امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59640
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۱
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که در صدر هیئت پارلمانی جهت شرکت در یکصد و ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که در صدر هیئت پارلمانی جهت شرکت در یکصد و بیست و نهمین اجلاس بین المجالس جهانی در ژنو به سر می‌برد، با حضور در یک کنفرانس خبری به سوالات رسانه‌های داخلی و خارجی پاسخ داد.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار ژاپنی که خواستار موضع واقع‌بینانه وی در خصوص مذاکرات آینده هسته‌ای در ژنو شد، اظهار داشت: نگاه من مثبت است و برخی کشورهایی هم که قبلا دنبال تحریم و تهدید بودند، امروز متوجه شدند که از طریق سیاسی می توان مسایل را حل کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید ارزیابی شما از مواضع دوگانه آمریکا که از یک طرف موضوع مذاکره را مطرح می کنند و از طرف دیگر می گویند گزینه نظامی روی میز است، چیست، گفت: این مدل موضع‌گیری‌ها برای خود آمریکایی‌ها و برای پرستیژشان بد است.

لاریجانی افزود: البته در ایران هم کسی برای این تهدیدات ارزش قائل نیست.

خبرنگار رویترز نیز از رییس مجلس پرسید که روزنامه وال استریت ژورنال در مطلبی نوشته که ایران حاضر به دادن امتیازات است و مشخصا به موضوع غنی سازی 20 درصدی اشاره کرده و گفته ایران در این باره بسته پیشنهادی نیز ارائه کرده است.

لاریجانی در پاسخ به این موضوع گفت: من نباید پاسخ دهم. از خود روزنامه وال استریت بپرسید. صبر کنید تا این مسئله در مذاکرات، دقیق تر مشخص شود چراکه برخی حرفهای رسانه ها جنبه حدس وگمان دارد.

وی در پاسخ به خبرنگار برزیلی که از لاریجانی پرسید آیا در مذاکرات آینده ژنو توافقات قبلی با آقای لولا (رییس جمهور سابق بریل) نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت، گفت: آن بحثی که آقای لولا مطرح کرد، مربوط به تبادل سوخت 20 درصد بود. آژانس و برخی کشورها سوخت راکتور تهران را تامین نکردند و ما مجبور شدیم خودمان آن را تامین کنیم.

وی درباره حضور برزیل در این مذاکرات نیز اظهار داشت: ما از نقش آفرینی برزیل در این موضوع استقبال می‌کنیم.

رادیو دولتی آلمان یکی دیگر از رسانه‌‌هایی بود که در این مصاحبه مطبوعاتی شرکت کرد.

خبرنگار این رادیو خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در ابتدای صحبت‌های خود اعلام کردید موضوعات این دوره از مذاکرات متفاوت است، مشخصاً این تفاوت چیست؟ که لاریجانی پاسخ داد: من نگفتم که با دوره‌های قبل متفاوت است بلکه با بحث‌هایی که آقای لولا و اردوغان در گذشته مطرح کرده‌اند، متفاوت است فکر می‌کنم متن مذاکرات مهمترین مسئله مذاکرات است.

رئیس‌مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ایران به دنبال دانش هسته‌ای صلح‌آمیز است و این را به عنوان بخشی از حقوق خود می‌داند، طرف دیگر ادعا می‌کند که ما به دنبال سلاح هسته‌ای هستیم، ما نیز قبول داریم سلاح هسته‌ای امر مخربی است پس باید فرمول‌بندی معینی وجود داشته باشد که این دو موضوع مشخص شود.

لاریجانی با بیان اینکه این تمایز کار چندان مشکلی نیست و راه حل‌های متفاوتی می‌تواند داشته باشد، گفت: اگر قصد اصلی، روشن شدن دقیق فعالیت هسته‌ای ایران باشد چندان کار مشکلی نیست اما گاهی حرف‌های دیگری می‌زنند که جای بحث دارد.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار سوئیسی که پرسیده بود آیا از طرحی که آقای آمبول به عنوان مذاکره کننده سوئیسی در چند سال پیش مطرح کرده بود، در این مذاکرات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: برخی نکاتی که آقای آمبول مطرح کردند قابل استفاده است و نقش و حضور کشور سوئیس را در این مذاکرات مثبت ارزیابی می‌کنیم.

خبرنگار آمریکایی نیز از لاریجانی پرسید: پس از مذاکرات قبلی ژنو، توافقی بین ایران و آمریکا حاصل شد و آمریکا برای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی چراغ سبز نشان داد، آیا در توافقات پیش رو نیز ممکن است چنین مسائلی مطرح شود و مشکلات اقتصادی را حل کند؟

رییس مجلس پاسخ داد: مشکلات اقتصادی در ایران ربطی به سازمان تجارت جهانی ندارد، خیلی هم مرتبط با تحریم‌ها نیست، ما مشکلات مدیریتی داشتیم که باید مرتفع شود.

وی با بیان اینکه مسیر ما به سمت حل این مسائل خواهد بود، تصریح کرد: ما برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی آمادگی‌هایی در کشور داریم که البته زمان‌بر است.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران موضع خود را در مذاکرات تغییر می‌دهد، گفت: دولت جدید ایران آماده مذاکره است و روش‌های مذاکراتی جدیدی دارد و ایران به دنبال حل مسئله از طریق مذاکرات سیاسی است.

وی ادامه داد: این مذاکرات بیش از آنکه احتیاج به عقب‌نشینی داشته باشد، نیازمند فهم عمیق موضوع است.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به خبرنگار الجزایری که عنوان کرد نزدیکی ایران با آمریکا برخی کشورهای عربی همسایه را نگران کرده است، گفت: کشورهای عربی همسایگان ما هستند و همگی مسلمانند، استراتژی ما نیز گسترش روابط با همسایگان است.

لاریجانی اظهار داشت: ما روابط تجاری خوبی با تعدادی از این کشورها داریم اما اختلاف نظرهایی نیز در برخی امور وجود دارد که چندان اهمیتی ندارد و در مذاکرات قابل حل است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد تحولات مصر و دیدگاه ایران نسبت به آن گفت: ما از تحولاتی که در مصر رخ داده ناراحتیم، در مصر انقلاب بزرگی رخ داد اما مشکلاتی برای آن به وجود آمد. مصر یک کشور مهم در خاورمیانه است و در مسائل مختلف در بین کشورهای عربی پیشرو بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حرکت دموکراتیکی که در مصر آغاز شده مورد حمایت ما بوده است، اظهار داشت: گروه‌های مصری باید دقت و تلاش کنند تا به یک وفاق ملی برسند، قطعا مشکلات مصر، سوریه و بحرین راه حل نظامی ندارد.
لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد شفافیت ایران در موضوع انرژی هسته‌ای اظهار داشت: ما در خصوص شفافیت با کسی اختلاف نظر نداریم، ایران عضو آژانس هسته‌ای است و NPT را پذیرفته‌است، امروز آژانس در مراکز هسته‌ای دوربین و ناظر دارد. اما برای ایران نباید مقررات بین‌المللی جدیدی وضع کنند.
رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا آمریکایی‌ها اعتماد جمهوری اسلامی ایران را جلب کرده‌اند، تاکید کرد: باید در این زمینه واقع‌بین بود و نمی‌توان ظرف چند روز به کشوری اعتماد کرد که بیش از نیم قرن به ایران ظلم و ستم کرده‌ و در این کشور کودتا به راه انداختند. اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که منتظر اعتماد قبل از مذاکرات باشیم نه بعد از آن.
خبرنگار بلومبرگ خطاب به لاریجانی گفت: جنابعالی در دوره‌های پیشین وظیفه انجام مذاکرات را عهده‌دار بودید و می‌دانید که هر دو طرف درگیر مذاکره باید یک سری امتیاز بدهند، برای مذاکرات آینده در ژنو، ایران چه امتیازاتی خواهد داد؟
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال گفت: بیش از آنکه به رد و بدل کردن امتیازات بیندیشیم باید به فهم درست مطلب فکر کنیم، جنس این مذاکرات مثل یک معامله تجاری نیست.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها