امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59666
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، گالری‌های تهران اعم از دی، آریا، الهه،‌شکوه،‌ساربان، مؤسسه صبا، خانه هنرمندان و موزه هنرهای معاصر تهران میزبان ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، گالری‌های تهران اعم از دی، آریا، الهه،‌شکوه،‌ساربان، مؤسسه صبا، خانه هنرمندان و موزه هنرهای معاصر تهران میزبان نمایشگاه‌های مختلفی در رشته‌های نقاشی، طراحی، عکس، حجم، خوشنویس و. ..هستند.‌
 
گالری دی
نمایشگاهی از عکس‌های «مجید دوخته‌چی‌زاده » با عنوان «چندگانگی» عصر جمعه 19 مهرماه در گالری دی افتتاح می‌شود.

دوخته‌چی‌زاده در این نمایشگاه 15 قطعه عکس رنگی در ابعاد 60 در 80 و 150 در 100 ارائه داده که همگی بر روی کاغذ بوم چاپ شده است.

دوخته چی زاده درباره این نمایشگاه نوشته است: «زمان و مکان، بخشی از هویت آدم‌هایی را می‌سازد که در آن زندگی می‌کنند. تغییر زمان و مکان می‌تواند به تغییر هویت آدمها منجر شود، حتی جابجایی اشیا از مکانی به مکان دیگر تابع این امر است. اشیا در زمان و مکان جدید، معنای دیگری پیدا می کنند، درست مثل آدمها. حرکت در زمان و مکان فقط حرکت فیزیکی نیست، بلکه مفهومی ارزشی و فلسفی نیز دارد. فرهنگ ها نیز در اثر این تغییرات متحول می شوند و معانی جدیدی می یابند.»

مجموعه عکس‌های «چندگانگی » بر محور تغییر مکان، تغییر زمان و جابجایی آدم‌ها و اشیاء پدید آمده است که منجر به ایجاد وضعیت چندگانه‌ای برای آنها شده است. چندگانگی در دنیای ذهنی هنرمند، داستان این تغییرات است و بخشی از دغدغه‌های وی در دنیای پرتلاطم امروز بیان می‌شود.

نمایشگاه عکس‌های «مجید دوخته‌چی‌زاده » تا 29 مهرماه در گالری دی واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از نیایش، روبروی پارک ملت، کوچه عاطفی پلاک 130 برپاست و علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه از ساعت 16 تا 20 از این آثار دیدن کنند.
 
گالری آریا
گالری آریا روز پنج‌شنبه 18 مهرماه پذیرای نمایشگاهی از آثار مرجان صداقتی با عنوان «طراحی بر لبه تیغ» است.

این نمایشگاه تا 29 مهرماه از ساعت 10 تا 20 پذیرای علاقه‌مندان به آثار هنری است.

گالری آریا در خیابان ولیعصر، بالاتر از سه راه بهشتی، کوی زرین واقع است.
 
گالری الهه
نمایشگاه آثار مریم طباطبایی با عنوان «حرمان» جمعه 19 مهرماه در گالری الهه برپا می‌شود.

این نمایشگاه شامل مجموعه‌ای از آثار نقاشی، مجسمه‌ و چیدمان‌های این هنرمند است.

طباطبایی درباره آثارش نوشته است: این کارها شاید شعری باشد برای ملال، تنهایی و بیگانگی، یاس و خشم، یا که خواهش آرام و بی‌رمقی برای روزنه‌های امید. شاید داستانی عاشقانه باشد، تهی شده از عشق اما. داستانی از جدایی و فقدان. شاید گریزگاهی باشد از هراسی در واقعیت که روز به روز بزرگتر و تیره‌تر خود می‌نمایاند. هراس از بی‌عاطفگی و خشکی و نداشتن هیچ احساسی برابر خود، دیگری، خانه، اشیاء، اتاق، شهر و جهانی که در عین جدایی و یکه‌گی برابرش، یگانه با آن، شبیه آن، در پیوند با آنیم.»

نمایشگاه «حرمان» تا 29 مهرماه در گالری الهه واقع در تهران، بلوار آفریقا، انتهای خیابان گلفام، بن بست امینی، پلاک3 برپاست. 
گالری شکوه

گالری شکوه ، عصر جمعه 19 مهرماه میزبان نمایشگاهی بسیار متفاوتی با عنوان «نورنوشت» است. هر یک از آثار این نمایشگاه با همکاری دو هنرمند با استفاده از نور خلق شده است.

آثار مشترک خطاطی و عکاسی «احمد آریامنش» و «سهیل قربان‌دایی‌پور» شامل 22 اثر است که از همنشینی خط و عکس به صورت تلفیقی پدید آمده است.

در متن این آثار که حاصل تجربه دو سال اخیر این دو هنرمند است ، نوشته هایی با مضامین اسامی ائمه ،اسم خدا ،کلماتی مانند مهر ،محبت ،دوستی و صلح و تک کلمه هایی از شعرهای فارسی دیده می شود که همگی به نوعی با نور نوشته شده اند. در این آثار خبری از پالت رنگ، مرکب و قلم نیست و تابلوهایی با فضاهای رنگی و سیاه و سفید ،مینیمال و آبسترکت تنها با تلالو نور خلق شده‌اند.

نمایشگاه متفاوت و خاص «نور نوشت» تا 24 مهر در گالری شکوه واقع در خیابان فرمانیه ،بلوار اندرزگو ،خیابان سلیمی شمالی ،کوچه امیر نوری ،پلاک 19 دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه از ساعت 16 تا 20 از این آثار دیدن کنند.
 
گالری ساربان
محمد سعید نقاشیان تازه ترین آثار خود را در نمایشگاهی با عنوان ناکجا آباد از روز جمعه 19 مهرماه از ساعت 16 تا 20 در این گالری به نمایش می‌گذارد.

محوریت این نمایشگاه، جایگاه پرنده در تفکر اشراقی است که بازتاب این نوع تفکر در اندیشه‌های حضرات ابن سینا، غزالی، عطار نیشابوری و شیخ اشراق وجود دارد.

این بزرگان از وجود پرنده به عنوان نمادی برای پرواز روح انسانی به عالم ناکجا آباد استفاده کرده اند.

در آثار عطار نیشابوری به خصوص منطق الطیر او، این مفهوم مصداق بارزی دارد.

در این مجموعه نمایشگاهی، سعی بر آن شده تا این مفاهیم بلند عرفانی و سمبولیک به عینیت درآمده و در قالب خوشنویسی و نقاشی و تلفیق این دو با هم به تصویر کشیده شود.

نمایشگاه ناکجا آباد 19 مهرماه از ساعت 16 تا 20 افتتاح می‌شود و تا 29 مهرماه ادامه دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این آثار همه روزه به جز سه شنبه‌ها از ساعت 16 تا 20 به گالری ساربان واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان صابونچی (مهناز)، کوچه مهماندوست، پلاک 8 مراجعه کنند.
 
گالری ویژه

مراسم بزرگداشت ابراهیم حقیقی به همراه نمایشگاهی از آثار این طراح گرافیک روز جمعه 19 مهرماه در گالری مدرسه ویژه برگزار می‌شود.

 در این مراسم که با حضور هوشنگ گلمکانی و مجید عباسی برگزار خواهد شد، پوسترهای سینمایی ابراهیم حقیقی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 
 
گالری تابستان (خانه هنرمندان)

مراسم نکوداشت و نمایشگاهی از آثار هنرمند فقید «جمال‌الدین خرمی‌نژاد» جمعه 19 مهرماه در گالری تابستان خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.

در این نمایشگاه حدود 30 اثر مربوط به آخرین سال‌های زندگی حرفه‌ای این هنرمند به نمایش درخواهد آمد. 

گالری‌های ممیز، پاییز و زمستان

گالر‌های ممیز، پاییز و زمستان خانه هنرمندان ایران در اختیار نمایشگاه سالانه خانه هنرمندان با عنوان «سال 2» قرار گرفته است.

در این نمایشگاه آثاری از 66 هنرمند جوان در عرصه هنرهای تجسمی ارائه شده است.

این نمایشگاه که دومین سال برگزاری خود را پشت سر می گذارد به نمایش و فروش آثار هنرمندان اختصاص دارد.

این نمایشگاه تا 28 مهرماه از ساعت 18 تا 20 پذیرای علاقه‌مندان است.
 
مؤسسه فرهنگی و هنری صبا

بزرگترین فضای نمایشگاهی آثار هنری این روزها در اختیار ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوان قرار دارد.

در این نمایشگاه 451 اثر از 220 هنرمند جوان در 9 رشته نقاشی،‌نقاشی خط، تصویرسازی، طراحی، حجم، کاریکاتور، پوستر، فتوآرت، ویدئوآرت روی دیوار رفته است.

آثار این نمایشگاه با توجه به دو موضوع «خانواده» و «طبیعت» ارائه شده است.

این نمایشگاه تا 12 آبان‌ماه ادامه دارد.
 
موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران میزبان نمایشگاهی از آثار هشت هنرمند مکتب سقاخانه است و آثاری از منصور قندریز،‌ حسین زنده‌رودی، فرامرز پیلارام، مسعود عربشاهی، پرویز تناولی، ناصر اویسی، ژازه طباطبایی و صادق تبریزی در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

این نمایشگاه به حدود 100 اثر نقاشی، طراحی، چاپ و آثار حجمی نخستین هنرمندان جنبش سقاخانه اختصاص دارد که برای اولین بار بعد از 30 سال به صورت یک جا در این موزه به نمایش درآمده است.
این نمایشگاه تا آبان ماه ادامه دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها