امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59587
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرگزاری فارس، «صدای آمریکا» در گزارشی نوشت که همزمان که بحران سیاسی در آمریکا و تعطیلی دولت واشنگتن به دلیل بن بست بودجه در کنگره این کشور ...

به گزارش خبرگزاری فارس، «صدای آمریکا» در گزارشی نوشت که همزمان که بحران سیاسی در آمریکا و تعطیلی دولت واشنگتن به دلیل بن بست بودجه در کنگره این کشور وارد دومین هفته خود شده است، نگرانی رو به رشدی درباره تاثیر مخرب این بن بست روی وجه جهانی آمریکا ایجاد شده است.

بر اساس این گزارش، «جان بینر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اینطور می گوید که :«زمان آن فرا رسیده است که ما بنشینیم و اختلاف هایمان را حل کنیم». این درحالیست که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا می گوید: «ما نمی توانیم کاری کنیم که اخاذی و زورگیری در دموکراسی ما امری عادی و همیشگی شود».

به این ترتیب، نشانه ای از فروکش مجادله سر تعطیلی دولت واشنگتن دیده نمی شود.

در حال حاضر، یک ضرب الاجل خطرناک دیگر نیز به زودی نمایان می شود و آن تاریخ 17 اکتبر و زمانی است که کنگره آمریکا باید سقف قرض گیری دولت آمریکا را افزایش دهد و در غیر این صورت، آمریکا در مسیر ورشکستگی مالی قرار خواهد گرفت.

در این گزارش به اظهارات «بورلی توماس» از تحلیلگران مالی اشاره شده که بن بست بودجه در آمریکا را نشانه دیوانگی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه این کشور توصیف و اعلام کرده است که: من فکر می کنم که این (بن بست بودجه) حقیقتا به سیاست های دو حزب مربوط می شود؛ آنها (دموکرات ها و جمهوریخواهان) به فکر پیامدهای گسترده (این بن بست) نیستند.

بر اساس این گزارش، «جیمز لیندسی» از اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا نیز می گوید که اگرچه همواره حد معینی از اختلاف در واشنگتن دیده شده است اما سطح اختلالی که امروزه در واشنگتن دیده می شود، به قدری نامطلوب است که در حال تضعیف آمریکا در عرصه جهانی است.

لیندسی گفته است: من فکر می کنم که این (بن بست بودجه) سؤالات حقیقی را در ذهن بسیاری از ملت ها و سران خارجی ایجاد کرده است مبنی بر اینکه آیا آمریکا کشوری است که بتوان روی آن حساب کرد؟

صدای آمریکا در ادامه به لغو سفر آسیایی اوباما به دلیل تعطیلی دولت واشنگتن اشاره کرده و به نقل از لیندسی می نویسد که ماندن اوباما در آمریکا و نرفتن وی به سفر آسیایی اش، منجر به ناامیدی رهبران آسیا شده است.

لیدنسی می گوید که رهبران آسیایی می بینند که آمریکا بیشتر از آنکه نقشی مهم در منطقه ایفا کند، روی مشکلات خاص خود متمرکز شده است.

این عضو اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا معتقد است که آمریکا در حال تلو تلو خوردن از یک بحران مالی به سوی یک بحران مالی دیگر است و این امر منجر می شود آمریکا تبدیل به کشوری شود که نمی تواند روی آینده خود سرمایه گذاری کند و دیگر به سختی می تواند الگویی برای الهام بخشیدن به دیگر کشورها باشد.

از طرف دیگر، «جان فورتیر» از مرکز سیاست دو حزبی آمریکا با اشاره به اینکه اختلال امروزه در عملکرد دولت واشنگتن به این زودی ها رفع نمی شود، گفته است که دولت آمریکا یک دولت مجزا و گرفتار اختلاف است که احزاب آن با یکدیگر بسیار اختلاف دارند.

صدای آمریکا در انتهای گزارش خود نوشته است که جنگ سیاسی در واشنگتن در جریان است اما تا زمانیکه حل نشود، تمام جهان تاثیرات این جنگ را حس خواهند کرد.

این گزارش در شرایطی منتشر می شود که تعطیلی دولت واشنگتن وارد نهمین روز خود شده است و هنوز قانونگذاران دموکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا نتوانسته اند بر سر تصویب قانون بودجه جامعه برای سال مالی جدید دولت واشنگتن که از اول اکتبر جاری آغاز شده است، به توافق برسند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها