امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 59953
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۶
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در حکمی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در حکمی فرمانده کل قوا مرزبانی این کشور را از کار برکنار کرد.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان در گزارشی ضمن تأیید این خبر، تصریح کرد که انتصاب این فرد به سمت دیگر از مهمترین دلایل برکناری سرلشگر «آمان قارایوف» فرمانده کل نیروهای مرزبانی این کشور اعلام شده‏ است.

این گزارش حاکی از آن است که رئیس جمهور ترکمنستان در حکمی دیگری سپهبد «مراد اسلام‏‌اف» را به عنوان فرمانده جدید نیروهای مرزبانی این کشور منصوب کرد.

رسانه‌‏های ملی ترکمنستان به جزئیات بیشتر در این زمینه اشاره نکرده‌‏اند.

مراد اسلام‏‌اف در آگوست سال 2012 از سمت فرمانده کل نیروهای مرزبانی ترکمنستان برکنار و به عنوان معاون رئیس دانشکده مرزبانی این کشور منصوب شده بود و هم‌اکنون رئیس جمهور ترکمنستان تصمیم گرفت که این مقام عالی‌رتبه نظامی را مجددا به سمت قبلی وی منصوب کند.

ترکمنستان با کشورهای ایران، افغانستان، قزاقستان و ازبکستان و در خزر نیز با جمهوری آذربایجان و روسیه مرز مشترک طولانی دارد.

ترکمنستان با توجه به اصل بیطرفی خود که از سوی سازمان ملل نیز به تصویب رسیده‏، دارای دکترین نظامی می‌باشد و نیروهای مرزبانی جزء مهم از نیروهای مسلح ترکمنستان می‏‌باشند.

ترکمنستان در سال‏‌های اخیر برای تأمین امنیت خود مجموعه اقدامات متنوعی را به مرحله اجرا گذاشته و در این میان برخی از اقدامات در راستای تقویت کلی بنیه نظامی و مرزبانی این کشور بوده ‏است.

قبلا نیز ترکمنستان یک واحد جدید مرزبانی در مرز این کشور با افغانستان احداث کرده بود.

نزدیک شدن به زمان خروج نیروزهای خارجی از افغانستان علت ضرورت تقویت بنیه نیروهای مرزبانی ترکمنستان در مرز این جمهوری با کشور همسایه اعلام شده است هر چند که برخی محافل ترکمن، تلاش برای تقویت بنیه نیروزهای مرزبانی این کشور در مناطق همجوار با افغانستان را بی‌ارتباط با دکترین نظامی ترکمنستان نمی‌دانند.

واقعیت آن است که پس از برگزاری رزمایش دریایی موسوم به خزر 2012 و نیز رزمایش اخیر ترکمنستان، رئیس جمهور این کشور بر دفاعی بودن دکترین نظامی ترکمنستان تأکید کرد.

در همین چارچوب قربان‌قلی بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان بارها بر اهمیت تجهیز و ارتقای مهارت نیروهای مسلح این کشور و نیز ضرورت تربیت متخصصان کارآمد و همچنین بر تجهیز نیروهای مسلح این کشور به پیشرفته‌ترین تسلیحات تأکید کرده است.

در واقع حفظ تمامیت ارضی کشور و برقراری صلح و ثبات و نیز تأمین امنیت در ترکمنستان همواره در ردیف مهمترین اهداف تقویت توان نظامی این کشور عنوان شده و اکنون احداث واحدهای مرزبانی در مناطق نزدیک به مرز افغانستان در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است.
این درحالی است که همجواری ترکمنستان با افغانستان و نگرانی از گسترش ناامنی‌های افغانستان به ترکمنستان در شرایط جاری و حتی در سال‌های آتی، موضوعی است که ضرورت تقویت بنیه نظامی و ساختار تدافعی ارتش ترکمنستان را نزد رهبری این کشور 2 چندان کرده و اکنون این ضرورت تحقق خواهد گرفت.

از این رو، در سال‌های اخیر موضوع آموزش نیروهای نظامی و انتظامی ترکمنستان و نیز آشنایی آنان با آخرین دستاوردهای علوم پیشرفته نظامی در صدر برنامه‌های دکترین نظامی جدید ترکمنستان قرار گرفته است.

احداث حداقل پنج مجموعه مرزبانی در مناطق جنوبی ترکمنستان در 2 سال اخیر نیز در همین چارچوب قابل تحلیل و ارزیابی است بویژه آنکه این مجموعه‌های مرزبانی با حضور رئیس جمهوری ترکمنستان و همچنین مقامات عالی‌رتبه دولت این کشور به بهره‏‌برداری رسیده‌اند.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار