امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۷:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59653
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کشتارگاه معیصم شهر مکه مکرمه که زیر نظر طرح بهره برداری از گوشت قربانی وابسته به بانک توسعه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کشتارگاه معیصم شهر مکه مکرمه که زیر نظر طرح بهره برداری از گوشت قربانی وابسته به بانک توسعه اسلامی اداره می‌شود، از دو بخش کشتارگاهی روباز و مجموعه کشتارگاه مدرنیزه تشکیل شده است.

در مجموعه نخست که به کشتارگاه شتر و گاو معروف است، کشتار در فضای باز رخ می‌دهد و دام مورد نیاز قربانی به‌طور مستقیم از دامدار خریداری می‌شود و هر زائر علاوه بر بهای خرید دام باید مبلغ 150 ریال عربستان بابت بخشی از هزینه ذبح، سلاخی، نظافت دام و دیگر خدمات شرعی و بهداشتی و بارگیری گوشت دام به مقصد افراد مستحق پرداخت کند. البته هزینه جاری بیش از مبلغ مزبور است.

در مجموعه کشتارگاه‌های مدرن که در سال 1420 هجری قمری احداث شد، از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و مدرن‌ترین سیستم‌ها جهت ذبح قربانی با نظارت شرعی و دامپزشکی استفاده می‌شود.

کشتارگاه‌های مدرن از 4 واحد کشتارگاهی تشکیل می‌شود که در هر کدام از انها حداقل یک‌صد هزار رأس گوسفند نگهداری می‌شود و حجاج می‌توانند دام مورد نیاز خود را به صورت مستقیم خریداری و نوع دام خود را انتخاب و شخصاً دام خود را ذبح یا اینکه بانک را در ذبح قربانی خود وکیل کند.

در هر واحد از واحدهای چهارگانه یک یا دو نوع دام وجود دارد که قیمت آن در مبادی ورودی هر واحد نصب شده این قیمت شامل بهای دام و سایر هزینه‌های کشتارگاهی و بارگیری گوشت‌ها به افراد مستحق است.

علاوه بر این واحد کشتارگاهی، کشتارگاه‌های بسته‌ای وجود دارد که به ذبح گوسفندان اختصاص دارد.

ذبح قربانی در این کشتارگاه بر اساس سیستم توکیل (وکالت دادن) صورت می‌گیرد.

در کشتارگاه شماره 1 معیصم هر 30 نفر می‌توانند به یک ذابح وکالت دهند تا قربانی آنها را ذبح کند. کوپن خرید دام جهت ذبح در این کشتارگاه توسط شرکت‌ها و مؤسسات معینی در نقاط مختلف مکه و مشاعر و مبادی ورودی کشور به فروش می‌رسد.

طرح کشتارگاه الکترونیکی که هم اکنون در دست اجرا است، نخستین بار توسط دو مسلمان آلمانی در کشتارگاه معیصم با مشارکت  80 ذابح از آلمان به‌طور آزمایشی اجرا شد.

در این طرح که زیر نظر مرکز طرح‌های توسعه وزارت امور شهرداری‌ها و بخشداری‌های عربستان در دست اجرا است، فقط شتر و گاو ذبح می‌شود و هر دام قبل از ذبح و هنگام آن از 15 مرحله عبور می‌کند.

این کشتارگاه دارای 4 واحد کشتاری است که 2 واحد آن امسال و 2 واحد دیگر آن در سال آینده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. ظرفیت این کشتارگاه ذبح 10 هزار رأس شتر و گاو ظرف 4 روز است و هزینه احداث آن بالغ بر 56 میلیون ریال عربستان است.

مخزن جمع آوری و نگهداری خون قربانی و واحد فرآوری شیمیایی آن جهت جلوگیری از انتشار میکروب‌ها و باکتری‌ها احداث شده است.

استقبال حجاج از کارت اعتباری خرید گوسفند قربانی

رئیس بانک توسعه اسلامی گفت: ارائه خرید کارت‌های اعتباری از طریق اینترنت برای حجاج باعث شده است، تا تبادل اوراق به سهولت انجام گیرد و آنها مشتاق شوند تا از این طریق گوسفند قربانی موسم حج را خریداری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از بانک توسعه اسلامی، رئیس بانک توسعه اسلامی در آستانه عید قربان خواستار برگزاری جلسه هماهنگی برای کشتارگاه «المعیصم» در موسم حج برای عید قربان شد.

احمد محمدعلی رئیس بانک توسعه اسلامی و رئیس کمیته مشرف بر این طرح، روز پنج شنبه جلسه‌ای جهت بررسی کشتارگاه «المعیصم» مکان قربانی کردن دام‌ها و هدیه‌ها با نمایندگانی از طرف دولت، شهرداری، وزارت کشور، وزارت مالی، وزارت دادگستری، وزارت اوقاف و ارشاد، وزارت حج، وزارت کشاورزی و دانشگاه پژوهشی حج عربستان و بانک توسعه اسلامی برگزار کرد.

تسهیل ساز و کارهای اجرایی برنامه‌ها در موسم حج و اعلام آمادگی کشتارگاه‌های المعیصم در منی با هدف اطلاع رسانی به دیگر کشتارگاه‌ها از نتایج این نشست بود.

بنابراین گزارش، عربستان این آمادگی را دارد تا گزارش هدیه‌ها و قربانی کردن موسم حج را به بانک توسعه اسلامی ارائه دهد.

رئیس بانک توسعه اسلامی با توضیح اینکه حجاج خانه خدا هر ساله بیشتر می‌شوند، گفت: سال گذشته گزارش‌هایی درباره قربانی کردن یک میلیون رأس گوسفند از طرف حجاج همه کشورهای جهان داشتیم و این به همت همکاری عربستان در توسعه ارتباطات بانکی، بازاریابی، اوراق قرضه عربستان، بورس و انجمن زائران خیّر است.

احمد محمد علی در این خصوص گفت: ارائه خرید کارت‌های اعتباری از طریق سایت www. adahi. org برای حجاج در طول سال باعث شده است، تا تبادل اوراق به سهولت انجام شود و همچنین مشتاق شوند تا از این طریق گوسفند موسم حج را هم خریداری کنند.

خرید کارت‌های اعتباری هدیه و قربانی کردن دام‌ها از طریق اینترنت و تلفن‌های بانکی در سراسر عربستان ارائه می‌شود.

قیمت گوسفند برای قربانی کردن در موسم حج در عربستان 490 ریال معادل 131 دلار و 101 یورو است که این قیمت بر اساس معادلات روزانه محاسبه شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها