امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59737
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۵
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری در اختنتامیه سیزدهمین کنفرانس آمبودزمان ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری در اختنتامیه سیزدهمین کنفرانس آمبودزمان آسیایی اظهارداشت: بنده به نوبه خود از نتایج این کنفرانس راضی هستم و مطالب ارائه شده از سوی هیئت‌های شرکت کننده در این کنفرانس را برای ارتقاء کارآمدی آمبودزمان‌ها مفید می‌دانم.

وی با تأکید بر اولویت حمایت از حقوق شهروندی به عنوان سرلوحه فعالیت آمبودزمان را بخشی از مطالب ارائه شده از سوی کشورهای شرکت‌کننده دانست و گفت: تأکید بر تقویت و تضمین استقلال آمبودزمان‌ها و توجه به اخلاق معنویت و آموزه‌های دینی برای پاسداشت حقوق انسانها و پیشگیری از تخلف و جرم از جمله مطالب مهمی بود که در این کنفرانس مطرح شد.

وزیر دادگستری تصریح کرد: بی تردید گفت‌وگوی بی واسطه مردم با مسئولان به عنوان یکی از وجوه اجتناب‌ناپذیر مردم سالاری فرصتی برای مشارکت عموم در حیات اجتماعی محسوب می‌شود و راه را برای اصلاح امور در جهت منافع مردم هموار می‌کند که در این میان آمبودزمان یک فرصت ویژه و نوید‌بخش است.

حجت‌الاسلام پورمحمدی آمبودزمان را تریبونی برای شهروندان عادی و صدای افراد بی صدا خواند و گفت: آمبودزمان می‌تواند بدون مزاحمت بروکراسی‌های معمول یا دارای، برخوردهای سلیقه‌ای و اعمال فشارهای نابجا اعتراض و شکوائیه آحاد جامعه را تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری کند.

وی افزود: به عبارت دیگر آمبودزمان به عنوان یک نهاد مستقل اولاً بسترساز مشورت و گفت‌وگوی بی واسطه حاکمیت با شهروندان است و باید زمینه‌های حضور شهروندان در وجوه مختلف فعالیت‌های اجتماعی را تضمین می‌کند.

پور محمدی گفت: یک نظام اداری مناسب و کارآمد در کنار شاخصه‌هایی نظیر ساده‌سازی فرآیندها، تسریع در انجام امور و به سرانجام رساندن آنها باید از شائبه هرگونه تبانی و فساد به دور باشد.

وی افزود: فساد منابع ملی را از بین می‌برد و ریشه‌ها و پشتوانه‌های عمومی را تخریب می‌کند و در نهایت حکومتها را به انحطاط می‌کشاند.

وزیر دادگستری تأکید کرد: بر این اساس در جمهوری اسلامی ایران مقابله همه جانبه با فساد نه تنها هیچگاه دست کم گرفته نشده بلکه همواره مورد تأکید و توجه دولتمردان و آحاد ملت بوده است.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تأسیس مبارزه با وجود مختلف فساد را در دستور کار داشته و قوانین کارآمدی را در این زمینه تدوین کرده است.

وی افزود: همچنین دولت با آگاهی از نقش نیروی انسانی و مجموعه کارکنان واحدهای مختلف اداری در کیفیت و ارائه خدمات و در نتیجه ایجاد حفظ رضایت در شهروندان لوایح متعددی را در زمینه تصدیق و تنظیم کارکنان دستگاه اجرایی تدوین کرده است.

وزیر دادگستری با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا 73 درصد شهروندان ایران شرکت کردند که بی شک در سطح بالاترین مشارکت‌ها در سطح بین‌المللی است.

وی یکی از شعارهای اصلی دولت جدید را حفظ حقوق شهروندی، احترام به همه مردم و پاسخ‌ویی و صداقت دانست و گفت: خوشبختانه این شعار با استقبال وسیع و معنادار مردم رو به تحقق است و موجب افزایش اعتماد عمومی و امید به آینده شده است.

وزیر دادگستری تصریح کرد: استقلال مثال زدنی و بی بدیل قوه قضاییه در ایران و برخورداری از موقعیت برابر با دیگر قوای کشور و همچنین حق برخورداری از نظارت همه دستگاه‌های کشور، پایگاهی مطمئن برای تحقق عدالت در جامعه است.

وی افزود: همانگونه که فساد اداری با حقوق شهروندی در تضاد است و حقوق شهروندان در یک سیستم غیر قابل اعتماد و فاسد تأمین نمی‌شود، تنها در سایه مراقبت دقیق سازمان‌های ناظر دولتی و غیر دولتی و واحدهای عمومی مستقل نظیر آمبودزمان‌ها می‌توان یک نظام اداری سالم و مبتنی بر اصول را مستقر کرد.

پورمحمدی اظهار داشت: امروزه مبارزه با فساد دغدغه مشترک همه ما و شماست. در این امر که ناکارآمدی و تبعیض زمینه‌ساز فساد و تضییع حقوق شهروندی است همفکر هستیم چرا که تبعیض نه تنها زمینه‌ساز فساد بلکه خود فساد است و در نهایت به نقض حقوق شهروندان منجر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد در بعد ملی تنها با اعتراض در مقابل رویه‌های نادرست و وجوه ضد بشری علیه منافع و حقوق شهروندان کامل می‌شود و توفیق در عرصه بین‌المللی منوط به اراده جهانی برای همکاری صادقانه و حق‌طلبانه بین‌المللی خواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها