امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59764
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۶
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی در حاشیه اجلاس بین‌المجالس جهانی در دیدار با فیلیپ لومباردی رئیس ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی در حاشیه اجلاس بین‌المجالس جهانی در دیدار با فیلیپ لومباردی رئیس مجلس سوئیس با بیان اینکه در ایران نگاه مثبتی در رابطه با کشور سوئیس وجود دارد، گفت: ملت ایران از شما به‌عنوان کشور بی‌طرف توقعات بیشتری دارند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه روابط تجاری و اقتصادی خوبی بین دو کشور بوده است، تاکید کرد: ما در رایزنی‌های سیاسی از حضور کشور شما در مسائل مهم حمایت کردیم.

لاریجانی ادامه داد: کشور شما در موضوع هسته‌ای ایران ابراز علاقه کرد و ما هم از آن استقبال کردیم. البته این همکاری با شتاب پیش نرفت که امیدوارم شما بتوانید در این زمینه نقش موثری داشته باشید.

وی مسئله تروریسم و افراطی‌گری را مهمترین مسئله خاورمیانه خواند و گفت: گاهی برخی کشورها با موضوع تروریسم تاکتیکی برخورد می‌کنند، به طوری که در برخی جاها از تروریسم به نفع خود استفاده کرده ولی بعد آن را سرکوب می‌کنند.

رئیس مجلس برخورد تاکتیکی با تروریسم را اشتباه بزرگ استراتژیک خواند و تصریح کرد: وقتی تروریسم توسعه پیدا کرد دیگر نمی‌شود آن را سرکوب کرد، به طوری که الان می‌بینیم سوریه مجمع‌الجزایر تروریست‌ها شده است. ضرورت دارد در برخورد با تروریسم تصمیم جهانی گرفته شود و در غیر این‌صورت بحرانی جهانی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مسئله سوریه را نمی‌توان با گاز سارین اصلاح کرد، گفت:‌ ما با تروریسم مخالفیم و مردم ما از سوی تروریسم ضربه‌های زیادی دیده‌اند و بر همین اساس انتظار داریم شما هم نگذارید تروریسم گسترش یابد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران آمادگی دارد در زمینه حل معضل تروریسم همکاری مشترک با سوئیس داشته باشد، افزود: ایران به هیچ وجه دنبال سلاح هسته‌ای نیست و اینکه دستیابی به سلاح هسته‌ای به یک مسابقه تبدیل شود را بحران جدی می‌داند.

لاریجانی با بیان اینکه براساس فتوای رهبر انقلاب اسلامی تولید سلاح کشتار جمعی حرام است، خطاب به رئیس مجلس سوئیس گفت: شما حقوقدان هستید، وقتی رهبران دینی پیامی صادر کردند ارزش آن بالاتر از قانون است و امکان تغییر ندارد. این درحالی است که قانون مجلس را می‌توان تغییر داد.

وی یادآور شد: نباید انتظار داشته باشند که ایران تکنولوژی صلح‌آمیز نداشته باشد، چون این یک دانش است و نمی‌توان آن را محدود کرد، تحریم ایران موضوع را حل نمی‌کند، چنانکه شاهد بودیم با وجود تحریم جلوی فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران گرفته نشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس ایران از تعامل خوب آقای روحانی رئیس جمهور ایران و اقدامات دیپلماتیک ایشان حمایت می‌کند گفت: اقدامات وی فرصت خوبی است که مسئله هسته‌ای ایران در متن سیاسی حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور و نقش‌آفرینی سوئیس در پرونده هسته‌ای مثبت است، یادآور شد: برگزاری مذاکرات هسته‌ای در ژنو علامت خوبی است.

وی درباره همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور گفت: فرصت‌های خوبی برای سوئیس در ایران وجود دارد تا با سرمایه‌گذاری زمینه همکاری‌های دوجانبه گسترش یابد.

در ادامه فیلیپ لومباردی رئیس مجلس سوئیس خطاب به لاریجانی با بیان اینکه استقبال از شما در اتحادیه بین‌المجالس جهانی برای من افتخاری است، گفت: معتقدم برای گسترش و تحکیم روابط بین دو کشور حمای‌های پارلمانی می‌تواند تاثیرگذار باشد زیرا نمایندگان پارلمان در ارتباط مستقیم با مردم بوده و گاهی اوقات نقش بهتری از دولت‌ها ایفا می‌کنند.

وی خطاب به لاریجانی با بیان اینکه شما از دانشمندانی هستید که می‌توانید علوم را با هم تلفیق کنید، گفت: مشکل مردم از جایی شروع شد که ریاضی از فلسفه جدا شد، اما شما به عکس این موضوع اعتقاد داریم.

رئیس مجلس سوئیس با بیان اینکه بسیار خوشحالیم که ایران سوئیس را به‌عنوان حافظ منافع آمریکا در کشور خود شناخته است، گفت: بنا داریم همکاری‌ها با ایران را ادامه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در زمان بروز جنگ، ملت‌ها بهای آن را می‌پردازند، گفت: ما مدیون ملت‌ها هستیم و باید از به خطر افتادن منافع آنها جلوگیری کنیم.

لومباردی یادآور شد: در تاریخ بشریت واقعیت‌ها همیشه متفاوت با دیدگاه انسان است، گفت: در موضوع سوریه و سلاح‌های شیمیایی و اتمی همین‌طور است، قطعاً برداشت انسان می‌تواند متفاوت باشد که همین برداشت‌های مختلف می‌تواند موجب شکل‌گیری تروریسم شود.

وی با بیان اینکه بهترین راه بازسازی اعتماد است، تصریح کرد: در این رابطه فعالیت‌های بین‌المللی و دیپلماتیک باید این اعتماد را به وجود آورد.

رئیس مجلس سوئیس با بیان اینکه کشورش در مورد بحران سوریه نگران است، گفت: به همین دلیل سوئیس سعی دارد نقش خود را در حل بحران سوریه در ژنو 2 ایفا کند.

در ادامه علی لاریجانی درباره اجلاس ژنو 2 تاکید کرد: اگر ژنو 2 با حضور افراد موثر سیاسی سوریه تشکیل دهد می‌تواند موثر باشد. در حال حاضر در سوریه گروه‌هایی هستند که معارض تلقی می‌شوند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها