امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59907
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۶
تعداد بازدید: 70
به گزارش فارس، افراد مسلح ناشناس ساعت چهار صبح امروز به هتل محل اقامت علی زیدان در طرابلس حمله کردند و او را به همراه چهار تن از محافظانش ربودند که ...

به گزارش فارس، افراد مسلح ناشناس ساعت چهار صبح امروز به هتل محل اقامت علی زیدان در طرابلس حمله کردند و او را به همراه چهار تن از محافظانش ربودند که بعدا دو تن از محافظان آزاد شدند.

ربوده شدن زیدان برای مقامات لیبی بسیار غیرمنتظره بود، کنگره ملی و دادستانی لیبی آن را محکوم کردند و درباره پیامدهای این حادثه هشدار دادند.

دولت لیبی نیز در نشست فوق العاده خود، «انقلابیون سابق» از شهر الزاویه لیبی را عامل ربودن علی زیدان نخست وزیر این کشور دانست.

دولت لیبی با صدور بیانیه‌ای بعضی مقامات وزارتخانه‌های کشور و دفاع را نیز به دست داشتن در ربایش علی زیدان نخست وزیر این کشور متهم کرد.

گروه مسلح «اتاق عملیات انقلابیون لیبی» مسئولیت ربودن نخست وزیر این کشور را برعهده گرفته است.

این گروه مسلح که تحت دستور وزارتخانه‌های کشور و دفاع لیبی است ادعا کرد که بازداشت لیبی تحت فرمان دادستانی صورت گرفته است.

ربایندگان اعلام کردند نخست وزیر را به علت آنکه دولت لیبی به آمریکا در دستگیری ابو أنس اللیبی کمک کرد، ربودند.

سخنگوی گروه اتاق عملیات انقلابیون لیبی اعلام کرد: بازداشت نخست وزیر پس از آن صورت گرفت که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد دولت لیبی از عملیات برای دستگیری ابو أناس اللیبی مطلع بوده است.

کارشناسان معتقدند امکان تلاش برای مبادله علی زیدان با ابوانس اللیبی وجود دارد زیرا عالی ترین مقام اجرایی در لیبی اکنون در گروگان افراد مسلح است.

پاسخ سریع به ربوده شدن اللیبی قابل پیش بینی بود زیرا  اللیبی یک شهروند لیبیایی بود و ربوده شدن او از داخل طرابلس نقض حاکمیت ملی این کشور محسوب می‌شود و حتی گروه‌هایی در لیبی که با القاعده ارتباط ندارند هم ربوده شدن اللیبی را محکوم و اتهاماتی را علیه علی زیدان مطرح کردند.

اتاق عملیات انقلابیون لیبی نیز در پی دستگیری ابو انس اللیبی، زیدان و رئیس دستگاه اطلاعات لیبی را مسئول کامل عملیات ربایش ارتش آمریکا دانست و وعده انتقام داده بود.

اتاق عملیات لیبی -نیروی مامور حفاظت از پایتخت- در همچنین گفته بود که به دلیل اوضاع امنیتی و اقدام دستگاه‌های جاسوسی خارجی علیه حاکمیت لیبی اعلام آماده باش کرده است.

نیروهای ویژه آمریکایی ابو انس اللیبی 49 ساله را روز شنبه گذشته بازداشت کردند و وی هم اکنون در اسارت نیروهای ارتش آمریکا است.

مقاماتی آمریکایی گفتند که بازجویان حرفه‌ای از ابوانس اللیبی متهم به ارتباط با القاعده در شمال آفریقا بازجویی می‌کنند.

اللیبی هم اکنون در کشتی جنگی«یو اس اس سن آنتونیو» در دریای مدیترانه نگهداری می‌شود.

ربوده شدن ابو انس اللیبی با نارضایتی گسترده مردمی و دولتی در لیبی روبرو شده است، بخصوص که شهروندان لیبیایی در این عملیات مشارکت داشتند که نیروهایی از سفارت آمریکا هم آنها را همراهی می‌کردند.

این در حالی است که ناامنی‌ها در طرابلس همچنان تداوم دارد، یک گروه مسلح در لیبی با همکاری اداره امنیت ملی و مدیریت مبارزه با جرایم در طرابلس شب گذشته سه جسد را در منطقه‌ای نزدیک پایتخت پیدا کردند.

آثار شکنجه و شلیک گلوله در این اجساد دیده می‌شود و دست‌های قربانیان نیز بسته است.

پس از انجام تحقیقات لازم اجساد شناسایی شدند و علت قتل در حال بررسی است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها