امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59748
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 78
یاسر مرادی کارشناس مسائل لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص بازداشت تیم تروریستی سوری- ...

یاسر مرادی کارشناس مسائل لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص بازداشت تیم تروریستی سوری- لبنانی در طرابلس از سوی اداره کل امنیت عمومی لبنان و اهداف این گروه گفت: افراد دستگیر شده مواد منفجره‌ای مانند نیترات آمونیوم عیار 33 در حدود 50 تن و سی 4داشته‌اند که حمل و نقل و نگهداری این مواد در دنیا غیر قانونی است.

وی با بیان اینکه نگهداری و حمل این مواد بدون کمک و حمایت گروه‌های بزرگ تروریستی نظیر القاعده امکان‌پذیر نیست، یادآور شد: نقشه این‌ گروه ترور افراد سیاسی لبنان از هر دو جناح بوده و همچنین کارگران سوری که در طرابلس برای کار در مکان‌هایی تجمع می‌کنند، که طی اقرار اولیه متهمان حاصل شده است.

این کارشناس مسائل لبنان با اشاره به وجود 8 نهاد اطلاعاتی موازی هم در لبنان یادآور شد: این گروه توسط اداره کل امنیت عمومی لبنان که تحت ریاست«عباس ابراهیم» است بازداشت شد که منسوب شدن وی در دولت نجیب میقاتی اتفاق افتاد و انتقادات شدید نیروهای 14 مارس را به همراه داشته و دارد چرا که وی منتسب به حزب‌الله است.

مرادی با ذکر این نکته که تروریست‌ها در 2 انفجار صورت گرفته در جنوب و شمال لبنان نیز تشدید جنگ شیعه و سنی را دنبال می‌کردند، اظهار داشت: انفجار اول لبنان در منطقه ضاحیه رخ داد که قلب تشیع است و انفجار دوم در منطقه طرابلس بوده که قلب اهل سنت لبنان به شمار می‌رود و تروریست‌ها به دنبال آن بودند تا اینطور القاء کنند که این انفجار‌ها توسط سوریه و حزب‌الله انجام می‌شود.

وی ادامه داد: تروریست‌ها قصد دارند با ناامنی در طرابلس که نزدیک مرز سوریه است منطقه‌ای حائل ایجاد کنند که نزدیک 2 سال است این هدف را دنبال می‌کنند.

این کارشناس مسائل لبنان با اشاره به اینکه امنیت این منطقه امروز در دست گروه‌هایی نزدیک و منتسب به حزب‌الله است که عملاً بدون حضور حزب‌الله ممکن است این منطقه تبدیل به عقبه تروریست‌ها در سوریه شود، خاطرنشان کرد: تروریست‌ها قصد دارند منطقه خودمختار سلفی در منطقه طرابلس و شمال لبنان ایجاد کنند تا هم حمل سلاح به سوریه راحت‌تر باشد و هم مجروحان خود در سوریه را به این منطقه آورده و مداوا کنند و تردد به داخل خاک سوریه از این طریق را تسهیل بخشند.

مرادی گفت: این انفجار‌ها در شرایطی رخ داده که بسیار حساس است، چرا که دولت لبنان هنوز تشکیل نشده و پس از 4 ماه دولت «تمام سلام» موفق به ایجاد یک دولت نشده است. اگر نقشه تروریست‌ها در منطقه اهل سنت محقق می‌شد، قطعاً امنیت لبنان زیر سوال رفته و به زودی باید شاهد درگیری‌هایی می‌بودیم که خارج شدن لبنان از بحران را تا مدت‌ها عقب می‌انداخت.

وی با بیان اینکه این امر در سالهای گذشته رخ داده بود که نمونه آن ترور رفیق حریری است که لبنان را وارد سال‌ها بحران کرد و در آن سوریه و حزب‌الله را به عنوان متهم معرفی می‌کنند، گفت: اگر این انفجار‌ها رخ می‌داد باز هم انگشت اتهام به سوی سوریه و حزب نشانه می‌رفت.

این کارشناس مسائل لبنان با ذکر این نکته که امروز جنگ شیعه و سنی و حرکات تفرقه‌انگیز در لبنان در حال افزایش است، خاطرنشان کرد: حزب‌الله تلاش دارد مانع این جنگ‌ها شود به طوریکه کنترل بخش‌های زیادی از مناطق تحت اختیار خود را به نیروهای امنیتی داده و هم نیروهای «ضباط» خود را در بعلبک جمع‌آوری کرده و هم اخیراً دستور داده که «خانه‌های مقاومت» در شهر صیدا هم جمع شود تا کوچکترین بهانه‌ای به دست گروه‌های مخالف و همچنین تروریست‌ها نیفتد.

وی در پاسخ به این سوال که چه گروه‌هایی پشت این ماجرا هستند، گفت: ما دو جریان سلفی در لبنان داریم که در جنوب و شمال لبنان هستند. سلفی‌های جنوب لبنان وابسته به قطر هستند و حتی قطر به طور آشکار از آنها حمایت می‌کند و سلفی‌های شمال لبنان وابسته به عربستان سعودی هستند. بنیاد‌های خیریه متعددی از عربستان در شمال لبنان وجود دارد که از این طریق سلفی‌ها را تغذیه پولی و فکری می‌کنند.

این کارشناس مسائل لبنان ادامه داد: پس از جابجایی سیاسی در قطر و کنار رفتن امیر سابق این کشور، عربستان تلاش می‌کند تا جای پای خود را گسترش داده و نفوذ بیشتری در لبنان داشته باشد.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها