امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59923
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ علی لاریجانی در جریان سفر دو روزه خود به کرواسی با یوسیپ بوژانیچ اسقف اعظم ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ علی لاریجانی در جریان سفر دو روزه خود به کرواسی با یوسیپ بوژانیچ اسقف اعظم کرواسی دیدار و گفت و گو کرد.

رئیس مجلس کشورمان همچنین از کلیسای جامع زاگرب و بخش های مختلف آن بازدید کرد.

بنابر این گزارش،‌ کاتردال زاگرب (کلیسای جامع زاگرب) بزرگترین بنای دینی، مذهبی کرواسی و یکی از نمادهای شهر زاگرب است.
این بنای عظیم به عنوان بزرگترین کلیسا در کرواسی به دو منظور ساخته شده است. اول برای صعود مریم مقدس به آسمان وقف گردیده و دوم به پادشاه امپراتوری مجار، استفان مقدس که حامی دیگر این کلیسا است و به همین دلیل آن را کاتردال استفان مقدس هم می‌نامند.

این بنای تاریخی باشکوه به سبک نئوگوتیک طراحی و ساخته شده است و دارای برج‌های مرتفع به بلندی 108 متر، ساعت مکانیکی عظیم که در این ساختمان جاسازی شده، ویتراهای بیشمار و تزئینات و نقاشی‌های ویژه سبک نئوگوتیک است.
نمای خارجی و داخلی کاتردال در اثر گذر زمان تغییر پیدا کرده است ظاهر و شکل اولیه آن رومانیک بوده است و از قرون 11 و 12 به تدریج برخی خصوصیات و جزئیات سبک معماری گوتیک را در آن اعمال نموده‌اند.

در اواخر قرن 19 زلزله شدیدی در زاگرب رخ داد و تقریبا بخش وسیعی از کاتردال را از بین برد اما در بازسازی آن به جای اینکه کاتردال را به شکل و ظاهر سابق بازگردانند آن را به سبک نئوگوتیک ساختند که در آن دوران در اروپای مرکزی و غربی بسیار محبوب بود.
ساخت بنای جدید از سال 1880 تا سال 1906 به طول انجامید. از جمله اتفاقات تاریخی که درباره این بنا ذکر می‌گردد یکی اینکه در سال 1242 در حمله تاتارها تخریب شده است همچنین در اواخر قرن 19 به خاطر حمله و تهاجم امپراتوری عثمانی‌های به بوسنی و کرواسی، برای حفاظت از کلیسا در محوطه خارجی آن سنگربندی کرده و دیوارهای محکمی ساخته‌اند.

ظرفیت کاتردال حدود 5 هزار نفر است و در این منطقه در 14 قرن گذشته به طور پیوسته مردم مومن به مسیحیت وجود داشته‌اند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها