امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59568
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، این بار حادثه گریبان مردم در غرب تهران را گرفت.  شکافته شدن زمین و ایجاد گودال 40 متری مردم شهرک غرب را به وحشت ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، این بار حادثه گریبان مردم در غرب تهران را گرفت.  شکافته شدن زمین و ایجاد گودال 40 متری مردم شهرک غرب را به وحشت انداخت.

این حوادث در تهران عادی است و قطعا آخرین حادثه هم نیست. یک شرکت که قصد احداث یک پروژه اداری تجاری را داشت و مساحت زیادی را برای این کار اختصاص داده بود، نسبت به گود برداری اقدام کرد و چون کار غیراصولی بوده، باعث بروز حوادث ناگواری شد.

عباس جدیدی که معاون نظارت شورای شهر است در این باره گفت که قبل از وقوع حادثه گزارشی به دست من رسید و شماری از مردم  اظهار کرده بودند نسبت به پیشرفت و نحوه گودبرداری یک پروژه اعتراض دارند.

وی ادامه داد: گزارش را بررسی کردیم و دیدیم موضوع مهمی است و نیاز به بررسی فوری دارد. بلافاصله یک‌نفر از شورای شهر مسئول بازدید از منطقه و ارائه گزارش شد و گزارش آماده شد و در حال پیگیری موضوع بودیم که متاسفانه حادثه رخ داد.

به گفته جدیدی، مردم گزارش داده بودند که قسمتی از پیاده‌رو و همین‌طور بخشی از خیابان نشست کرده و ترک خورده است. روز حادثه با توجه به تلفن‌های مکرر با دفتر شورا خودم هم به محل مراجعه کردم و پروژه را از نزدیک دیدم. بخشی از گودبرداری قسمتی از دیوارهای ضلع شمالی ریخته و لوله‌های سازمان آب هم به‌شدت آسیب دیده بود.

بر اساس این گزارش، این بار حادثه از قبل خبر داده بود ولی باز هم رسیدگی نشد و گودبرداری رخ داد و مردم دچار خسارت و مشکلات فراوانی شدند.

در حوادث گودبرداری نه شهرداری مسئولیت می‌پذیرد و نه نظام مهندسی و مدام تقصیر را برگردن یکدیگر می‌اندازند و در پایان هم مردم در این حوادث جان خود را از دست می دهند.

بعد از وقوع حادثه نشست زمین در خیابان ایران زمین اعضای شورای شهر تازه واکنش نشان داده و به شهرداری در این باره تذکر دادند.

اسماعیل دوستی عضو شورای شهر تهران گفت که از شهرداری تهران و سایر ارگان‌های مسئول در شهر تهران می‌خواهیم تا با اتخاذ تدابیر موثر و اقدامات موثر نسبت به حفظ جان مردم در برابر انواع حوادث از سیل، حریق و سایر اتفاقات و خطرات گرفته تا دیوار شکسته‌ها در کوچه‌ها، معابر و اماکن عمومی و حتی چاله‌ها و چاه‌ها در خیابان‌ها داشته‌ باشند و ایمن‌سازی در سطح معابر و شهر تهران صورت گیرد تا مردم با اطمینان خاطر در این شهر زندگی کنند.

دوستی گفت: از مسئولان می‌خواهیم تا نسبت به پر کردن و پوشاندن چاله‌ها و چاه‌ها و ایمن‌سازی بالکن‌ها و دیواره‌های شهر که موجبات افتادن و خطرات مختلف را برای مردم فراهم می‌کند، اقدام کنند. 

وی همچنین خاطرنشان کرد: از شهرداری تهران و سایر مسئولان مرتبط می‌خواهیم تا به داد ساکنان محله مربوطه در خیابان ایران زمین برسند، چرا که آنها در حال حاضر در شرایط خوبی نیستند.

در ادامه  عباس جدیدی عضو کمیسیون نظارت شورای شهر تهران نیز در توضیحی، گفت: در حال حاضر از زمان بروز این اتفاق، کارشناسان در حال بررسی آن هستند و هنوز نتایج به طور قطعی اعلام نشده است.

وی با تاکید بر اینکه شورا تکلیفی برای مجازات فرد، ارگان و یا مجموعه خاصی ندارد، گفت: از دادستان تهران می‌خواهیم به عنوان مدعی‌العموم وارد این موضوع شود و از طریق بخش‌های قضایی این موضوع را پیگیری کند.

عضو کمیسیون نظارت شورای شهر تهران همچنین تاکید کرد: بهتر است برخی برخوردها و واکنش‌ها نسبت به وقوع چنین حوادثی در ارتباط با مردم دیده نشود، چرا که این رفتارها مردم را دلزده و ناراحت می‌کند.

جدیدی اضافه کرد: مردمی که در جریان این حوادث خسارت دیده‌اند، شرایط روحی خوبی ندارند و درست نیست که مسئولان در مواجهه با آنها بگویند، خانه‌تان هر چه هست، یا پولتان را می‌دهیم، یا خسارتتان را می‌دهیم یا خانه‌تان را می‌خریم، مردم با محله، خانه و جایگاهشان انس و ارتباط دارند و این نوع رفتار، رفتار خوبی نیست.

با وقوع این حادثه یاد ریزش ساختمان 8 طبقه در سعادت آباد افتادیم که 17 کارگر در این حادثه جان باختند.قبلا هم مسئولان می دانستند که این ساختمان در حال ریزش است ولی باز هم اقدامی صورت نگرفت.کارگران جان باختند و در نهایت نیز برخی از سازمان ها پول خون این افراد را دادند و پرونده بسته شد. تکرار این حوادث عادی است و دیگر به بخشی از زندگی روزمره مردم تبدیل شده و از کنارش به راحتی عبور می کنند.

بر اساس این گزارش باید گفت که دستورالعمل گودبرداری ساختمان از سوی سازمان نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی، شورای شهر و شهرداری تدوین شده است و باز هم شاهد حوادث گودبرداری در تهران هستیم.

اوایل سال جاری ابوالفضل صومعلومعاون وزیر راه و شهرسازی از تدوین دستورالعمل گودبرداری ساختمان با همکاری سازمان نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی، شورای شهر و شهرداری خبر داد و گفت:  این دستورالعمل در شورای تدوین مقررات ملی بررسی شده و خوشبختانه در هفته آخر اسفندماه سال گذشته از سوی وزیر برای وزارت کشور ابلاغ شد تا به استانداران سراسر کشور ابلاغ شود که بر این اساس این دستور العمل از اول خردادماه امسال اجرایی می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در این دستورالعمل وظیفه تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی و دستگاه های اجرایی شفاف و روشن مشخص شده است، بیان کرد: تکلیف مالک، سازنده، مهندس ناظر، نظام مهندسی و شهرداری هرکدام به تفکیک در این دستورالعمل آورده شده است و امیدواریم با رعایت دقیق مفاد آن دیگر شاهد مشکلاتی که بر اثر گودبرداری بوجود نیاید نباشیم.

صومعلو در خصوص مفاد این دستورالعمل، اظهار داشت: در این دستورالعمل به بررسی سوابق اجرایی ساختمان های همجوار، ژئوتکنیک محل گودبرداری توجه شده است و اینکه باید جلسات مشترک برای گودهایی با خطر بالا تشکیل شود.

وی تصریح کر د: همچنین قبل از شروع گودبرداری، باید مالکان همجوار مطلع شوند و حتی موضوع بیمه هم مطرح شده که قبل از اجرای گودبرداری باید به این موضوع هم توجه شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص اجرای سامانه مهندسی، گفت: این سامانه هم در حال بررسی است و همکاران ما در سازمان نظام مهندسی بر روی آن کار کردند که به دلیل تاکید ما بر اجرای ماده 33 قانون نظام مهندسی از اول اردیبهشت 92، این سامانه تعریف شده است.

صومعلو با بیان اینکه در این سامانه تمامی مشخصات و پروژه های مهندس ناظر آورده شده است، افزود: مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای مقررات در ساختمان و طراحی و اجرای تمامی ساختمان ها و طرح های شهر و شهرک سازی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.

در حواث گودبرداری معلوم نیست مقصر چه کسی است؟ شهرداری، نظام مهندسی، ناظران یا مردم.

وقتی حادثه رخ می دهد هر کس دیگری را مقصر می داند و در کنار گود می ایستند و مسئولیتی نمی ‌پذیرند.

موضوع مهندس ناظر در ساختمان و امضا فروشی هم پدیده ای است که همه می دانند و باز هم کاری صورت نمی گیرد. امضای مهندسی پای مدارک ساختمان است و مهندس حتی آدرس ساختمان را نمی داند و فقط امضایش را فروخته است. این آسیب ها باعث گرفتن جان شهروندان می شود.

آمار حوادث گودبرداری در تهران رسد زیادی داشته و باید مسئولان برای رفع این مشکل تدابیر لازم را انجام دهند.

خبر  ریزش ساختمان هفت طبقه در سعادت‌آباد و کشته شدن 17 کارگر، حادثه ریزش ساختمان نیمه‌کاره در کاشانک و کشته شدن سه کارگر، فرو‌ریختن ساختمانی در بلوار فردوس و زیر آوار ماندن یک زن و دو کودک، ریزش ساختمان پنج طبقه در تهرانپارس و کشته شدن دو نفر ، فرونشست زمین در مولوی و مرگ کارگر و ... از جمله اخبار دلخراشی است که شنیده شده و جالب است که مسئولان ذی‌ربط از کنار آن به راحتی عبور می کنند.

سعید غفرانی رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران نیز شفاف سازی و مشخص شدن مسئولیت و وظایف همه عوامل اجرایی و نظارتی در فرآیند ساخت وساز را مهم ترین مزیت لایحه در دست تدوین برای انجام اصولی گودبرداری برمی شمارد و گفت با تصویب این لایحه، مسئولیت مهندسان محاسب، ناظر، سازنده و خدمات آزمایشگاهی که به صورت مستقیم در ساخت وساز دخیل هستند و علاوه بر این مسئولان تاثیرگذار سازمانی همچون شهرداری و سازمان نظام مهندسی مشخص خواهد شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران یادآور می شود: به این ترتیب افرادی که به طور مستقیم در فرآیند ساخت وساز نقش دارند، باید شخصاً در زمان اجرای گودبرداری حضور داشته باشند و عوامل نظارتی همچون سازمان نظام مهندسی و شهرداری در پایان پروژه حضور عوامل اجرایی در زمان گودبرداری را تایید کنند.

غفرانی تاکید می کند: با این روند مسئولیت  هر سازمان کاملاً مشخص می شود و دیگر هیچ سازمانی مسئولیت خود را بر دوش دیگری نمی اندازد.

باید مسئولان ودست‌اندرکاران ساخت و ساز در کشور از شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی ساختمان گرفته تا وزارت شهرسازی و سایر مراجع، نسبت به روند صعودی آمار حوادث ناشی از گودبرداریهای غیر اصولی حساسیت بیشتری به خرج دهند تا حوادث ناشی از این گودبرداری ها به حداقل برسد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها