امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59906
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۶
تعداد بازدید: 118
«سلیم الخراط» دبیر کل حزب «التضامن» سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 در ...

«سلیم الخراط» دبیر کل حزب «التضامن» سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 در مورد سوریه را طبیعی و منطقی دانست و اظهار داشت: توازن منطقه با حضور کشورهای تاثیرگذار منطقه‌ای از جمله ایران، برقرار خواهد شد.

وی تاکید کرد: ایران کشوری قدرتمند است که اکنون در خاورمیانه، نقش محوری دارد و با توجه به برخورداری ایران از ثبات و قدرت راهبردی در سطح منطقه و به دلایل متعدد دیگر، می‌توان آن را کشور شماره یک منطقه دانست.

الخراط در توضیح این مطلب افزود: ایران در شرایط مختلف، مواضع سیاسی دشواری را اتخاذ کرد و با حفظ بیطرفی در برابر سوریه، توانست تاثیر زیادی بر بحران این کشور داشته باشد از همین رو حضور آن در کنفرانس ژنو 2، صرف‌نظر از مسائلی که در آن مطرح خواهد کرد، مهم خواهد بود.

وی تصریح کرد: چه بسا حضور ایران در ژنو2 منجر به برقراری مجدد توازن در منطقه شود به ویژه اینکه تهران در سال‌های گذشته هیچ گاه سعی نکرد ثبات هیچ‌یک از کشورهای منطقه را متزلزل کند بلکه برعکس حتی با کشورهایی که با سیاست‌های آن مخالف بودند، رابطه برقرار کرد.

این کارشناس سوری در ادامه اظهار داشت: در این شرایط، حضور ایران در ژنو 2 منطقی و طبیعی است زیرا توازن راهبردی و منطقه‌ای فقط با حضور برخی کشورهای همسایه سوریه امکان پذیر نخواهد بود، بلکه باید همه کشورهای تاثیر‌گذار و مهم از جمله ایران در این کنفرانس حضور داشته باشند.

الخراط افزود: آنچه اکنون در مورد دولت انتقالی در سوریه مطرح میشود، درواقع پیش‌شرط است زیرا شکی نیست که اگر قرار شود که حکومتی انتقالی روی کار بیاید، در ژنو 2 در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی تصریح کرد: چنانچه کشورهای منطقه به حکومت انتقالی کمک نکنند، بار دیگر آتش درگیری شعله‌ور خواهد شد زیرا بخش زیادی از تنش موجود در سوریه، منطقه‌ای و بین المللی  است از همین رو بهتر است ابتدا ویژگی‌های دولت انتقالی مشخص شده و سپس شروط آن مطرح شود.

الخراط در عین‌حال اظهار داشت: آنچه اکنون در مورد دولت انتقالی گفته می‌شود، در واقع اظهارات مطبوعاتی است زیرا در نهایت، شرایط و اوضاع آینده است که در مورد چنین دولتی و تعیین آن، تاثیرگذار خواهد بود.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار