امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59705
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 170
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ریچارد هاس در گفت‌وگویی که بر روی پایگاه خبری «شورای روابط خارجی آمریکا» قرار گرفت، درباره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ریچارد هاس در گفت‌وگویی که بر روی پایگاه خبری «شورای روابط خارجی آمریکا» قرار گرفت، درباره پیام تعطیلی دولت فدرال برای سایر جامعه جهانی گفت: این اتفاق، این پیام را ارسال می‌کند که کشور دچار دو دستگی شده است. این امر مطمئنا هر نوع جاذبه‌ای را برای الگوی سیاسی آمریکا کاهش می‌دهد و سئوالاتی را درباره قابل اعتماد بودن و قابل پیش‌بینی بودن آمریکا به وجود می‌آورد؛ عناصری که برای یک قدرت بزرگ تاثیرگذار حیاتی به شمار می‌آیند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برای آن بخش‌هایی از جهان که به کمک آمریکا و حضور نظامی آمریکا وابسته هستند، طبیعتا این اتفاق سئوالاتی را به وجود می‌آورد. هرگز مشخص نشد آیا کنگره استفاده از نیروی نظامی علیه سوریه را مجاز خواهد کرد یا نه. این امر به این حس قوت می‌بخشد که وقتی پای سیاست خارجی به میان می‌آید، کنگره شریک قابل اعتمادی برای رئیس جمهور نیست. این اتفاق همچنین این پیام را به دشمنان‌مان ارسال می‌کند که، بار دیگر، آمریکا غیر قابل پیش‌بینی است.

در بخش دیگری از این گفت‌وگو از ریچارد هاس سئوال شد، «به نظر می‌رسد اوباما درگیر ایران و احتمال مذاکره با آن است»، که وی پاسخ داد: پافشاری بر مذاکرات ایران، با توجه به برخی خطرات، بیشتر قابل درک است. اگر جنگی باشد که ایران نیز درگیر آن باشد یا حتی اگر جنگی صورت نگیرد، سال 2014 اساسا سال متفاوتی است. با توجه به این خطرات، علاقه آمریکا (برای مذاکره با ایران) بیشتر قابل درک است چراکه واشنگتن مخالف چیزهایی نظیر تلاش برای بازسازی ساختار یک جامعه است، چه در عراق باشد یا افغانستان،‌ مصر باشد یا سوریه. دیدگاه خود من این است که تمرکز بر ایران قابل توجیه‌تر است.

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در ادامه با اشاره به اینکه خویشتن‌داری لازم است، گفت: ما نمی‌خواهیم تجربه عراق و افغانستان تکرار شود. مشکل دولت، اغلب نبودِ ارتباط میان لفاظی‌های بلندپروازانه ما نظیر «اسد باید برود» است یا در جاهایی مثل لیبی است؛ جایی که تلاش کردیم دولت را سرنگون کنیم اما در اینکه بهتر از آن جایگزین قبلی شود، کم‌ کاری کردیم.

ریچارد هاس در پاسخ به این سئوال که آیا آمریکا از طریق همراهی با روسیه بر سر سوریه، اقدام درستی انجام داده است یا خیر، تاکید کرد:‌ ماحصل این توافقنامه، دور کردن معضل استفاده از تسلیحات شیمیایی به دست سوری‌ها بود. این کار احتمال استفاده آمریکا از نیروی نظامی را نیز کاهش داد، بنابراین، نتیجه این توافقنامه از بین بردن تسلیحات شیمیایی و نیز اقدام نظامی آمریکا بود. البته این توافقنامه تاثیر اندکی بر تراژدی جنگ داخلی و منطقه‌ای در سوریه داشت.

از ریچارد هاس سئوال شد که به نظر می‌رسد کنگره در حال حاضر توجه چندانی به سیاست خارجی ندارد که وی در پاسخ گفت: بسیار کم. به اعتقاد من، هیچ درکی از توان بالقوه آمریکا برای خوب عمل کردن در جهان آنهم با هزینه‌های معقول وجود ندارد. متاسفم که ما حمایت داخلی را برای آنچه مسئولیت جهانی‌سازی می‌خوانیم، کسب نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: اگر رئیس جمهور بتواند با ایران به توافق برسد، مشخص نیست که آیا توان این را دارد که تایید کنگره برای کاهش تحریم‌ها را بگیرد یا خیر. بنابراین آنچه درباره تعطیلی دولت فدرال برای من نگران‌کننده است، قطع روابط میان رئیس جمهور و کنگره است. آنچه تعطیلی دولت را نگران کننده کرده، این است که قابل پیش‌بینی بودن برای توانمندی یک کشور بزرگی که می‌خواهد قدرت بزرگ باشد،‌ حائز اهمیت است.

وی بر این باور است که تعطیلی دولت این نگرانی را به وجود آورده است که عملکرد بد سیاسی دولت بزرگترین تهدید را بر امنیت ملی آمریکا تحمیل می‌کند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها