناوین و سیر نزولی در سال‌های اخیر

اما صالحی در بدو ورودش به معاونت نیز احتمالا با این مواردی مواجه خواهد شد که برخی چنین تقاضایی را دارند، اما به واقع قوانین شفاف هستند.

روند صدور مجوز نشر، توجه به میزان سرانه، توجه ویژه به چاپ، تشویق و تکریم اهل قلم، ساماندهی و کمک به رشد اقتصاد چاپ و نشر، تقویت و حضور کتاب‌های ایران اسلامی در بازارهای منطقه‌ای و جهانی، حمایت از پژوهش‌های بنیادی و ... در زمینه‌های گوناگون از اهم مسایل هستند.

یک قیاس کوچک در راستای کاهش شمارگان کتاب نشان می‌دهد دچار نزول در انتشار شده‌ایم؛ در قیاس آمار منتشر شده کتاب طی 7 ماهه ابتدایی سال 92 با سال گذشته، متاسفانه باید گفت آمار نشان از کاهش انتشار دارد.

اما چشم معاونت فرهنگی بی تردید اداره کتاب است، در دوران معاونت علی اسماعیلی، وظایف اداره کتاب از قالب مجری به یک سیاست‌گذار تغییر یافت؛ طبق مصوبه معاونت برنامه‌ریزی نیروی انسانی عناوین،‌ اساسنامه و چارت کاری برخی ادارات تغییر پیدا کرد،‌ بر این اساس در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که با زیرمجموعه‌هایی چون اداره کل مجامع و تشکل‌ها‌،  اداره امور کتاب و کتابخوانی‌، دفتر امور چاپ و... فعالیت می‌کرده نیز تغییراتی صورت گرفته است.

در این چارت جدید یا وظایفی از ادارات و نهادهای دیگر در اختیار اداره یا نهاد دیگری قرار داده شده است و یا وظایفی جدید برای یک اداره و نهاد جدید تبیین شده است. بر این اساس اداره کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد به دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی تغییر نام یافته است‌، در وظایف این دفتر نیز تغییراتی ایجاد شده است،‌ در مجموع مجموعه‌ای از وظایف دیده شده است،‌ مانند مشارکت این اداره در اداره و برگزاری جوایز کتاب سال،‌ کتاب فصل،‌ جایزه جلال، گام اول و ... خرید کتاب،‌  صدور پروانه‌های نشر و...
 
* تشکیل هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب بزرگسالان عاقبت به خیر می‌شود؟

صالحی موضوع دیگری را نیز فرا رو دارد و آن، «تشکیل هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب بزرگسالان» و تغییر برخی اعضای آن است؛ که با گذشت بیش از دو سال از تصویب، این مصوبه نهایتاً از 24 مرداد با درج در روزنامه رسمی کشور، شکل قانونی و اجرایی به خود گرفت.

مصوبه «تأیید انتخاب اعضای هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب بزرگسالان» که در جلسه 688 مورخ 20/2/1390  شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنا به پیشنهاد مورخ 21/1/1390 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجراء ابلاغ می‌شود اما عدم واکنش ارشاد به این موضوع که به نظر می‌رسد با توجه به گذشت دو سال از تصویب این هیات، برخی اعضای آن نیازمند بازنگری و تغییر دارند تا این هیات بتواند با قدرت کار خود را آغاز کند، از موارد در نوع خود جالب توجه بود.
 
* تکلیف حوزه چاپ و معافیت‌ها مشخص شود

معاون یازدهم فرهنگی وزیر ارشاد احتمالا به زودی مدیران خود را نیز در بخش های مختلف تغییر می‌دهد که یکی از آنها حوزه چاپ است، این حوزه مهم و تاثیرگذار از موارد قابل توجهی است که باید بیش از سایر موارد با تسریع همراه شود، دستور رئیس‌جمهور برای معافیت‌های صنعت چاپ یکی از بحث‌های مهم است که اجرای ان در پرده ابهام قرار دارد، صنف چاپ کشور نامه‌ای را به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت نوشته بودند که این نامه 8 بند داشت، در راستای این درخواست فعالان چاپ، احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت،‌ برای بهبود وضعیت صنعت نشر کشور نامه‌ای به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت نوشت که در آن آمده بود: «فوری رسیدگی کنید. اینها جزء صنعت فرهنگی محسوب می‌شوند باید در معافیت‌ها و تسهیلات کاملاً حمایت شوند. آقایان فرزین و عسگری در جلسه با آنان حضور داشتند و موارد مصوب را ثبت کردند. طبق همان عمل شود» رئیس جمهور موارد را دستور و معاونت فرهنگی ارشاد باید آن را پیگیری می‌کرد اما تکلیف این موضوع روشن نشد.
باید دید تکلیف این موارد در دوران فعالیت سید عباس صالحی با معرفی مدیران جدید اجرایی خواهد شد یا نه.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها