امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5974
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۲۷
تعداد بازدید: 112
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: حمایت از کارخانه های تولید کاغذ در کشور از توصیه های حکیمانه مقام معظم رهبری برای غلبه ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: حمایت از کارخانه های تولید کاغذ در کشور از توصیه های حکیمانه مقام معظم رهبری برای غلبه بر مشکل گرانی کاغذ بوده و هست که متاسفانه هنوز این توصیه حکیمانه به شکل کامل تحقق نیافته و نتیجه آن وضعیت نابسامان کاغذ در کشورمان است.

در میان راهکارهای گوناگونی که مسئولان و کارشناسان مختلف برای غلبه بر مشکل گرانی کاغذ در کشورمان مطرح کرده، جامع ترین راهکار همان توصیه حکیمانه مقام معظم رهبری در این زمینه است که ایشان در دیدار از نمایشگاه کتاب امسال بیان کردند.

وقتی یکی از ناشران کشور در هنگام بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه موضوع گرانی کاغذ را هم در کنار مسائل دیگر نمایشگاه امسال مطرح کرد، ایشان حمایت از تولید داخلی در بخش کاغذ را توصیه کردند که بدون شک راهکار حکیمانه ای است. هم به لحاظ قطع وابستگی به کاغذ که یکی از ضرورت های استقلال ملی است و هم به دلیل به صرفه بودن و حمایت از تولید و کار ایرانی که باعث رونق چرخ های اقتصاد ملی در بخش صنعت کاغذ خواهد شد.

البته این توصیه مقام معظم رهبری چندی پیش هم مطرح شده بود. ایشان در سال قبل خطاب به وزیر ارشاد درباره گرانی کاغذ که مهم ترین دغدغه ناشران بود، تاکید داشتند که کارخانه های کاغذ کشور را از وضعیت تعطیلی و نیمه تعطیلی خارج کنند و راه اندازی شود.

انتظار همگان به ویژه دست اندرکاران حوزه نشر در جهت برآورده شدن این توصیه حکیمانه مقام معظم رهبری این بود که هر چه زودتر اقدامات لازم برای حمایت همه جانبه از فعالیت کارخانه های کاغذ سازی در کشور انجام شود که متاسفانه این مهم هنوز به صورت کامل تحقق نیافته است. گویا نامشخص بودن متولی مستقیم این موضوع باعث شده مسئله حمایت همه جانبه از فعالیت کارخانه های کاغذ سازی کشور تا به حال به شکل عملی تحقق نیابد. چرا که اخیراً سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی که با خبرنگاران در نمایشگاه کتاب امسال داشت، این موضوع را در حیطه وظایف وزارت صنعت و معدن دانست و از وقفه واردات کاغذ سخن به میان آورد وعنوان کرد که بخشی از افزایش قیمت ها طبیعی است چون متاسفانه در این بخش هنوز وابسته هستیم.

این بلاتکلیفی در تعیین مسئول مستقیم اجرای توصیه های مقام معظم رهبری باعث شده هر یک از وزارتخانه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت و معدن، کار اجرای این طرح را به گردن دیگری بیندازند که نتیجه آن وضعیت کنونی قیمت کاغذ در بازار داخلی شده که هر روز نسبت به روزهای قبل قیمت کاغذ بالاتر می رود و مخاطبان کتاب نتیجه این شرایط را در قیمت های نجومی پشت کتاب ها می بینند.

به نظر می رسد برای غلبه بر این مشکل، تشکیل جلسه ای فوق العاده بین مسئولان مربوطه در دو وزارتخانه یادشده ضروری است تا توافق های لازم از سوی مدیران این دو وزارتخانه مرتبط با موضوع کاغذ در کشور هر چه زودتر حاصل شود. در این صورت دست اندرکاران حوزه نشر و خوانندگان کتاب در کشورمان ثبات لازم در این حوزه را هم خواهند دید و این انتظار معقولانه ای است که برآورده شدن آن به همت مدیران مربوطه بستگی دارد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها