امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59800
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۵
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار اعزامی قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به ارومیه، آیت‌‌الله صادق آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود در ...

به گزارش خبرنگار اعزامی قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به ارومیه، آیت‌‌الله صادق آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود در دیدار با کارمندان و قضات دستگاه قضایی گفت: توجه به زیرساخت‌ها و تشکیلات قوه قضاییه امری ضروری است زیرا بدون فراهم کردن بسترهای لازم نمی‌توان به سراغ حفظ استقلال دستگاه قضایی رفت.

وی گفت: فرض کنید که بدنه دستگاه قضایی با عزمی جزم و قاطعانه در تلاش است تا با مفاسد برخورد کند و وظایف خود را انجام دهد اما در این میان تشکیلات و زیرساخت‌های لازم را ندارد و برای مثال تعداد قضات کافی نباشد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی امروز دستگاه قضایی مسئله نیروی انسانی است و ما می‌بینیم که در استانها و شهرستانها کمبود قاضی وجود دارد.

وی گفت: وقتی در یک ماه 300 پرونده به یک قاضی داده می‌شود تا رسیدگی کند نمی‌توان از این فرد توقع داشت که آرای متقن و دقیقی صادر کند بلکه باید شرایط به گونه‌ای تغییر داد که یک قاضی با فراغ بال به پرونده‌هایش رسیدگی کند.

آملی لاریجانی تصریح کرد: البته خوشبختانه در سال‌های اخیر گام‌های بلندی در راستای تکمیل نیروی انسانی دستگاه قضا برداشته شده است و در این سال‌ها الطاف رهبر معظم انقلاب هم شامل قوه قضاییه شده است به گونه‌ای که ایشان در برنامه پنجم بر خلاف عدم همکاری دولت مجوز جذب 4 هزار قاضی را صادر کردند.

وی تصریح کرد: با توجه به این مجوز و لحاظ کردن این مطلب در برنامه پنجم توسعه موفق شدیم در سال 90،تعداد 670 قاضی، در سال 91 تعداد 900 قاضی و در سال 92 تا پایان سال هزار قاضی جذب کنیم که امیدواریم تا پایان سال 93 به عدد 4 هزار برسیم.

آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: در کنار اضافه شدن قضات مسئله کیفیت رسیدگی در دستگاه قضایی هم باید مدنظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: کارمندان و قضات باید در کنار اخلاق شرعی، اخلاق حرفه‌ای را هم رعایت کنند و و فراموش نکنند که افرادی که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند به هر ترتیب دارای مشکلی هستند و همین عامل باعث شده به ما مراجعه کنند پس باید اخلاق را در برقراری ارتباط با این افراد رعایت کنیم.

رئیس قوه قضاییه گفت: در عین حال ما مسئولیم تا روند و تشریفات قانونی رسیدگی به پرونده‌ها را بر اساس قانون رعایت کنیم برای مثال در جریان رسیدگی به پرونده برخی از اشرار و محاربین عده‌ای می‌گفتند باید ظرف یک هفته این افراد اعدام شوند در حالی که ما به آنها گفتیم هر چند که مجرم بودن یک نفر برای ما محرز باشد نمی‌توانیم بدون رعایت تشریفات قانونی حکمی صادر کرده و آن را اجرا کنیم.

وی افزود: من در محضر رهبر معظم انقلاب هم این موضوع را مطرح کردم و ایشان هم تأکید کردند که باید در رسیدگی‌ها قانونی عمل کرده و همه تشریفات را رعایت کنیم.

آملی لاریجانی همچنین به بحث معیشت کارکنان و قضات دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت:‌ این وظیفه حاکمیت است که قضات را تأمین کنند تا خدای ناکرده قضات وسوسه نشده و از مسیر عدالت خارج نشوند.

وی افزود: ما قبول داریم که فاصله حقوق کارکنان و قضات زیاد است اما تلاش داریم تا با راه‌اندازی مؤسسه‌ای شبیه بنیاد تعاون معیشت کارکنان را بهبود ببخشیم.

رئیس قوه قضاییه خطاب به قضات تأکید کرد که باید قوانین جدید مانند قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری را به خوبی مطالعه کنند زیرا در آنها ابداعات جدیدی وجود دارد و قضات باید به این موارد آگاه باشند.

وی همچنین در خصوص اعمال ماده 18 نیز گفت: من هم موافقم که اعمال ماده 18 باید تابع ضوابط و مقررات خاص باشد زیرا در غیر این صورت از اتقان آرا می‌کاهد.

وی گفت: ‌اما بر خلاف نظر بعضی‌ها نمی‌توانیم رأی به حذف این ماده داده زیرا در این صورت به تمکین از خلاف بیّن شرع رأی داده‌ایم.

رئیس قوه قضاییه گفت:‌ در راهکاری که اخیراً اندیشیده‌ایم و امیدواریم به تصویب برسد پیشنهاد کردیم تا ارجاع ماده 18 از جانب رئیس قوه قضاییه و به یکی از شعبات دیوان عالی کشور صورت گیرد تا از نظر ماهوی به پرونده‌ها رسیدگی شود.

آملی لاریجانی پس از ترک جلسه با قضات و کارکنان دستگاه قضایی به جلسه شورای اداری استان می‌رود تا پایان‌بخش برنامه‌های اولین روز سفرش باشد.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها